З усіма без винятку банкнотами, крім значно зношених чи пошкоджених, мають здійснюватися валютно-обмінні операції, заявили у пресслужбі Нацбанку.
Національний банк України відреагував на відмову банків та обмінних пунктів міняти "старі" та зношені доларові купюри. НБУ запровадив посилений контроль за обміном валют. За порушення передбачені штрафи та заборона окремих видів операцій.
"Принципова позиція регулятора така: в разі порушення такі дії розцінюватимуться не лише як недотримання регуляторних вимог НБУ, але і як потенційна ознака шахрайської діяльності", - йдеться в повідомленні.
Максимальний розмір штрафу становитиме:
- до банків - у розмірі до 400 тисяч гривень і планується його збільшення за суттєві порушення;
- до небанківських фінансових установ - у розмірі до 5% від розміру власного капіталу установи.
Нацбанк вніс зміни до нормативно-правої бази, якими скасовано перелік ознак незначного зношення банкнот.
"З усіма без винятку банкнотами іноземної валюти, крім значно зношених чи пошкоджених, мають здійснюватися валютно-обмінні операції. Всі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні прийматися до обміну. Це виключає вплив "людського фактору" на визначення ступеня зношеності банкноти", - наголосили у НБУ.
З банкнотами, які мають ознаки значного зношення, мають здійснюватися операції інкасо за тарифами банків та небанківських фінансових установ. Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот, тарифи інкасо, йдеться в повідомленні.
НБУ наголосив, що не встановлював жодних обмежень щодо року випуску банкнот іноземної валюти і їх номіналу. Навпаки - нормативно-правовими актами Нацбанку прямо заборонено банкам та небанківським фінансовим установам встановлювати будь-які подібні обмеження.