Осінь — це традиційний час епідемій грипу і застуди. Рівень захворюваності підвищується відразу після настання перших холодів.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. У ВООЗ уже знають, яких штамів грипу нам слід чекати – цього року їх передбачається чотири: «Канзас» (А/H3N2), «Брісбен» (А/Н1N1), «Колорадо» (належить до гілки B/Victoria) і «Пхукет» (належить до гілки B/Yamagata). Епідеміологічний сезон майже розпочався, тому вже час до нього готуватись. Обізнаний — значить озброєний.
Про профілактику грипу, захист дітей та дорослих, про лікування та попередження важких ускладнень, розповіла «Шполяночці+» лікар загальної практики, сімейний лікар Зоя Карп’як.
— Зоє Леонідівно, як можна заразитись вірусом грипу?
— Вірусом грипу можна заразитись будь-де, адже він передається повітряно-крапельним шляхом. Період зараження продовжується в середньому 4—7 днів. Найбільше знаходяться у групі ризику люди, які постійно контактують з великою кількістю людей: у школах, у транспорті, у магазинах. Як тільки починається переохолодження — знижується імунітет і тоді починається захворювання.
— Як відрізнити грип від застуди?
— Грип починається раптово і супроводжується різким стрибком температури. З'являється виражена інтоксикація організму, яка має такі симптоми: озноб, адинамію, м'язові і головні болі, ломоту у всьому тілі, сухий кашель з болями. При будь-якій іншій вірусної інфекції (ГРІ, аденовірусній інфекції або просто вірусній інфекції) переважають такі симптоми як нежить, біль у горлі, бронхіт. І тільки потім з'являється температура.
— Що робити, коли людина відчула перші ознаки?
— По-перше, залишитись удома, а не йти на роботу і не розносити інфекцію. По-друге, викликати лікаря.
Потрібно вживати жарознижувальні ліки, якщо температура понад 38 градусів. Але якщо людина похилого віку, або, навпаки, маленька дитина, або має багато побічних захворювань, то такі ліки потрібно вживати раніше. Також потрібно пити лужні води, настій шипшини, чай з малини, липи, апельсиновий сік, чай з лимоном. Цитрусові повинні бути у першу чергу, адже вони багаті на вітамін С. Необхідно також полоскати або збризкувати ніс слабким розчином солі, полоскати горло і робити інгаляції з трав. Якщо все-таки хтось удома захворів, потрібно одягати маску, насамперед на хворого. Часто провітрювати кімнати та робити вологе прибирання.
— Які є ускладнення?
— Найстрашніші ускладнення грипу — пневмонії. Особливо грип N1H1, який практично одразу починається з пневмонії. А вірусна пневмонія лікується дуже важко. Там потрібні і противірусні препарати, і сильні антибіотики великим дозуванням. Якщо людина невчасно звернеться до лікаря, можуть бути навіть смертельні наслідки. Тому при грипові потрібно негайно звертатись до лікаря за консультацією, щоб не запустити хворобу.
— Як попередити зараження?
— Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. І, звичайно ж, потрібно правильно харчуватись, загартовуватись, більше рухатись, достатньо спати, пити не менше двох літрів води на день. Вживати рослинні антибіотики — цибулю та часник. Незважаючи на специфічний запах, це дуже ефективні продукти. Вживати більше овочів та фруктів, менше солодкого та жирного. Також можна вживати препарати, які укріплюють імунітет: женьшень, золотий корінь, елеутерокок. Вони є навіть у чаях, кавових напоях, для того, щоб хоча б трішки підвищити імунну систему. Важливо уникати великого скупчення людей, адже звідти йде перезараження.
— Чи вистачає у нас вакцини для щеплень?
— До аптеки ще не завезли вакцини. І це погано, адже у листопаді-грудні йде наростання епідемії. Зробити щеплення можна протягом року, але зазвичай вакцинуються у вересні-жовтні, перед поширенням епідемії.
Спілкувалася Юлія Зарудніцька