НЕ ХОЧУ ЖИТИ НА ВУЛИЦІ ЛЕНІНА!

При перейменуванні вулиць і площ вносити зміни в реєстраційні документии на власність, паспорти і тому подібне не потрібно.

Найпоширенішими відмовками, чому вулиця досі не пере­йменована, є такі: «ми так звикли, навіщо щось змінювати?», «не на часі», «мешканцям потрібно буде змінювати усі документи — це дуже дорого!», «зараз війна (вибори/економічна криза), тре­ба іншим займатися», «ліпше б пенсію підняли», «це ж наша історія!», «не треба чіпати мину­ле, треба думати про майбутнє».
Фактично, вся вартість перей­менування для місцевого бюджету — це кошти, витрачені на виготов­лення нових табличок та дорожніх знаків з покажчиками. Міф «це надто дорого», яким лякаюсь пе­реважно пенсіонерів, стосується не табличок, а насамперед зміни документів мешканців у зв’язку з перейменуванням. І тут він дуже добре спрацьовує. Навіть після перемоги Майдану ситуація кар­динально не змінилася.

Саме це стало основною при­чиною того, що мешканці сели­ща Таромського, що входить до Дніпропетровська, відмовились перейменувати вулиці з радянсь­кими назвами на честь героїв АТО — вул. Кірова планували пере­йменувати на вул. Олександра Малолітнього, вул. Жовтневу — на вул. Олександра Мартинова, вул. Тельмана — на вул. Костян­тина Буша. Два бійця доброволь­чого батальйону загинули, коли їхній автобус випадково підїхав до блок-посту російських терористів 13 серпня, третій солдат заги­нув в Старобешівському районі Донецької області наприкінці лип­ня.

Ще одна історія із Полтави — два місяці тривало громадське обговорення про перейменуван­ня вулиці Артема на Петлюри. Більшість учасників обговорен­ня висловились «за», та міська влада відмовилась переймено­вувати. Один із аргументів — на­чебто від початку проведення опитування до них почали зверта­тись мешканці вулиці Артема, які «акцентували увагу на тому, що в сьогоднішній непростій ситуації фінансові та часові витрати на заміну всіх документів лягають на їх плечі справжнім тягарем».

Третьою історією, яка підсумує попередні дві, буде судова тяга­нина в Пирятинському районному суді на тій же Полтавщині. Протя­гом майже півроку розглядалася адміністративна справа стосовно перейменування вулиці Леніна на вулицю Героїв Майдану та вулицю Авіамістечко у селі Велика Круча. Мешканці, які були проти перей­менування вулиці, судилися через те, що начебто рішення сільської ради про перейменування змуси­ло б переоформлювати усі наявні в них документи. Проте, позивачі так і не змогли надати жодного до­кумента, який би засвідчував, що комусь із них, чи інших осіб, до­велося сплатити хоч якісь кошти у зв’язку з перейменуванням вулиці, тому суд не задовольнив їх позов.

Ось на цьому і варто поставити крапку і розвінчати міф про те, що перейменовувати вулиці дорого. У законодавстві нічого немає про те, що мешканцям вулиці треба негайно переоформлювати доку­менти у зв’язку з перейменування вулиці і за це платити кошти.

Прописку» змінювати не потрібно
Як пояснив нам юридичний консультант Центру досліджень визвольного руху адвокат Сергій Рябенко, після перейменування мешканці вулиці не мають терміново змінювати документи: «Цим тільки лякають, користуючись не- обізнаністю звичайних людей у тон­кощах українського законодавства. Документи, які засвідчують право власності громадян або юридичних осіб на квартири та інші об’єкти не­рухомого майна, і так залишаються чинними. При здійсненні продажу або іншого відчуження такого неру­хомого майна, ці документи будуть замінюватися за загальною проце­дурою». 

Що стосується реєстрації місця проживання або перебування особи (за старою термінологією — «про­писки»), то чинним законодавством України узагалі не передбачено обов’язку змінювати «штамп» у паспорті у зв’язку зі зміною назви вулиці.

Нова назва вулиці може з’явитися у паспорті, скажімо, тоді, коли людина змінила прізвище і через це йде міняти докумен­ти, або ж купила квартиру на тій самій вулиці за іншою адресою і все одно їй потрібно змінювати місце реєстрації. Юридичні осо­би так само зможуть змінити дані про назву вулиці у загальному по­рядку при внесенні змін до своїх установчих документів, пов’язаних зі зміною складу своїх учасників (засновників, власників), структури управління тощо…

Як показують події останнього року, українці можуть самоорганізуватися. Не хочете жити на вулиці Леніна? Встановити нові таблички на вулиці можна силами меценатів і волонтерів. Було би ба­жання…

Що ми маємо. Діти йдуть у шко­лу вулицею Леніна, а там їх учать, що з вини Леніна загинуло мільйони українців. Ми так привчаємо школярів до подвійної моралі, тієї самої, яку насаджував СРСР.

Іванна КОБЄЛЄВА, Український інститут національної пам’яті.