Нові Майдани. Проти чого тепер протестують українці

В Україні наростає невдоволення економічною і соціальною політикою влади.

У вівторок, 23 грудня у Києві відбулися акції протестів проти дій Кабінету Міністрів щодо скорочення соціальних витрат, урізання пільг, поганої економічної ситуації і т. д.

Після публікації перших версій ініціатив уряду із "затягування поясів", проти подібних пропозицій виступили різні профспілки і організації.

Загрози страйків не особливо налякали Кабмін, і сьогодні пакет бюджетних змін був представлений Верховній Раді.

Протестувальники ж уже встигли назвати свою акцію безстроковою та закликають країну до нового Майдану.

Корреспондент.net розбирався, що принесуть Україні нові протести.

Виступ профспілок

Федерація профспілок України назвала запропоновані урядом заходи "антисоціальними, економічно помилковими і соціально вибухонебезпечними".

У ФПУ вважають, що пропоновані зміни значно обмежить соціальні права українців на гідну оплату праці, освіту, пенсійне забезпечення.

Заяви ФПУ ніяк не коментувалися владою, і організація вирішила провести 23 грудня всеукраїнську акцію протесту проти соціальної та економічної політики Кабінету Міністрів.

Також ФПУ запропонувала прем'єр-міністру Арсенію Яценюку зустрітися з учасниками акції завтра о 13:00 в Жовтневому палаці по вул. Інститутській, 1 у Києві та мотивувати соціальні ініціативи уряду.

На свою акцію профспілки заявили 10 тисяч учасників, але зібрали лише 1,5 тисячі. Яценюк до протестувальників не вийшов.

Мітинг біля Ради

У вівторок протестувальники перекрили вулицю Грушевського в Києві в ході акції протесту біля будівлі Верховної Ради.

 

Присутні тримали прапори партій "Всеукраїнське об'єднання "Свобода", "Воля", а також прапори різних профспілкових організацій.

В руках у присутніх були плакати "Кредитний Майдан", "Ганьба свавіллю банків", "Вчителі теж люди", "Ми проти ліквідації регіонального телебачення", "Ні - ганебним законами", "Ні - ліквідації "Укрспирту", "Шахтарі Донбасу проти", "МВФ нам не указ".

Страйкарі висували різні вимоги, періодично перекрикуючи один одного.

Зокрема, щодо необхідності припинення антитерористичної операції, забезпечення соціальних стандартів, захисту прав вкладників та інші.

Правоохоронці, у свою чергу, посилили охорону будівлі Ради, по периметру вишикувалося близько 300 співробітників міліції та Національної гвардії, особливо посилена охорона навпроти головного входу на парламент, де правоохоронці вишикувалися в 5 рядів.

Зниження рівня доходів громадян учасники акції називали геноцидом, а також закликали українську владу ввести санкції проти Росії і вжити заходів до припинення діяльності російських банків на території України.

Біля будівлі парламенту була встановлена невелика сцена, на якій вивішений плакат з написом "Фінансовий Майдан".

Учасники акції заявляли про готовність до радикальних дій і навіть штовхали кордон міліції, який охороняє будівлю парламенту.

До серйозних сутичок справа не дійшла.

Стояти до кінця

Протестувальники проти зниження соціальних стандартів мають намір залишатися під будівлею Верховної Ради до задоволення їхніх вимог.

Станом на 16:50 біля будівлі парламенту перебувало близько 300 осіб, і вони не розходяться, незважаючи на те, що засідання парламенту закрилося.

Промовці зі сцени заявляють про готовність ночувати під парламентом, а також скандують: "Києве - вставай, шини, намети давай".

Разом з тим, конкретних вимог протестувальники не озвучують.

Також під будівлею Ради залишається близько 200 співробітників міліції, проте будь-яких сутичок між ними і протестувальниками не відбувається.

Близько 20 протестувальників намагаються перекрити вулицю Грушевського і стверджують, що будуть пропускати виключно машини швидкої допомоги.

У зв'язку з тим, що люди знаходяться на проїжджій частині, рух по вулиці утруднений.

Студентів уже заспокоїли?

Студенти також планували провести масові акції протесту 23 грудня по всій території України через рішення уряду скасувати виплати стипендій.

Але 22 грудня Міністр освіти і науки України Сергій Квіт запевнив, що студентам не будуть скасовувати стипендії, і закликав усіх заспокоїтися.

Підтвердив цю інформацію і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

Що далі?

Поки акції протесту не можна назвати масовими, а невдоволення діями уряду всенародними.

У тому числі це пов'язано з тим, що реальні зміни, які пропонуються владою так до кінця і невідомі, а в суспільстві витають тільки чутки.

У кожному разі, не схоже, що Кабмін готовий прислухатися до протестувальників, так що можна чекати подальшого розвитку подій з протестними акціями.