НАГОРОДА І ВІДСТАВКА: свято з гірким присмаком

Нинішній рік став ювілейним для народ­ного аматорського хо­рового колективу Шпо­лянського районного будинку культури під назвою «Оберіг», яким незмінно 30 років керу­вав справжній ентузіаст хорового мистецтва, за­служений працівник культури України Ми­кола Коваль. Вже 25 років носить він почесне звання «народний». Та­лантами шполянських хористів захоплюються три десятиліття не лише на Шполянщині, а й на теренах всієї Черкащи­ни, на сценах якої часто виступав колектив, не­одноразово отримуючи призові місця у фестива­лях і конкурсах. У 2005 році він став першим лауреатом обласної премії імені Порфирія Демуцького в галузі аматорської художньої творчості, потім — лау­реатом Всеукраїнського конкурсу-фестивалю народної пісні імені П. Демуцького в м. Києві, дипломантом обласно­го огляду-конкурсу хорових колективів 2010 року. Шполянський хор містить майже 30 злагоджених жіночих та чоловічих голосів, орке­строва група — 6 осіб.

Із 1986 року Мико­ла Коваль перебуває у постійному творчому пошуку, палко любить українську народну пісню і намагається свій талант прищепи­ти учасникам колекти­ву, які його прекрасно розуміють і бездоганно виконують твори. Учас­никами хору є не лише працівники закладів культури, а й інших галузей, які на громадських засадах відвідують репетиції. Тому з радістю сприйняли учасники колективу у день 25-ої річниці Незалежності України вручення колективу районної премії імені Івана Гончара. На мітингу біля пам’ятника Тарасу Шевченку шпо­лянський хор двічі ви­конав Державний гімн України.

Але радість за два дні вже зать­марила приголомшлива неприємна новина: Микола Коваль написав за­яву на звільнення з посади хормей­стера районного будинку культури, а під час зустрічі з учасниками хору начальник відділу культури і туризму Шполянської райдержадміністрації Анатолій Лозовий подарував Миколі Івановичу квіти на прощання. Ска­зав при цьому: «Я не втручаюся у роботу будинку культури, тому якщо директор підписав заяву Коваля — отже, його звільнено».

Як пояснив сам Микола Коваль причину такого свого несподіваного кроку, йому складно було пере­жити приниження і образи з боку керівництва. Так стало відомо, що існує конфліктна ситуація, яку мудрі керівники завше гасять без сторонніх вух та очей. Але коли ми разом з ама­торами прийшли до кабінету голови Шполянської райдержадміністрації Володимира Потапенка, почули при­близно такі пояснення: нехай йде вже на пенсію, будемо міняти кадри, знаємо, як вони отримують «заслу­жених». До того ж, Анатолій Лозо­вий не бачить жодних заслуг Мико­ли Коваля і вважає, що той нічого суттєвого не привносить у місцеву культуру. За їхніми словами, хор продовжуватиме існувати за іншого керівника і готується святкування у жовтні його 30-річчя. Трагедії ніякої нема. У керівників. А в аматорів зали­шився важкий осад на душі, бо отак поцінували їх ентузіазм і громадсь­кий вклад у суспільне життя району, адже вважають себе одним цілим зі своїм талановитим керівником хору.

Подякувавши за бесіду, я за­лишила кабінет керівника району з гіркими враженнями. Переймаючись ремонтами приміщення будинку культури, де нині частіше торгують нижньою білизною та холодильни­ками, аніж проводиться культурних заходів, районна влада ставить на другорядний план діяльність художніх колективів і повагу до лю­дей праці, які все життя присвяти­ли своїй професії. Але час швидко минає. Не виняток, що така політика обернеться для декого бумерангом.

Наталія СТОРЧАК,  аматор народного хорового колективу районного будинку культури.