Нардепи готують податковий «сюрприз» дрібним фермерам: 6 тисяч за найбільший пай

Нардепи від "Слуги народу" та групи "Довіра" пропонують запровадити податок у 6 тисяч гривень за пай для пересічних власників землі – відповідний законопроєкт уже отримав "зелене світло" від податкового комітету ВР.

Законопроєкт №3131, основним нововведенням якого є запровадження мінімальної податкової сплати з кожного гектара землі сільгосппризначення, незалежно від того, скільки заробив фермер, зареєстрували ще у лютому. У червні податковий комітет ВР рекомендував прийняття документу за основу.

За даними Держгеокадастру, близько 7 мільйонів українців мають земельні паї – у середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є одноосібниками – тобто обробляють свої паї самостійно. Решта паїв здаються в оренду великим агрофірмам чи холдингам.

– Протягом останніх років українці дедалі частіше відмовляються здавати землю в оренду і вирішують обробляти її самостійно, – розповів DW голова Комітету підприємців АПК при Торговельно-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський.

– Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди пришвидшилася. Відтоді на селі зростає підприємницький дух, дрібний бізнес непогано розвивається, – пояснив він.

Проте Юхновський застерігає, що відродження мікрофермерства може зупинити новий законопроєкт № 3131. За його словами, цей документ ляже насамперед на плечі одноосібників.

– Одноосібники обробляють свої паї самостійно, вирощують сільгосппродукцію для задоволення власних потреб, а також для реалізації. Вони платять лише земельний податок, який у середньому становить 140 гривень на гектар. Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар. Доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують ті одноосібники, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари. І тільки тоді виникає необхідність сплатити 18 відсотків податку з цього доходу, – йдеться у статті.

Проте в аграрному експертному середовищі вважають можливість не звітувати про доходи площиною для зловживань. Зокрема, вважають, що податки мають платити всі, адже сьогодні майже 30 відсотків української землі обробляється «по-чорному».