На Черкащині зафіксували летальний випадок захворювання гарячкою Західного Нілу

За повідомленням Державної установи «Центр громадського здоров’я України» впродовж липня та  серпня поточного року на території окремих регіонів України (м. Київ, Київська, Полтавська області) відмічається зростання кількості випадків захворювання на гарячку Західного Нілу. На даний час зареєстровано 19 випадків. У серпні на Черкащині також зареєстровано випадок даного захворювання з летальним наслідком.

Про те, як розпізнати небезпечну, інфекційну хворобу розповідає завідувачка Шполянського відділення  Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко. 

Це одне із небезпечних вірусних захворювань,  яке передається через укуси комарів, розповсюджене в Африці, Азії, Канаді, США, Мексіці,  поширюється  в Європі, а тепер і в Україні.  В зоні ризику вся Черкаська область, в тім числі і Шполянщина. Згідно Правил санітарної охорони території України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 2208.2011 №893, гарячка Західного Нілу входить до переліку особливо небезпечних інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення.

Хвора людина на гарячку Західного Нілу не заразна. Основним джерелом збудника хвороби є 17 видів перелітних птахів, в крові яких  висока концентрація вірусу зберігається упродовж 2-х тижнів. Переміщення птахів на величезні відстані сприяє планетарному поширенню вірусу.

Крім того, вірус може знаходиться у ссавців, гризунів, кажанів, але в меншій концентрації і нетривало. Переносником хвороби є комарі. Вкрай рідко може бути  зараження людини через контакт з кров’ю тварин, переливанні крові чи її препаратів, при трансплантації органів, при грудному вигодуванні від зараженої матері до дитини. Вірус попадає в організм людини під час укусу. Сприйнятливість до даної хвороби висока. Групами ризику інфікування вірусом Західного Нілу є зазвичай  сільське населення, особливо те, яке проживає біля ставків, річок, болотистих місць, працівники тваринницьких  господарств та птахоферм, мешканці з підтопленими підвальними приміщеннями а також любителі рибної ловлі та полювань. Сезонність – літньо-осіння. 

Інкубаційний період від 1 до 7 днів, а у людей зі зниженим імунітетом до 2 тижнів.  У переважній більшості людей інфекція перебігає безсимптомно, однак у 20 % хворих перші прояви захворювання нагадують картину грипу. Кон’юнктивіт. Склерит. Підвищується температура тіла, турбує головний біль, першіння в горлі, кашель, біль в м’язах, суглобах, спині, нудота, діарея, висип на шкірі, може бути збільшена печінка та селезінка (гарячкова форма).

При уражені центральної нервової системи розвивається менінгіт (сильний головний біль, підвищення температури тіла, блювання, при виражених явищах інтоксикації),  енцефаліт (сильний головний біль, підвищення температури тіла, виражені явища інтоксикації, сплутаність свідомості, судоми, парези, паралічі (нейроінвазивна форма). В таких випадках хвороба перебігає тяжко. Летальність становить від 3 до 10 %. Після перенесеної хвороби формується стійкий імунітет.

Як запобігти захворюванню на гарячку Західного Нілу?

Велике значення в профілактиці даної хвороби мають проведення комплексних заходів щодо зниження чисельності  комарів в зонах масового їх виплоду, проведення систематичних заходів по боротьбі з гризунами, прокормлювачами комарів, систематичного покращення санітарного стану на територіях зон відпочинку, прибережних зонах ставків, на підприємствах, установах, закладах та приватних присадибних ділянках. Індивідуальна профілактика передбачає застосування захисного одягу, використання репелентів, сіток на вікнах, тощо.

Про випадок захворювання Західного Нілу на Черкащині та здійснення профілактичних заходів 06 вересня поточного року заслухано на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Черкаської обласної військової адміністрації. Враховуючи ситуацію, яка свідчить про наявність умов  для виникнення і розповсюдження серед населення Черкащини нозологічних форм інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення, відповідні економічні і соціальні наслідки, на що особливу увагу звернув Генеральний директор ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач, рішенням комісії запропоновано керівникам територіальних громад, підприємств, закладів, відповідним службам забезпечити бездоганне виконання Комплексних планів заходів щодо санітарної охорони територій Черкаської області, районів та громад, захисту населення від інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення на 2024-2028 роки.

Коментарі