Вже кілька років в Україні діють нові правила реєстрації місця проживання. Відбулося це у зв’язку з внесенням змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та затвердженням нових Правил реєстрації місця проживання. Головною відмінністю нового порядку стало те, що реєстраційні дії тепер здійснюють не органи міграційної служби, як це було раніше, а органи місцевого самоврядування.
На запитання читачів щодо змін у цих правилах та оформлення реєстрація місця проживання громадян, в інтерв’ю «Шполяночці+» відповідає завідувач Шполянського районного сeктору УДМС України у Чeркаській області Валентина Щіпанська.
— Чи потрібно реєструвати місце проживання у разі короткострокових поїздок в інші регіони?
— Місцем постійного проживання закон вважає адресу, за якою людина проживає понад шість місяців на рік. Тобто, якщо хтось виїжджає з дому на місяць, два або більше, але потім повертається, йому не потрібно ніде реєструватися.
— Реєстрація місця проживання — це те ж саме, що і відома з радянських часів прописка?
— Між цими процедурами є принципова різниця. Радянська прописка носила дозвільний характер. Тобто виконувала функцію закріплення населення за певною адміністративною одиницею через систему територіальних лімітів. Прописка дозволяла вселення та проживання додаткових мешканців, без врахування житлової площі, лише стосовно близьких родичів.
Рішенням Конституційного Суду України адміністративно-дозвільний інститут прописки було скасовано. Тому, при реєстрації місця проживання не існує будь-яких обмежень щодо необхідних санітарних норм житлової площі та щодо кількості зареєстрованих осіб в одному житловому приміщенні.
Людина сама вибирає собі місце проживання і тільки ставить державу про це до відома. Жодних повноважень, що обмежують право на вільний вибір місця проживання, у держави немає. І до майнових прав реєстрація взагалі жодного відношення не має.
— Скільки часу дається людині, яка переїхала на нове місце, для того, щоб зареєструватися, і яка відповідальність передбачена за порушення терміну?
— Відповідно до законодавства, особі, яка знялася з реєстрації в одному місці, дається тридцять календарних днів на те, щоб зареєструватися в іншому. Ця норма нова. Раніше було 10 днів. У цьому випадку, відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення, при зверненні фізичної особи для реєстрації місця проживання складається адміністративний протокол.
Раніше в такому випадку накладався штраф у розмірі від 17 до 51 гривні. Відповідно до нового порядку, громадянину, який порушив термін реєстрації вперше, загрожує попередження. Якщо ж таке правопорушення повториться при наступній зміні місця проживання протягом року, то тоді вже накладається штраф.
— Скільки часу займає процес зняття з реєстрації і реєстрації на новому місці?
— Як і раніше, існує можливість реєстрації з одночасним зняттям з реєстрації за попередньою адресою. Тобто, при переїзді взагалі не потрібно зніматися з реєстрації. Достатньо звернутися до відповідного органу за новим місцем проживання і подати заяву на реєстрацію. І там зроблять обидві операції — знімуть з реєстрації за попереднім місцем проживання і зареєструють за новим. А місцевий орган влади за попереднім місцем проживання буде повідомлено про те, що зазначена особа там більше не проживає.
Що стосується тривалості самих процедур, то закон чітко встановлює, що всі формальності повинні відбуватися в день звернення.
— Чи може власник житла самостійно зняти з реєстрації осіб, які зареєстровані у цьому житловому приміщенні?
— Це залежить від того, на яких підставах ці люди там проживають (зареєстровані). Якщо існує, наприклад, рішення суду, що дає право комусь жити в певному приміщенні, то право на проживання зберігається то тих пір, поки це рішення є чинним.
Якщо люди зареєстровані в приміщенні на основі договору оренди, то, відповідно, право на реєстрацію зберігається за ними до закінчення терміну договору. Після цього власник житла може їх зняти з реєстрації місця проживання. А також, до закінчення терміну дії договору, за рішенням судових органів.
Якщо реєстрація здійснювалася на підставі згоди власника житла, зняття з реєстрації без згоди особи здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права користування житловим приміщенням, про виселення або про зняття з реєстрації місця проживання.
Люди, які тривалий час не проживають за місцем своєї реєстрації, повинні інформувати про це державу?
Такий обов'язок існує для деяких категорій громадян. Особи, які мають невиконані боргові зобов'язання, накладені на них в адміністративному порядку або судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь в судовому процесі в будь-якій якості, повинні, в разі, якщо вони понад місяць не проживають там, де вони зареєстровані, письмово повідомити орган реєстрації про своє місце перебування.
Оксана ШЕВЧЕНКО