Недостатня кількість вакцинованих: у Шполі призупинила роботу школа мистецтв, учителі мітингують

У Шполі вчителів місцевої школи мистецтв не допустили до роботи, оскільки там вакциновано менш як 80% викладацького складу. А згідно з урядовою постановою, це є обов’язковою умовою для «жовтої» та «помаранчевої» зон. Обурені працівники з понеділка почали збиратися на стихійні акції, вимагаючи дотримання права на працю і апелюючи до незаконності таких вимог. Ініціатори акції викликали поліцію, яка задокументувала факт недопуску до робочих місць.

Місцеві жителі, батьки дітей, які ходять до школи на різні гуртки, підтримують викладачів. Пенсіонерка  Тетяна Коваленко, яка водить свою онуку на заняття з танців, розповідає, що школа не працює з 27-го вересня. 

  • Викладачі зібралися, бо обурюються порушенням їхніх прав на працю. Я привела свою онучку на заняття і взяла участь у акції з боку батьків. Сьогодні теж була акція (28 вересня, – ред.). Вчителі прийшли до школи за розкладом, впевнились, що вона закрита, та повторно викликали поліцію і готують звернення до Шполянської міської ради, аби це питання вирішили по суті, – каже Тетяна Петрівна.

Вчителі ж розповідають, що й надалі ходитимуть до школи, допоки їхнє право на роботу не буде забезпечене.  Викладач гри на духових інструментах Володимир Редченко впевнений, що продовження занять у звичному режимі навряд чи несло б суттєву загрозу здоров’ю вихованців.

фото Тетяна Коваленко

  • Ми плануємо мітингувати кожен день, і поліцію ми теж викликатимемо кожен день. Якщо наша безстрокова акція не матиме результату, ми плануємо позиватись до суду. В нас нема іншого виходу. Та і дітей шкода, які тут займаються. Нас підтримує багато батьків. У кожного з вчителів, які не вакцинувались, є свої причини для відмови. За всіх не казатиму, але я особисто переніс мікроінсульт і побоююсь, що вакцина може серйозно вплинути на мене, адже є випадки, коли після подібного люди вакцинувались і це призводило до летальних наслідків», – зазначив Володимир Миколайович у коментарі "Шполяночці+".

Натомість міська влада апелює до відповідних нормативно-правових актів Кабінету міністрів України. Заступник міського голови з питань виконавчих органів влади Оксана Курінна розповідає, що розуміння ситуації є, але вони не можуть піти всупереч органам центральної влади. Фактично школа мистецтв – єдина установа, яка потрапила в таку ситуацію, оскільки інші працюють в очному режимі.

  • Станом на 28-е вересня всі 23 заклади загальної середньої, 4 заклади дошкільної та 2 заклади позашкільної освіти Шполянської громади працюють в очному режимі. Винятком стала лише Шполянська дитяча школа мистецтв, адже відповідно до постанови Кабміну для роботи закладу необхідно мати не менше 80% вакцинованих працівників. А там цього немає. Я розумію викладачів і, звісно, стурбована такою ситуацією. Я особисто спілкувалась з працівниками школи, батьками вихованців, пояснювала, що дії директора Михайла Гончаренка відповідають чинному законодавству, адже саме він нестиме відповідальність згідно з кодексом про адміністративні правопорушення та кримінальним кодексом України, якщо будуть якісь негативні наслідки, – зазначила Оксана Миколаївна. – Тому звертаюсь до працівників Шполянської дитячої школи мистецтв із закликом зробити свідомий вибір. Лише спільна відповідальність освітян та батьків дозволить створити безпечний  простір для дітей. У закритих просторах, таких як школи та дитсадки, COVID-19 може поширюватись значно швидше. 

З розумінням посадовиця поставилась і до людей, в яких можуть бути медичні протипоказання. За її словами, такі вчителі можуть звернутись до своїх сімейних або профільних лікарів, які підготують відповідні документи. Кожен такий випадок розглядатиметься окремо. 

Як відомо, із 00 годин 00 хвилин 23 вересня на території всіх регіонів України набув чинності «жовтий рівень» епідемічної небезпеки поширення COVID-19, що передбачає впровадження відповідних карантинних обмежень. Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалила відповідне рішення 21 вересня. 

Відтак, в Україні діють наступні обмеження:

  1. Заборонено проводити масові заходи за участю понад однієї особи на 4 кв. метри площі території або наповненістю залів понад дві третини місць у кожному окремому залі;
  2. Не більше 4 осіб за столиком в закладі громадського харчування, а відстань між столами – мінімум 1,5 метри;
  3. Кінотеатри та інші заклади культури працюватимуть із заповненістю залів менше за дві третини місць або 50% місць у кожному окремому залі;
  4. Спортивні зали та фітнес-центри працюватимуть лише у разі обмеження кількості відвідувачів з розрахунку одна особа на 10 кв. метрів площі тощо.

Обмеження жовтого рівня епіднебезпеки не будуть застосовуватися, якщо всі учасники (відвідувачі) та щонайменше 80% організаторів масових заходів, працівників кафе та ресторанів, кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, спортзалів та басейнів матимуть хоча б одне щеплення або чинний (72 год) результат ПЛР- чи експрес-тестування.

Аби верифікувати безпечність відвідувачів чи працівників закладів (крім освіти) тимчасово слід користуватися міжнародними свідоцтвами, «жовтими» чи «зеленими» внутрішніми COVID-сертифікатами, довідкою 063/о (картка профілактичних щеплень), чинною довідкою про негативний результат (72 год) ПЛР-тесту чи експрес-тестування на антиген.

Пізніше за показниками рівня госпіталізацій Міністерство охорони здоров'я віднесло Черкащину до «помаранчевої» зони. До неї регіони відносять автоматично при перевищенні рівня показників хоча б по одному з критеріїв. Однак поки що в області діють обмеження жовтого рівня, бо вводити додаткові потреби поки немає - ситуація не настільки критична, розповіла заступниця голови Черкаської облдержадміністрації Лариса Кошова. 

  • Однак рівень захворюваності на коронавірус зростає. Хворіють і діти, і дорослі, і люди похилого віку. Наймолодшому пацієнту наразі півтора місяця, — зазначила Лариса Кошова.

Аби сформувався колективний імунітет, мають вакцинуватися не менше 70 відсотків жителів  Черкащини, додала заступниця голови ОДА.

Підготував Сергій Зубатов