Нові правила і закони, що діятимуть в Україні з 1 січня 2017 року

Телебачення стане платним

1 січня 2017 року набув чинності закон «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій у складі універсальної програмної послуги)». Законопроект було ухвалено Верховною Радою в жовтні, а на початку листопада його підписав президент. Завдяки цьому медіагрупи з нового року отримують право вимагати з операторів платного телебачення плату за мовлення каналів в їхніх мережах. Так, зростуть видатки провайдерів, а разом із ними і споживачів.

Змінилася система нарахування пенсій

З 1 січня, відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», запускається накопичувальна система виплати пенсій. Це означає, що кожен українець, молодший 35 років, починає відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися якими можна буде лише після виходу на пенсію.

Впродовж 5 років (з 2017 до 2022) відсоток відрахувань поступово зросте: з 2% і до 7%. При цьому, однак, збережуться і відрахування на солідарну пенсійну систему. Таким чином, при одночасному збереженні і солідарної (старої), і накопичувальної (нової) пенсійної системи деяким категоріям громадян доведеться платити більше від 22+2% до 22+7% податків протягом найближчих років.

Нагадаємо, що мінімальна пенсія становить 1247 гривень, а впродовж 2017 року вона збільшиться до 1400 грн. І це при мінімальному прожитковому мінімумі в 1600 грн. і зростанні зарплати до 3200 грн.

Держава розпочне регулювати ціни
на деякі лікарські препарати

Кабмін прийняв рішення про запровадження з 1 січня державного регулювання цін на ліки проти серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу і бронхіальної астми, яке повинно забезпечити зниження цін. На вказаний перелік ліків будуть встановлені граничні ціни (вища межа цін) на рівні не вище, ніж у країнах-сусідах. Визначено 5 країн-сусідів: Польща, Латвія, Словаччина, Угорщина і Чехія.

Вартість ліків відшкодовуватиметься коштом держави, на це у проекті Державного бюджету на 2017 рік передбачено 500 млн. грн., ще 632 млн. грн. закладено на відшкодування вартості інсуліну.

Мінімальна заробітна плата підвищиться
до 3200 грн., а для вчителів — до 5266 грн.

Умови для підвищення зарплати створила Верховна Рада України, підтримавши за основу і в цілому законопроект №5130 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Ним встановлюється новий порядок формування тарифної сітки оплати праці. Раніше міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що з 1 січня 2017 року мінімальна зарплата вчителя в Україні становитиме 5266 грн.

Також з 1 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати вже не змінюватиметься протягом року в залежності від перегляду прожиткового мінімуму. Але, як і раніше, він встановлюватиметься ВРУ не рідше одного разу на рік.

У аграріїв відберуть пільги

У чинному Податковому кодексі написано, що з 1 січня 2017 року всі аграрії переходять на загальну систему оподаткування. І якщо Верховна Рада України не затвердить якихось нових норм, то це відбудеться автоматично.

Так, для аграріїв буде скасовано спеціальний режим оподаткування галузі. Водночас дотації на сільське господарство в 2017 році збільшаться удвічі і становитимуть 5,5 млрд. грн. У 5 разів зросте бюджет Міністерства аграрної політики і становитиме 7,4 млрд. грн.