ВОСЕНИ — ЛИШЕ САНІТАРНЕ ОЧИЩЕННЯ ДЕРЕВ
Вважається, що обрізувати садовину можна з часу опадання листя й аж до весняного розпускання бруньок. Однак досвідчені господарі радять восени та взимку утриматися від такої роботи, яка зазвичай шкідлива для рослин.
Річ у тім, що, обрізуючи дерево, завдаємо йому ран. Заростають вони лише у час сокоруху, коли на зрізах нагромаджуються пластичні речовини, що утворюють калюс. Якщо ж гілки обтяті восени, то взимку навколо травми висихає та підмерзає кора. Відтак рана не заживає, а навпаки — збільшується в розмірах.
Тому найдоцільніший час для обрізання — рання весна. Окрім усього іншого, тоді добре видно стан кожного пагона, можна визначити, чи не підмерзли однорічні гілки тощо. При квітневому обрізанні рана затягується за 12—15 діб (особливо, коли її правильно замазати садовим варом).
А восени у саду обрізають лише сухостій та зламане віття, адже воно може стати розсадником хвороб. Цей хмиз одразу ж треба спалювати.
Восени роблять лише санітарну чистку, бо рослини, обрізані капітально, холодну зиму не пе реживуть. Беруться лише міцні, здорові дерева та кущі. Слабкі — чистку переносять погано. У них довго заживають рани, пригнічується ріст. Часто такі рослини навіть гинуть.
На ягідних кущах, крім сухих та хворих гілок, обрізають «нульові», які ростуть із землі, та ті, що загущують або ростуть дуже низько над землею.
Тоді кущі до весни зв’язують шпагатом або проволокою та вкривають очеретом, щоб не примерзли.
Наприклад, у перший рік посадки кущі смородини та порічки обрізають майже під корінь. А наступного — вже вибірково.
ПІДЖИВЛЮЄМО САД
«Почищені» рослини треба підживити суперфосфатом та калійним добривом. Потім розсипати компост, перекопати землю та підгорнути кущі, як картоплю. Добрива, внесені восени, сприяють засвоєнню та накопиченню поживних речовин у корінні. Це підвищує стійкість рослин до посухи та майбутніх заморозків. Навесні добрива пришвидшать ріст та розвиток.
Восени підживлювати сад азотними добривами не рекомендують. Вони тільки даремно пропадуть, бо в землі довго не тримаються і до весни вимиються дощами з талою водою.
Органіку, навпаки, краще вносити перед зимуванням. По-перше, навесні вона мерзла, і з нею незручно возитися. По-друге, у холодній землі перегній почне «діяти» місяців через два-три.
Мікроелементи (бор, марганець, молібден, мідь) вносять як восени, так і навесні. Але спеціалісти радять підживлювати восени багаторічні плодові та ягідні культури, а навесні — однорічні.
Наприкінці місяця бажано знову неглибоко перекопати землю під ягідними кущами та у міжряддях.