«Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя — класика української літератури

Миколі Гоголю присвячений поштовий блок №76 із двох марок: марка №9888 (Микола Гоголь, 1809—1852 рр.) і марка №989 («Ніч перед Різдвом»). Блок введений в обіг 120-тисячним тиражем 1 квітня 2009 року.
Серед видатних постатей україн-ської і світової культури почесне місце належить Миколі Васильовичу Гоголю. Геніальний майстер художнього слова, він створив неперевершені твори, які підкоряють глибиною і правдивістю своїх образів, силою творчого узагальнення життя, художньою довершеністю. Прикладом геніальної правдивості є шедевр «Ніч перед Різдвом».
В ніч перед світлим святом Різдва Христового по всій Україні ходять колядувати, в основному молодь, — співають святкові пісні, бажаючи господарям здоров’я в Новому році, урожаю і усякого добра.

«Важко розповісти, як добре поштовхатися в таку ніч поміж юрбою дівчат, що регочуть та співають, та поміж парубками, охочими на всякі жарти і витівки, які тільки може навіяти ця весела ніч, що сміється. У доброму кожусі тепло, від морозу ще швидше горять щоки, а на пустощі сам дідько підштовхує ззаду».

І хоча комічні події і пригоди героїв в «Ночі перед Різдвом» посідають немале місце, Гоголь в творі більш тісно пов’язує гумор із зображенням людських характерів. Вакула володіє виразно окресленою індивідуальністю. Йому притаманна і піднесеність почуттів, і впевненість життєвого досвіду. Наполегливість невіддільна в ньому від мудрості, народної кмітливості, яка допомагає йому домогтися бажаного. Несміливий і сором’язливий з нареченою Вакула стає спритним і сміливим, коли вирішує перебороти перешкоди, які виникли на його шляху. Перед ним відступає і сам чорт. Мудру «дипломатичність» виявляє Вакула в Петербурзі під час зустрічі із запорожцями, а потім і при зустрічі із царицею. Вакула щедро обдарований природою, майстер на всі руки.

Реальні життєві риси притаманні і Оксані. Юна красуня, розбалувана постійною увагою оточуючих. Горда, закохана в себе, вона зверхньо ставиться до залицянь сільських хлопців. Їй приносить задоволення відчуття саме своєї привабливості. Сміючись над освідченням Вакули, Оксана разом з тим небайдужа до нього, її захоплює і полонить те глибоке почуття, яке плекає до неї Вакула. Неждано для неї самої в Оксани спалахнуло велике відвітне почуття.

Реальні риси характеру розкриваються і в образі Солохи, обачливої і хитрої жінки, яка ловко керує своїми багаточисельними залицяльниками. Солоха «вміла так причаровувати найстатечніших козаків (які, варто зазначити, були байдужі до краси), що до неї ходили і голова, і дяк Йосип Никифорович (звичайно, коли дячихи не було вдома), і козак Корній Чуб, і козак Кас’ян Свербигаз. І, до її честі, вона вміло обходилася з ними. Жодному з них і на думку не спадало, що в нього є суперник… Можливо, саме ці хитрощі та кмітливість були виною того, що подекуди стали говорити бабусі, особливо, коли випивали де-небудь на веселій забаві зайву чарку, що Солоха справді відьма».

Чудовим гумором овіяний образ старого ловеласа козака Чуба, людини тупої і в той час упертої, самовпевненої. Дуже виразний і образ дяка, який займається пошуками земних розваг і виступає як один із «солідних» конкурентів в шерензі залицяльників Солохи.

В «Ночі перед Різдвом» поруч із образами, взятими із народного середовища, показані столичні верхи, поруч із фантастикою висвітлені реальні історичні фігури...

Гоголь з нами, він в кожній нашій оселі, тож нехай кожної різдвяної ночі його герої оживають в радісному, веселому, світлому народному гулянні. З Різдвом Христовим!

Володимир КОВАЛЕНКО. с.Ярославка.