Не зволікайте зі щорічними профілактичними оглядами

В 2014 році в Черкаській області на туберкульоз захворіло 719 осіб. На Шполянщині виявлено 23 хворих. Захворюваність в нашому районі становить 53 на 100 тис. населення, по Черкаській області — 57,2, по Україні в 2014 році — 59,5). Вище середньообласного показника відмічається захворюваність у місті Ватутіне (101,0) Чигиринському (89,9), Черкаському (80,6), Жашківському (79,4), Городищенському (74,8), Звенигородському (74,7) та деяких інших районах. Низькою залишається за-хворюваність населення на туберкульоз в містах Черкаси та Умань, що пояснюється своєчасністю діагностики та лікування.

Як бачимо, захворюваність на туберкульоз в нашому районі зменшилась, але, на жаль, в обласний протитуберкульозний диспансер часто поступають хворі із занедбаними формами хвороби, що вказує на запізнілість виявлення захворювання. Також збільшилась захворюваність на ВІЛ-асоційований туберкульоз (показник помітно зріс на 15% в порівнянні з 2013 роком).

Станом на 1 січня 2015 року на диспансерному обліку з приводу активного туберкульозу в Шполянському районі перебуває 44 особи, в області зареєстровано 1307 осіб, що становить 82,5 на 100 тис. населення (в Україні — 90,9).

Варто зазначити, що у 2014 році в КЗ «ЧОПТД» ЧОР значно покращилась бактеріологічна діагностика туберкульозу в зв’язку з можливістю досліджувати харкотиння від хворих молекулярно-генетичним методом (Джинексперт) і відповідно відбуваються призначення для лікування з позиції доказової медицини. Це дуже актуально в наш час, оскільки у всьому світі, і в тому числі в Україні, зростає кількість хворих на так званий «хіміорезистентний» (стійкий до лікарських препаратів) туберкульоз. А виявлення резистентності на самому ранньому етапі дозволяє призначити своєчасне і найбільш точне лікування хворих.

Протитуберкульозний кабінет Шполянської ЦРЛ забезпечений препаратами повністю, це дає змогу безперервного лікування хворих на весь курс протитуберкульозної терапії, яка триває від 6 до 20 місяців.
Успіх у лікуванні хворих на туберкульоз залежить не тільки від медичних працівників, а й від самого хворого, суспільства, неурядових організацій, які беруть участь у супроводі хворих на амбулаторному етапі. В Шполянському районі соціальний супровід для хворих з «хіміорезистентним» туберкульозом надає районна організація Товариства Червоного Хреста.

Але все ж надважливе питання в лікуванні хворих на туберкульоз та зниження захворюваності лежить в площині своєчасного виявлення випадку туберкульозу, особливо з бактеріовиділенням, тому що один бактеріовиділювач за рік може стати джерелом захворювання іще 15—20 осіб!

Тож не зволікайте зі щорічними профілактичними оглядами, вчасно обстежуйтесь флюорографічно. Якщо виникли перші прояви туберкульозу (кашель більше трьох тижнів, нічна пітливість, підвищення температури тіла 37,2—37,5, загальна слабкість, схуднення, кровохаркання) — негайно звертайтеся за медичною допомогою!

Тетяна НАБЕРЕЖНЯ, лікар-фтизіатр