Кінець року традиційно вважається часом для підбиття підсумків. Нові дороги, ремонти, освітлення – у невеликій громаді помітні будь-які зміни. «Шполяночка+» розпитала у голів Шполянської, Матусівської та Лип'янської ОТГ та уголови Звенигородської райради, що вдалося зробити у 2021-му та про плани на 2022-й рік. Що робили, що відновлювали, ремонтували, організовували, як заохочували творчу молодь та чим пишаються громади – у матеріалі «Шполяночки+».
Голова Звенигородської районної ради Сергій Струк розповів: протягом року рада продовжувала дотримуватися основних принципів своєї роботи: приймати корисні для людей рішення.
– Ми розпочали роботу 15 грудня 2020 року на території новоутвореного Звенигородського району. Все було новим, до складу якого ввійшли 158 місцевих рад: 4 міських, 5 селищних та 149 сільських. У наших населених пунктах проживають понад 200 тисяч жителів. І це велика відповідальність, – розповів він.
Усі 42 депутати ради намагалися налагодити з лідерами громад району партнерські відносини, зауважив Сергій Михайлович.
– Зараз важливо об’єднуватися заради розвитку Звенигородського району – Шевченкового краю в центрі України, особливо в умовах пандемії та непрогнозованої ситуації у світі. Районна рада не стояла осторонь тих викликів, із якими стикалися громади, бо тільки працюючи спільно, не ігноруючи гострі питання, можна бути командою однодумців, – додав він.
Яскравим доказом ефективності такої співпраці стала перемога ради у всеукраїнському конкурсі «Кращі практики управління персоналом» в номінації «Краща практика розвитку лідерства та формування команди на публічній службі».
– Це спільний успіх виконавчого апарату ради, депутатів та всіх 17-ти громад краю, – зазначив голова райради.
Однак, визнав він, не все заплановане на 2021 рік вдалося:
– У році, що минув, не вдалося реалізувати низку спільних проєктів за участю громад Звенигородського району, наприклад, у сфері освіти, медицини, культури, комунального господарства. Ось чому у 2022 році робота колективу районної ради зосереджуватиметься на посиленні співпраці районної ради і громад.
Голова Лип'янської територіальної громади Сергій Іщенко своєю чергою розповів: їхня громада теж має чим пишатися і вже будує плани на 2022 рік.
– Найбільше досягнення – це те, що ми вистояли в цей рік із нинішнім депутатським корпусом. Ми не могли нормально працювати через жорстку опозицію. Під кінець року вималювалась ситуативна більшість, тепер є кворум. На сесії присутні 13 депутатів, а для прийняття рішень потрібно 12 з 22 наявних, – зазначив він.
Саме тому, вважає Сергій Іщенко, громада вистояла: наразі всі об'єкти працюють, заробітні плати виплачуються.
– Маємо три школи і дитячий садок. А ще працює комунальне господарство. За сприяння народного депутата ми отримали кошти на капітальний ремонт Будинку культури. Тепер туди не соромно запросити виконавців і проводити заходи, – зазначив Сергій Юрійович. – Ми зберегли земельний фонд. Змінили управлінську структуру громади, аби в наступному році працювати і вирішувати проблеми громади.
Серед досягнень громади він називає також вчасно прийнятий бюджет:
– Не такий, як ми сподівались, але є зростання. Працюємо далі.
Основною невдачею 2021-го року очільник громади вважає те, що опозиційна більшість в сільській раді не давала повноцінно працювати і намагалась позбавити його посади. А найбільшим успіхом – те, що вдалося вистояти і під кінець року сформувати більшість, яка дозовляє повноцінно працювати.
Очільниця Матусівської територіальної громади Леся Шаповал теж розповіла про успіхи та те, що не вдалося.
– Ми як самостійна громада співпрацюємо і зі Шполянською, і з Лип'янською громадами. Це наша головне досягнення. А основна невдача навіть не наша. Це епідемія коронавірусу, яка дуже впливає на життя в громаді і підняття тарифів на енергетику, – зазначила вона.
Міський голова Шполянської міської ОТГ Сергій Кравченко зауважив: рік – порівняно невеликий термін для того, щоб виконати всі бажані проєкти, проте цього часу достатньо, щоб втілити заплановане.
– Цьогоріч ми здійснили довгоочікувану мрію маленьких жителів громади і їхніх батьків: капітально відремонтували фасад дитячого садка № 3 «Зірочка» у Шполі. Його утеплили та оздобили зовні, замінили покрівлю, утеплили горище, влаштували водостічну систему, відновили евакуаційні виходи, облаштували пандуси, відремонтували козирки над входами. Зробили це в рамках «Великого будівництва», загальна вартість робіт склала майже 6 мільйонів. Все зроблене має забезпечити економію споживання закладом енергоресурсів майже на 45%, – розповів міський голова.
Міська рада у 2021 році не полишила ремонти доріг із твердим покриттям, додав він.
– Цьогоріч приділили значну увагу будівництву тротуарних доріжок у місті і населених пунктах громади на загальну суму майже 6 мільйонів гривень. На поточні та капітальні ремонти вулиць громади із міського бюджету витратили понад 26 мільйонів, – зауважив голова.
Також у 2021-му, додав він, у громаді взялися вирішувати екологічні проблеми. Виконавчий комітет підтримав проєкт місцевих підприємців, спрямований на роздільне збирання відходів. Контейнери для збору сміття, зокрема, пластику та скла встановили на спеціальних майданчиках біля багатоповерхівок та у громадських місцях у Шполі. Зібране сміття систематично вивозитимуть на переробку. У 2022-му році подібну практику хочуть запроваджувати і у селах міської громади, додав Сергій Кравченко. Протягом року покращили і умови в Центрі надання адміністративних послуг. Тепер шполяни можуть отримати в ньому 288 видів адмінпослуг. Минулого року їх було 208. Зокрема, до переліку додали послуги у сфері соціального захисту населення (субсидії, пільги, допомоги), послуги центру зайнятості, Держпродспоживслужби, Держпраці, Державної служби з надзвичайних ситуацій тощо. А ще – максимально скоротили терміни отримання документів дозвільного характеру підприємцями. Розвивають у громаді й культуру. Так, у 2021-му році започаткували щорічну літературну премію імені Олекси Влизька.
– Вшановуючи пам’ять поета-земляка, ми відзначаємо кращі літературні твори професійних і непрофесійних літераторів. Також ми розкриваємо літературні таланти підростаючого покоління — започаткували конкурс юних поетів Шполянщини «Тарасовими шляхами». Цьогоріч у ньому взяли участь 34 поети-школярі, – розповів Сергій Кравченко.
Також протягом року почесне звання «народний» та «зразковий» підтвердили 11 колективів Шполянської громади. А улюбленцям глядачів – аматорському вокальному тріо «ВіаЛеДі» – надано почесне звання «народний аматорський».
На капітальні ремонти із міського бюджету за рік витратили майже 3 мільйони гривень, додав він. Це ремонти систем теплопостачання, встановлення санвузлів тощо. Також школи громади продовжують забезпечувати сучасним комп’ютерним обладнанням. Цьогоріч придбали 50 ноутбуків, які вкрай необхідні для проведення онлайн-уроків. Кошти виділяємо із міського бюджету на співфінансування державної субвенції на заходи, спрямовані на боротьбу з гострою респіраторною хворобою COVID-19. Також, додав Сергій Кравченко, міська влада продовжує налагоджувати співпрацю з учнівською молоддю Шполянщини. Яскравий приклад цього – конкурс «Творимо громаду разом».
– Також ми підтримуємо корисні ідеї і благодійні акції Молодіжної ради, заохочуємо талановиту молодь сертифікатами «Гордість громади», – зазначив Сергій Володимирович.
Один із пріоритетів діяльності міської ради є забезпечення права на земельні ділянки учасників АТО/ООС, додав він. У 2021 році депутати затвердили проєкти землеустрою щодо відведення земельної ділянки 74 особам.
Одним із проєктів, який десяток років залишався на паперах, і лише у 2021 році вдалося завершити — це будівництво водогінної мережі Південно-Східного масиву міста. Це зробили за кошти місцевого бюджету.
– Тепер понад пів тисячі людей, жителі восьми вулиць Шполи, матимуть якісну воду. Наразі, зауважив Сергій Кравченко, лише п’ята частина жителів (20%) приєднали свої будинки до магістралі. Однак працювати ще є над чим. У планах – ще багато цікавих і корисних проєктів.
Підготував Сергій Зубатов