Ні палити, ні закопувати: шполянський священник розповів, які квіти доречніше нести на цвинтар

Вже багато років точаться розмови про шкоду від штучних квітів, які люди несуть на могили своїх рідних у поминальні дні. Щоразу перед цими датами влада та просто небайдужі закликають не купувати пластикові прикраси, проте часто до таких прохань не дуже й дослухаються.

Журналісти «Шполяночки» дізнавалися, як церква та пересічні шполяни ставляться до штучних квітів та чому їх не можна ні палити, ні закопувати в землю.

За словами настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ Романа Саломатіна, традиція прикрашати могили пластиковими квітами є порівняно "молодою", адже промислове виробництво цих ритуальних речей і їхнє постачання на ринки розпочалося наприкінці минулого століття. Спочатку були паперові, потім виникли перші штучні пластикові квіти і люди почали масово їх купляти і сприяли їхньому поширенню.

Священник говорить, що замість отруйних штучних квітів краще віддати перевагу живим.

«На мою думку, проблема не в штучних квітах, а саме у відсутності заводів, які переробляють пластик, - каже пан Роман. - Які квіти принести на могилу, це особиста справа кожного. Молодці, хто обирає живі квіти, але є обов’язок їх прибрати, коли вони зів’януть. А якщо ви несете штучні квіти, то повинні подбати про те щоб вони потрапили на смітник, а не валялись по полях довкола цвинтаря».

З точки зору релігії викидати пластикові квіти на смітник, не є гріхом, адже вони не освячені, це лише прикраса.

Штучні квіти є шкідливими для екології і про це вже не один рік намагаються донести комунальники. Головний інженер КП «Благоустрій» Олександр Приблуда розповідає, що в Україні досі немає закону, який би обмежував продаж та використання пластикових квітів, тому працівникам комунального підприємства доводиться регулярно вивозити на звалище пластикове сміття, якого з кожним роком ніяк не меншає.

«Спалювати штучні квіти не можна. Під час горіння виділяються небезпечні для здоров’я людини речовини, - пояснює фахівець. - Також не можна пластик закопувати в землю, він століттями розкладається в ґрунті та отруює його. Середній час розкладання пластикового виробу від 100 до 500 років, а правильно утилізувати пластик неможливо, адже в нас немає сміттєпереробного заводу».

Шполянка Лідія розповідає, що раніше купувала штучні квіти, бо не знала про їх шкоду навколишньому середовищу та ще й витрачала на них чималу суму грошей.

«Хочу сказати лише одне, це зайве, не потрібно штучних квітів на надгробках, тому що їх розвіває вітер та несе по всій території. Цього року я на кладовищі посадила живі квіти і вважаю, що цей бізнес штучних квітів потрібно закрити назавжди», - переконана жінка.

А пенсіонерка Ганна Юхимівна стверджує, що ніколи не купувала пластикових квітів.

«Я не використовую штучні квіти, лише живі. Усе своє життя я саджаю живі квіти на могилі, поблизу пам'ятника, мені дуже подобаються такі квіти. Їх справжній колір зачаровує. Штучні приносять нашій планеті лише різні токсини, а це все йде в землю, в яку ми висаджуємо овочі та фрукти. А воду з чого ми п’ємо? Із джерела, яке під землею. Кожного року люди страждають через жахливі захворювання, адже вода і повітря забруднені. Тому хочу закликати усіх подумати про своє здоров'я та здоров’я наших дітей і онуків», - говорить Ганна Юхимівна.

Купити у Шполі штучну прикрасу на могилу цього року коштує від 12 до 400 гривень. Утім, аби уникнути забруднення, замість штучних можна обрати живі однорічні квіти, які коштують зовсім недорого: від 20 до 100 гривень. Якщо ж до вподоби багаторічні квіти, вибір так само великий і коштують вони від 40 до 500 гривень.

Коментарі