НОВІ ТАРИФИ НА ГАЗ І ТЕПЛО. ЯК ЦЕ БУДЕ

Уряд прийняв постанову, якою зрівнює ціни на газ для всіх категорій населення. Вартість «блакитного палива» виросте більш, ніж удвічі. Так, з 1 травня газ продається за єдиною граничною ціною 6879 гривень за тисячу кубометрів. Таким чином нові тарифи для населення і комунальників будуть такими ж, як і для промисловості (6800—7500 гривень).
Чому газ подорожчав?

Як у будь-якого товару, у газу є ринкова ціна. Зараз ціна газу прив'язана до цін на німецькому хабі NCG, де, згідно з прогнозами, його вартість становить 185 доларів (4942 гривні) за 1000 кубометрів. Якщо додати вартість транспортування, тариф на розподіл і націнку постачальника — отримаємо 6879 гривень. При цьому, газ може як подешевшати, так і подорожчати. Наприклад, з 2009 року ми купували газ у Росії по 450 доларів, з 2015 — по 225 доларів. Так що фактично для України газ, як товар, навіть подешевшав.

Як відомо, перехід на ринкові ціни для населення було однією з основних умов Міжнародного валютного фонду. У 2014 році уряд затвердив поетапний план зростання тарифів до 2017 року.

Як змінилися тарифи на газ для населення?
До першого травня газ коштував 7188 гривень за 1000 кубометрів. Для українців, які споживали менше, ніж 1200 кубометрів за опалювальний сезон, існувала соціальна норма в розмірі 3600 гривень за тисячу кубометрів. Її скасували. Тепер ціна для всіх, в незалежності від рівня споживання, становитиме 6879 гривень за тисячу кубометрів.

1. Для жителів невеликих приватних будинків, що споживали менше соціальних 1200 кубометрів (діють в опалювальний сезон), ціна виросте приблизно вдвічі.

2. Ціна для більших домогосподарств формально знизиться з 7,2 до 6,8 гривень за кубометр. Але для більшості цих домогосподарств, у зв'язку зі скасуванням пільгової норми в зимовий період, ціни з жовтня також виростуть.

3. Для споживачів у багатоквартирних будинках, які використовують газові плити для готування їжі, газ коштував 7200 за 1000 кубометрів. З 1 травня ціна для них опуститься до 6879, газ для них подешевшає на 8%.

4. Для релігійних організацій ціна газу (в разі його використання не для комерційних цілей) залишиться низькою — 3913 грн за тис. куб м.

Це дорого. Я не маю чим платити! Що робити?
Для тих, кому нічим платити — існують субсидії. Якщо раніше держава дотувала цілу галузь через низькі ціни, то зараз держава субсидує окремих людей, які не можуть собі дозволити оплачувати повну вартість газу.

Підвищення тарифів на газ і тепло призведе до зростання заявок на отримання субсидій. Кількість громадян, які отримують субсидії, за прогнозами Мінсоцполітики, виросте з 5,4 млн домогосподарств в минулому році до близько 7 млн в 2016-му.

Експерти кажуть, що субсидії потрібно оптимізувати. Поточна система субсидій — занадто марнотратна, і норми споживання газу завищені приблизно вдвічі.

Чому ми не можемо споживати
дешевий український газ?

Раніше держава покривала різницю між ринковою ціною газу і тарифом, за яким населення купувало газ. Суть дотацій — проста. НАК Нафтогаз закуповував газ за ринковою ціною в Україні, а більше за кордоном, а потім за заниженою ціною продавав українцям, в результаті утворювалася різниця, яка і покривалася з держбюджету. У 2014 році дотації з бюджету для покриття збитків держхолдингу через занижені ціни на газ досягли 120 млрд гривень.

Існує популістська думка, що оскільки «Укргазвидобування» видобуває газу більше, ніж його споживає населення, а український газ коштує 1590 гривень за тисячу кубометрів, то газ для населення повинен продаватися за ціною 1590 гривень за тисячу кубометрів. За фактом, 1590 — це собівартість газу, що покриває тільки операційні витрати підприємства. Продаючи газ за такою ціною, «УГД» не зможе інвестувати в модернізацію підприємства, розробку нових свердловин і нарощування видобутку газу. Половина доходів від УГВ також піде в бюджет у вигляді ренти, з яких виплачуються субсидії для тієї частини населення, яка їх потребує. З цією метою, вартість українського газу також підвищиться до ринкової ціни 4849 гривень за тис. кубометрів (без ПДВ).

А чому не залишити все,
як було останні 24 роки?

Україна не може, і формально ніколи не могла собі дозволити продавати населенню газ за ціною нижче його собівартості, покриваючи основну частину витрат. Зробити ціни ринковими було необхідно ще двадцять років тому, але кожна влада боялася зашкодити своєму рейтингу настільки радикальною і непопулярною реформою. Відсутність реформ в енергетичному секторі — також одна з причин кризи останніх років. У всіх нормальних європейських країнах працює принцип ринкових цін за газ для населення. Свого часу, перехід на ринкові ціни і підвищення тарифів, здійснювалося також болісно. Наприклад, у Польщі.

Відсутність ринкових цін створює можливості для корупції, видобуток робить неможливим і призводить до залежності від імпортного, зокрема російського, газу. До того ж, багаті отримували більше вигоди, оскільки споживали газ по дотаціях від держави. При цьому ніхто не займався енергоефективністю, завдяки якій можна було б значно скоротити споживання.

«Українська правда».