Нехай аплодисменти вдячності і визнання надихають і окриляють!

Медалі… Грамоти… Подяки… У відомого на Шполянщині хореографа, талановитого керівника народного аматорського танцювального колективу «Гренада» та зразкового дитячого танцювального колективу «Барвінок» Едуарда Пресліцького їх не злічити. І кожна з них для педагога є дуже дорогою, адже за кожним таким визнанням — маленька історія життя — бурхливого, цікавого, наповненого неповторними емоціями, прожитого разом із його вихованцями.

Пам’ять хореографа Едуарда Пресліцького назавжди зберігає перші кроки його маленьких хлопчиків та дівчаток у колективі: на своєму першому занятті ніхто з них навіть і гадки не має, яку неймовірну працю доведеться вкладати їхньому вчителеві для того, щоб навчити їх, малят, елементарним танцювальним рухам, потім танцювальним композиціям. Лише згодом, вперше отримавши в нагороду гучні аплодисменти глядачів, кожен із них в душі почне відчувати своєрідний присмак ейфорії від цього визнання і усвідомлювати те, заради чого вони прийшли до свого наставника. Це відчуття юні танцівники згодом переживатимуть знову і знову, але вже достовірно знаючи, яка робота передує цим гучним аплодисментам.

Оплески, що не змовкають, щоразу додають наснаги, окриляють. А що ж цієї миті відчуває в душі сам хореограф? Його посмішка доволі стримана, бо в голові раз-за-разом уповільнено прокручується плівка виступу, аналізуються можливі помилки чи неточності, те, що для нас, глядачів, зазвичай залишається абсолютно непомітним і незначним. Він кадр за кадром відтворює кожен рух, кожен поворот вихованця, аби наступний їхній вихід на сцену зробити іще досконалішим і довершеним.

Високопрофесійний балетмейстер, талановитий художній керівник зразкового дитячого танцювального колективу «Барвінок» та народного аматорського танцювального колективу «Гренада» Едуард Пресліцький, який ще понад чотири десятиріччя тому, без сумніву, як танцівник, прикрасив би сцену найпрестижнішого театру країни, всі ці роки передає свій досвід, уміння, свою майстерність шполянським дітям. За 44 роки його викладацької діяльності близько двох тисяч дітей району отримали неймовірну можливість безкоштовно вчитися у талановитого Майстра танцю, аби любов до свого дитячого захоплення пронести через усе життя.

Його заняття з хореографії цікаві і неповторні, на них Едуард Пресліцький вчить своїх юних танцівників і слухати, і чути музику, вчить красі і виразності рухів, майстерності виконання танців. Урок за уроком — і народжується Любов до танцю — та, що залишається на все життя.

— Стиль роботи хореографа особливий, він відображається у танцювальній манері, він тонко і водночас легко, без натиску веде канву хореографічних композицій, — зазначають колеги Едуарда Пресліцького. — Кожен вихід на сцену його колективів — це музично-театральне дійство. Вражають багатство образів, характерів, жанрове та стильове розмаїття, ваблять зір витончені пластичні рухи юних артистів. Величезна робота керівника, яка стоїть за цим, — у невимушених і легких рухах юних учасників. Відчуття сучасності — одна із найхарактерніших рис його балетмейстерського таланту.

Сьогодні Едуард Пресліцький віддає своїм вихованця те найдорожче, що має — здоров’я, силу, талант, час, виховуючи в підростаючого покоління почуття патріотизму і любові до українських традицій.

У зразковому дитячому танцювальному колективі «Барвінок» сьогодні налічується близько 60 учасників, учнів 3 —9 класів шкіл Шполянської ОТГ, у народному аматорському танцювальному колективі «Гренада» — 12 юних танцюристів-старшокласників. У репертуарі колективів танці різних напрямків: хореографічні композиції, народні класичні, народні танці в сучасній обробці, дитячі сучасні танці.

— На основі народних традицій Едуард Едуардович разом із вихованцями створює композиції сучасної тематики, де національний характер і своєрідність колориту поєднані із сучасними танцювальними формами, —зазначають професіонали. — Використовуючи водночас усі резерви професіонального мистецтва — драматургію, композицію, лексику, акторську майстерність, і, як органічні складові єдиного цілого, музичне й художнє оформлення, синтезуючи народні національні образи, керівник надає танцю довершеної форми.

Вихованці колективу вивчають класичний, народно-сценічний, історико-побутовий та сучасний танці. Танцювальні елементи класичного і народного танцю збагачують техніку виконання, дають можливість ознайомлювати вихованців з різними видами хореографії, вчать умінню створювати і передавати образи народного танцю, відтворювати особливості народного колориту.

До колективу діти приходять зовсім непідготовленими. За роки навчання, яке, до речі, є безкоштовним, вони набувають майстерності і… йдуть у своє доросле життя. І для хореографа все починається знову і знову… Та і ті заняття, і виступи на різних сценах країни, і конкурси та фестивалі більшість із учнів та їхніх батьків пам’ятають все життя.

— Танці — це частина життя обох наших дітей — старшої доньки Наталія та сина Ярослава. Саме завдяки їм, наші діти мають гарну поставу, відчувають ритм, набули незамінного вміння триматися на сцені, відчуття колективізму від поїздок, концертів, від репетицій, — розповідає подружжя Оксани та Володимира Гукалів зі Шполи. — Це і сьогодні допомагає в житті нашим дітям. І ми впевнені, що навчання у такого талановитого вчителя від Бога, як Едуард Пресліцький, формує долю всіх учнів без винятку. Ми переконалися на наших дітях, що отримані в житті вміння дають справжні життєві уроки, і вдячні цій Людині на все життя, і нашій вдячності немає меж.

Завдяки цим заняттям учасники колективів обрали хореографію своєю професією. Серед них — Ірина Каландирець, Олександр Кузнєцов, Вадим Колісник, Марія Пересунько та інші.

—Для наших дітей заняття танцями тісно пов’язані з дорогими серцю шкільними роками. І сьогодні, коли ми сидимо в глядацькій залі і бачимо виступи нинішніх учасників колективів, без перебільшення, нас переймає гордість за наших дітей, з’являються сльози радості, якийсь невимовний трепет у душі. Бо в кожній дитині на сцені ми бачимо і своїх дітей, які жили цим життям, — діляться батьки. — І хоча держава досі не змогла належно оцінити талант цієї людини, для нас, батьків його вихованців, Едуард Едуардович на нашій Шполянщині в наших душах, серцях є найзаслуженішим, який своє високе визнання заслужив любов’ю до танцю, до дітей, без будь-якого пафосу, без всіляких письмових доказів він у нас заслужений від Бога!

4 серпня Едуард Пресліцький зустріне свій 68-ий день народження. З нагоди цього свята рідні, друзі, вихованці, їхні батьки і численні шанувальники таланту хореографа надсилають йому свої найщиріші вітання і побажання здоров’я, наснаги, радості! Нехай гучні аплодисменти вдячності і визнання ще довго-довго лунають в душі, надихаючи і окриляючи!

ЛАРИСА БАЧИНСЬКА