Населення закликають на «теплі кредити», але насправді треба ще почекати на транші

Четвертий рік поспіль в Україні запроваджуються місцеві програми здешевлення «теплих кредитів». Про це повідомляє Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження.

Вже прийнято 107 місцевих програм додаткової підтримки населення та ОСББ при утепленні житла. Це на 23% більше, ніж у лютому минулого року, коли була лише 81 така програма.

На реалізацію місцевих програм у 2018 році виділено 115 млн. грн, що на 28% більше порівняно із аналогічним періодом 2017 року. Тоді сума фінансування складала 82 млн гривень. Зокрема, на впровадження 16 обласних програм виділено майже 49 млн грн, зокрема й 400 тис. грн — Черкаській області.

«Активних дій чекаємо і від інших органів місцевого самоврядування. Відповідно до фінансової децентралізації зросли доходи місцевих бюджетів. Частину цих коштів, може бути використано, в тому числі для підвищення рівня енергоефективності громад та, зокрема, на здешевлення «теплих» кредитів», — прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Голова також закликав населення активно впроваджувати енергоефективні заходи та  користуватися, окрім Урядової, місцевими програми здешевлення «теплих кредитів». Нагадаємо, що Урядова програма енергозбереження, або «Програма теплих кредитів» розроблена агентством Держенергоефективності, і діє вона для населення та ОСББ з жовтня 2014 року.

«Шполяночка+» поцікавилась у завідуючої Шполянським відділенням «ПриватБанку» Лариси Рудої, чи звертаються нині громадяни до установи за «теплими кредитами».

— До грудня минулого року ми отримували транш на компенсацію «теплих кредитів». Зараз поки що кошти на ці цілі не приходять. Бувало раніше, що людині потрібно було чекати на компенсацію певний час, — відповіла Лариса Миколаївна.

І дійсно, на інформативних інтернет-ресурсах повідомляється, що станом на 12.03.2018 банки не відновили видачу теплих кредитів із державною компенсацією. Точна дата поновлення видачі теплих кредитів на даний момент невідома. У минулому році це відбулось 27 лютого. При цьому в Ощадбанку є можливість отримати кредит на утеплення за програмою Ощадний дім без державної компенсації — умови все одно є привабливими у порівнянні з кредитними програмами інших банків. У другій половині 2018 року передбачається запуск Фонду енергоефективності, який отримає 1.6 млрд. грн. бюджетних коштів. Він фінансуватиме масштабні проекти з енергомодернізації. Альтернатива — програма IQ energy із компенсацією 35 % від суми кредиту за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку.

У свою чергу начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Шполянської міськради Наталія Коваль, при міській раді поки що така програма не розроблялася.

— Для того, щоб планувати таку грошову допомогу населенню, потрібен великий фінансовий ресурс. Можливо, у майбутньому, коли він значно виросте, і запроваджуватимуться подібні програми. Хоч Сергій Савчук і закликає місцеві ради нині це робити, але поки що така практика у нас не застосовується.

Наталія ДАВИДЕНКО