«Ми задушили в зародку потуги російських фсбшників»: хто такі ПВК «Редан» і як з ними борються правоохоронці

 Менше місяця тому по країні почав ширитися рух так званої приватної військової компанії «Редан». До цього про них ніхто нічого не чув. Це своєрідна субкультура, яка приваблює підлітків своєю неординарністю та, як їм здається, загадковістю. Насправді це звичайна російська інформаційна операція, в якій ворог хоче спробувати взяти під контроль молодь.

«Шполяночка+» взялася розбиратися, чим небезпечна ПВК «Редан» та чи встигли вже шполянські школярі піддатися впливу ворожої ІПСО (інформаційно-психологічної операції).

Насамперед, варто трохи розповісти, звідки взялися «реданівці».

ПВК «Редан» – це аж ніяк не військова компанія, а агресивна молодіжна субкультура, прихильники аніме, що влаштовують масові бійки. Молоді люди одягають футболки та світшоти із зображенням павуків і цифри 4, що є відсилкою до аніме Hunter x Hunter.

 «Редан» з'явився в росії у вересні 2022 року. Широкої популярності «редани» набули у лютому 2023 року, коли представники субкультури почали влаштовувати масові бійки з футбольними фанатами у московських торгових центрах. За дуже короткий час цей рух дістався й до України. Наприкінці лютого правоохоронці запобігли масовим бійкам в різних містах нашої країни.

«Реданівці» також почали з’являтися й на Черкащині. Для спілкування створюють групи в одній із соціальних мереж.

– Останнім часом у соціальних мережах поширюються групи, мета яких – дестабілізувати ситуацію в Україні, – розповідає речниця поліції Черкащини Зоя Вовк. –  Користувачами таких інтернет-ресурсів здебільшого є підлітки. Аби запобігти скоєнню адміністративних та кримінальних правопорушень неповнолітніми черкаські правоохоронці нещодавно провели відпрацювання міста. На вулицях міста працювали, як піші патрулі, так і автомобільні екіпажі. Правоохоронці розповідали дорослим та дітям про новий молодіжний рух, що стрімко поширюється серед молоді й застерігали від участі в ньому. Поліцейські відпрацювали місця значного скупчення підлітків: сквери, прилеглі території торговельно-розважальних комплексів, площі, центральні вулиці міста. Працівники ювенальної поліції провели профілактично-роз'яснювальні бесіди серед дітей.

Кіберполіція вже встигла заблокувати не одну таку спільноту та навіть впіймали адміністратора. Ним виявився 13-річний школяр.

– За словами хлопця, канал він створив для того, щоб стати популярним і використав назву нового молодіжного руху, –  продовжує речниця. – Кіберполіція заблокувала телеграм-канал, який він адміністрував. І це, звичайно, не єдина група, яка була заблокована. І після цього спеціалісти виявили та закрили аналогічні спільноти.

Начальник Звенигородського районного управління поліції Олег Міщенко впевнений, що поширення цієї субкультури – це справа рук російської фсб.

– Ми систематично робимо профілактику, аби не допустити втягування дітей до цієї течії, –  каже Олег Міщенко. – Нами було зафіксовано створення групи так званої ПВК «Редан» в одному з міст Звенигородського району. Встановили всіх учасників і протягом доби ця спільнота зникла. Також провели робочі зустрічі з головами громад та освітянами. Після цього всього маю зазначити, що активності цієї субкультури по Звенигородському району немає. Тобто, можна говорити, що тут ми задушили в зародку потуги російських фсбшників.

Групу, про яку розповідає Олег Міщенко, створювали не місцеві школярі, а росіяни. Планували продавати речі із символікою «Редану». Найцинічніше, що керівники спільноти не приховували, що відсоток з продажів вони передаватимуть на потреби армії окупантів.

– Окрім цього, на всіх незгодних адміністратори «накидають» інформацію, – пояснює пан Міщенко. – Номери мобільних телефонів, прописка і так далі. Також вони розповсюджували повідомлення, що «президент російської федерації вирішив роздати зброю учасникам ПВК». На щастя, у нас молоді люди більш патріотично налаштовані і були проти цього. Водночас, цікавилися місцями проведення зустрічей і активно спілкувалися. Добре, що ми вчасно придушили це все.

Хоча правоохоронці вже неодноразово попереджали батьків та їхніх дітей про небезпеку російського продукту, школярі й далі із задоволенням вливаються у «реданівський рух».

– Діти кажуть, що, мовляв, це все по приколу для них, – розводить руками Міщенко. – У соцмережі побачили відео про молодиків, які нібито за справедливість, і самим захотілося, бо цікаво. І це правда, бо поки ніхто з підлітків не говорив про якусь активну позицію чи кінцеву мету. Росіяни ще не встигли зомбувати їх.

Поліцейський психолог Павло Селянко вважає, що росіяни мають змогу впливати на певні категорії української молоді через іноді недостатню освіченість останніх. Махнути рукою на бажання дітей бути учасниками подібних субкультур фахівець називає фатальною помилкою.

– Не можна ставитися до подібного з легковажністю, – говорить психолог. – Мовляв, це ж діти, що з них візьмеш. Років 20 ми лекговажили подібними питаннями. Я мушу визнати, що зараз відсоток інтелектуально розвинених людей менший, ніж раніше. Це наслідки ставлення до школи, вчителів та освітнього процесу. Гадаю, не останню роль в цьому зіграв вплив із росії. Їхні спецслужби намагаються йти в ногу з часом і вигадувати нові методи впливу. І, як бачимо, частково в них це вдається.

Батькам Павло Селянко радить почати цікавитися дітьми, поки ними не почали цікавитися вороги.

– Єдиного рецепту для батьків, аби не допустити втягування дитини у подібні субкультури, немає, – каже Селянко. – Наприклад, є родини, де дуже прискіпливо виховують своє чадо і де взагалі не виховують. Саме такою молоддю можна маніпулювати. Першій категорії батьків треба зрозуміти для себе, чи не викладена дорога їхніми добрими намірами до пекла. Другим необхідно почати цікавитися своєю дитиною, але без переходу межі.

Наразі на Черкащині ще поки існує кілька груп, де спілкуються «реданівці». З їхніх переписок можна зрозуміти, що учасники – школярі середніх класів. Вони намагаються наслідувати принципам субкультури та домовлятися про зустрічі.

Також сформувалися спільноти підлітків, які називають себе «антиреданівцями». Тільки от їхні цілі майже нічим не відрізняються від цілей ПВК «Редан».