Одне з найбільших і значимих державних свят!

14 ЖОВТНЯ — ДЕНЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

День захисника України — свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водно­час із Днем Українського козацтва. З 2015 року є державним святом і не­робочим днем. 2014 року в українському суспільстві в результаті реакції на зброй­ну агресію Росії підсилилися проєвропейські тенденції декомунізації — відмови від радянських символів і свят. Президент України Петро Порошенко встановив щорічно 14 жовтня відзначати Дня захисника України та скасував свят­кування День захисника Вітчизни 23 лютого, знаного за радянських часів як «День Радянської армії і Військово-Морського флоту».

Петро Порошенко у своєму виступі під час військового параду в Києві 24 серпня 2014 року зазна­чив: «У багатому на под­виги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захис­ника Вітчизни. Я наголо­шую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми шануватимемо захисників своєї Батьківщини, а не чужої!».

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мо­тивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покро­ву.

Також 14 жовтня традиційно відзна чається як день створення Української повстанської армії — військово-політичної формації українського визвольного руху.

На Шполянщині добровольчий рух розпочав­ся з перших днів російської агресії на українській території. Починаючи із березня 2014 року і донині у зоні АТО відслужили близько 500 шполян, які поступово повертаються додому, демобілізувавшись з останньої, шостої хвилі мобілізації. Як розповів «Шполяночці+» район­ний військовий комісар Олександр ТІХОНОВ, після того, як українські Збройні сили перейш­ли на контракту форму військової служби,

 

Перші добровольці АТО 2014 року Шполянщини.

вже 100 жителів Шполянського району оформили контракти і служать нині у військових частинах. Близько 20 осіб з часу дії АТО вступили на на­вчання у вищі військові навчальні заклади.

— У військкоматі функціонує соціальний відділ, через який постійно контактуємо з учас­никами АТО, — каже Олександр Іванович. — Тепер переважно хлопці демобілізуються і по­вертаються додому вже з посвідченнями УБД, але трапляється, що боєць потребує нашої до­помоги та сприяння в оформленні відповідних документів, і ми допомагаємо. Окрім того, пропонуємо учасникам АТО роботу за контрактом — існує дуже великий спектр вакансій у військових частинах — як за військовою спеціалізацією, так і за цивільною (медики, водії, кухарі, зварюваль­ники тощо).

Ідуть на роботу за контрактом та­кож і жінки, яких хочу похвалити за рішучість і мужність, адже всі вони цілеспрямовані і надійні захисниці Вітчизни. Для молоді існує можливість навчатися у військовому училищі імені Богуна в Києві. Очолює заклад патріотичний офіцер, ко­трий дивом вижив в Іловайському котлі. Багато призовників також вступають до військових ви­щих закладів після того, як складають присягу і таким чином визначають свою долю і майбутню професію.

Нині всі учасники бойових дій, демобілізувавшись, вливаються у цивільне життя. Хочеть­ся, щоб ними пишалися, щоб вони були при­кладом для наслідування, щоб не відчували у своїй громаді нерозуміння чи байдужості. Щоб ми всі разом зміцнювали нашу економіку, спроможність укріпляти оборонну систему, щоб перемогти агресора. Тому наші захисни­ки Вітчизни мають стати в авангарді всебічного розвитку суспільного життя, вести вперед і на­дихати на працю і єдність заради довгожданого миру.

Торік перше відзначення Дня захисника України 14 жовтня проходило під гаслом «Сила нескорених». Саме силу нескорених проде­монстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України в цій війні.

З нагоди Дня захисника України і Дня українського козацтва щиро бажаю всім міцного здоров’я, миру та щастя! Нехай Пре­свята Богородиця охороняє своїм захистом український народ та наше військо, повсякчас підтримує нас, плекає мужність українських військовослужбовців й оберігає їхні життя. Зі святом, дорогі шполяни! Мир нашій рідній землі!

Наталія ДАВИДЕНКО

(фото автора).