Необхідна економія: що таке аварійні відключення світла і чому немає їхніх графіків

На Черкащині розпочали аварійні відключення електроенергії, повідомив начальник обласної військової адміністрації Ігор Табурець. Вони необхідні, поки енергосистему відновлюють після ударів ворога. Разом із тим жителів області закликають максимально економити, наскільки це можливо. Краще без світла, ніж з росією, переконують українці, потерпимо. Між тим, у соцмережах люди обурюються, чому немає чітких графіків коли і де зникатиме електропостачання. «Шполяночка+» зібрала відповіді на найпоширеніші питання щодо аварійних відключень та з'ясувала, чому немає їхнього конкретного розпорядку. 

Чому так сталося

Починаючи з 10 жовтня, росія здійснила низку масштабних обстрілів об’єктів електроенергетики України. Як наслідок, маємо значні пошкодження та руйнування електричних розподільних мереж та електростанцій. Фактично об’єднана енергетична система України функціонує наразі у надзвичайному режимі.

Одну з останніх ракетних атак росіяни здійснили на енергетичні об’єкти магістральних мереж західних регіонів України. Масштаб пошкоджень співставний або може перевищувати наслідки атаки 10–12 жовтня, зазначили фахівці.

У Кабміні наголосили, що добровільне скорочення споживання електроенергії хоча б на 20% допоможе стабілізувати енергосистему після російських атак. Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що енергетики шукають можливості, як забезпечити достатню потужність генерації, аби зменшити дефіцит у системі. Водночас і споживачі мають допомогти енергетикам втримати енергетичний фронт. Стабілізувати роботу енергосистеми, зокрема, допоможе скорочення споживання електроенергії протягом дня і особливо в години пік.

«У перші дні масованих російських ракетних атак добровільне скорочення споживання становило в середньому 10%. Водночас атаки ворога продовжуються і енергосистема потребує більшого розвантаження», – зазначив він.

Графіки обмежень споживачів, які диспетчерський центр «Укренерго» на початку таких масованих атак застосовував і до промислових споживачів, і до побутових, є контрольованим інструментом, який допоміг зменшити навантаження на електромережі та збалансувати енергосистему. Про це сказав голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в національному телемарафоні «Спільні новини» в ефірі телеканалу 1+1.

«Ми відчуваємо ефект від того, що споживачі намагаються зменшити споживання електроенергії і вдячні їм за свідоме ставлення до електроспоживання. Але, на жаль, добровільних обмежень, які є, наразі недостатньо. Тому ми були змушені застосувати обмеження для підприємств, а також для громадян у певному обсязі», – сказав Кудрицький.

Що таке аварійні відключення

Аварійні відключення почали застосовувати, адже навантаження на енергосистему досі велике. Долучили й області, де безпосередніх влучань не було, щоб підтримати регіони, де вони значні. Такі відключення із 24 жовтня ввели у Києві та Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Харківській, Полтавській, Сумській областях.

Начальник Шполянської філії ВСП «Звенигородські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» Володимир Висотенко пояснив: графіки аварійних відключень електроенергії (ГАВ) вводяться персоналом оператора системи розподілу ПАТ «Черкасиобленерго» за розпорядженням диспетчера Регіонального диспетчерського центру Центрального регіону НЕК «Укренерго». 

«Це відбувається шляхом відключення живильних ліній і трансформаторів безпосередньо з центрів живлення, без попередження споживачів, при виникненні аварійного дефіциту потужності та зниженні частоти електричного струму, недопустимому перевантаженні устаткування, зниженні рівня напруги у мережах», – додав він.

Спланувати їх неможливо

Аварійні відключення не слід плутати з плановими. На питання – чи зможуть споживачі побачити реальний графік, у якому будуть вказані населені пункти, адреси, час та тривалість відключень, Володимир Висотенко відповів так:

«Не варто плутати графіки аварійних відключень із графіками погодинних відключень. Погодинні затверджені окремим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Згідно з ними, відключення електроенергії в усіх споживачів у тому чи іншому регіоні здійснюють почергово. Про них ми маємо повідомити людей заздалегідь – не менш ніж за три дні. Їхній термін – не більш ніж 2,5 години, якщо температура повітря перевищує мінус 10 градусів, і не більш ніж 1,5 години, якщо температура нижча. Що стосується графіків аварійного відключення, то це пряма вказівка диспетчера центральної диспетчерської служби «Укренерго» (компанії, яка займається передачею електроенергії від електростанцій до обленерго), яку він дає у випадку необхідності. На її виконання є 15 хвилин. Диспетчери виконують розпорядження на застосування графіків аварійних відключень без попередження споживачів та попереднього узгодження з місцевими органами виконавчої влади».

Тривалість відключень, як правило, не має перевищувати 3–4 годин, а за погодженням із місцевими органами виконавчої влади може становити більший період часу, додав Володимир Висотенко.

«За таких умов, на жаль, немає можливості спланувати обсяги та тривалість аварійних відключень та скласти погодинні графіки. Вимушені наголосити, що ці відключення не мають планового характеру, а є аварійними та застосовуються для недопущення масштабної аварії, що загрожує масовим і тривалим знеструмленням значних територій», – роз’яснив він.

Кого не відключатимуть 

Як довго триватимуть ці відключення на Черкащині, спрогнозувати неможливо. Усе залежить від подальшої ситуації в країні, зазначив Володимир Висотенко.

«Усе електричне обладнання критичної інфраструктури не відключається (хлібзаводи, лікарні, підприємства водоканалу та інше). Побутові споживачі, підприємства, які не входять чи не забезпечують критичне життєзабезпечення населення, відключатимуться згідно з відповідними чергами», – пояснив він.

Краще вимкнуті прилади, ніж вимкнуте світло

Добровільне скорочення споживання дозволить мінімізувати примусові відключення, які застосовують, щоб знизити навантаження на електромережі та дати енергетикам можливості для ремонту пошкодженого обладнання.

Тому щоб зберегти баланс у енергосистемі і відключень було менше, споживачів просять мінімізувати підключення до мережі потужних побутових електроприладів: обігрівачів, електроплит, мікрохвильовок, пральних та посудомийних машин, прасок, кондиціонерів, електрочайників, пилососів тощо.

Особливо це стосується періодів часу з 17:00 до 23:00 та з 7:00 до 11:00. 

Чимало компаній уже долучились до закликів економити: зменшили використання світла на заправках та в офісах, перестали підсвічувати вивіски відділень та магазинів, перестали користуватися в магазинах енергоємними електроприладами, знизили яскравість освітлення в торгових залах тощо.

Допомогти їм може і кожен з нас – зазначають в «Укрненерго». Насамперед, уважним ставленням до того, якими електричними пристроями і коли ми користуємось. Чимало радощів цивілізації, незважаючи на компактні розміри, є досить потужними споживачами електроенергії. Кожен увімкнений в часи пік електрочайник, фен, кондиціонер, пральна машина або навіть звичайна лампа розжарювання забирають в сотень інших споживачів можливість взагалі подбати про себе: зарядити телефон чи увімкнути одну лампочку-«економку». А якщо ви не вмикаєте електрочайник, це дає можливість 120 людям заряджати в цей час смартфони чи увімкнути 160 LED-ламп.

У різних джерелах українцям наводять прості приклади, як можна економити:

  • якщо працює духовка – не вмикаємо тоді чайник, фен чи праску;
  • якщо прасуємо чи пилососимо – не вмикаємо електроплиту чи духовку тощо.

Людей просять не вмикати багато приладів одночасно. Зокрема, радять користуватись правилом «одна лампа плюс один прилад одночасно».

Скільки ще триватиме війна та які ще атаки будуть на критичну інфраструктуру України, спрогнозувати неможливо. Тому українців просять з розумінням та терпінням поставитися до вимушених відключень. А ще – економити. Ощадливість – це така ж зброя, як і та, що на полі бою. Цієї зими вона допоможе нам перемогти ворога, захистити себе від холоду, а також зберегти здоров’я та життя одне одному. Також не забувайте, що треба зробити запаси води, ліків та продуктів і не піддаватися паніці. 

Підготував Сергій Зубатов