НЕ ОБРІЖЕШ — ЯГІД НЕ ЇСТИМЕШ

ВОСЕНИ — ЛИШЕ САНІТАРНЕ ОЧИЩЕННЯ ДЕРЕВ
Вважається, що обрізувати са­довину можна з часу опадання ли­стя й аж до весняного розпускання бруньок. Однак досвідчені господарі радять восени та взимку утримати­ся від такої роботи, яка зазвичай шкідлива для рослин.

Річ у тім, що, обрізуючи дере­во, завдаємо йому ран. Зароста­ють вони лише у час сокоруху, коли на зрізах нагромаджуються пластичні речовини, що утворюють калюс. Якщо ж гілки обтяті восени, то взимку навколо травми висихає та підмерзає кора. Відтак рана не заживає, а навпаки — збільшується в розмірах.

Тому найдоцільніший час для обрізання — рання весна. Окрім усього іншого, тоді добре видно стан кожного пагона, можна виз­начити, чи не підмерзли однорічні гілки тощо. При квітневому обрізанні рана затягується за 12—15 діб (осо­бливо, коли її правильно замазати садовим варом).

А восени у саду обрізають лише сухостій та зламане віття, адже воно може стати розсадником хво­роб. Цей хмиз одразу ж треба спа­лювати.

Восени роблять лише санітарну чистку, бо рослини, обрізані капітально, холодну зиму не пе реживуть. Беруться лише міцні, здорові дерева та кущі. Слабкі — чистку переносять погано. У них до­вго заживають рани, пригнічується ріст. Часто такі рослини навіть ги­нуть.

На ягідних кущах, крім сухих та хворих гілок, обрізають «нульові», які ростуть із землі, та ті, що загу­щують або ростуть дуже низько над землею.

Тоді кущі до весни зв’язують шпагатом або проволокою та вкри­вають очеретом, щоб не примерзли.

Наприклад, у перший рік посадки кущі смородини та порічки обрізають майже під корінь. А наступного — вже вибірково.

ПІДЖИВЛЮЄМО САД
«Почищені» рослини тре­ба підживити суперфосфатом та калійним добривом. Потім розси­пати компост, перекопати землю та підгорнути кущі, як картоплю. До­брива, внесені восени, сприяють засвоєнню та накопиченню пожив­них речовин у корінні. Це підвищує стійкість рослин до посухи та майбутніх заморозків. Навесні до­брива пришвидшать ріст та розвиток.

Восени підживлювати сад азот­ними добривами не рекомендують. Вони тільки даремно пропадуть, бо в землі довго не тримаються і до весни вимиються дощами з талою водою.

Органіку, навпаки, краще вноси­ти перед зимуванням. По-перше, навесні вона мерзла, і з нею незруч­но возитися. По-друге, у холодній землі перегній почне «діяти» місяців через два-три.

Мікроелементи (бор, марганець, молібден, мідь) вносять як восени, так і навесні. Але спеціалісти радять підживлювати восени багаторічні плодові та ягідні культури, а навесні — однорічні.

Наприкінці місяця бажано зно­ву неглибоко перекопати землю під ягідними кущами та у міжряддях.