Новий Виборчий кодекс — відмова від «мажоритарки» і крок до Європи

  7 листопада Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроект 3112-1  — «Проект виборчого кодексу України».

Головними новаціями виборчої системи, за якою, скоріш за все обиратимуться депутати майбутньої ВР, є запровадження системи регіональних відкритих списків — Україну поділять на 27 виборчих регіонів. У кожному із цих регіонів партії висуватимуть свої списки.

  Отже, Україна відмовляється від мажоритарних округів. «Мажоритарки» відтепер у нашій державі не буде. А, отже, не буде і того, на що скаржилось більшість політиків і учасників виборчого процесу — нахабного підкупу і роздачі всім відомої «гречки». Відтепер партіям  та політичним гравцям доведеться звикнути до нових реалій: якщо ти граєш на перспективу і прагнеш залишатись у великій політиці довго, треба працювати з виборцем. Не з його шлунком, а мозком. І пояснювати виборцю, в чому полягає його інтерес у голосуванні за тебе.

  Не варто думати, що «чорних технологій» і тієї ж «гречки» не буде загалом. Але що новий закон несе в собі кардинальні зміни — це треба враховувати. Прямого підкупу, як на мажоритарці, коли будь-який «варяг» з мішком грошей міг за місяць «виграти» вибори, тепер не буде.

  «Ще одна новація — як правило, наші закони «передирались» з російських. Нинішній Проект виборчого кодексу України — до певної міри імітація європейської системи виборів. Навіть, точніше, не імітація, а норми закону несуть у собі європейську ідеологію виборів. У Росії такого не було. Що стосується питання — вигідно чи не вигідно це Україні? — то однозначно це можна буде сказати, коли ми побачимо фінальний документ», — каже провідний електоральний аналітик Сергій Васильченко.

  Отже, чекаємо розвитку подій і прийняття Виборчого кодексу України, котрий, нарешті, будемо сподіватись, урегулює всі суперечності виборчого процесу. Яким буде остаточний варіант закону — побачимо. Але вже зараз можна впевнено зробити два висновки: «мажоритарна» з її нахабним підкупом нарешті залишається у минулому; закон, ідеологія котрого «навіяна» європейським, а не російським, як було раніше, досвідом — однозначний крок уперед.

Микола КІРЄЄВ, «Український інтерес»