Ой, де ж ви, де, мої роки молодії…

«Іван Григорович Медяник подобається багатьом. Високого зро­сту, неабиякої сили, він приваблює водночас привітною, щирою своєю вдачею. З ним легко спілкуватися, говорити... Його доля здавна поєдналась з хліборобською працею. Все краще в ньому від вирощено­го власноруч хліба, від краси поля, в яке закоханий з дитинства», ― так писала про жителя Лебедина Івана Медяника районна газета у 1978 році. Саме тоді відомий в селі механізатор колгоспу імені Петровського (с. Лебедин) був удостоєний високої нагороди ― ордена «Знак Пошани». Іван Гри­горович неодноразово виходив пе­реможцем соціалістичних змагань серед механізаторів колгоспу, був ударником комуністичної праці. Його портрет прикрашав районну Дошку Пошани.

Доля цього чоловіка все життя була поєднана з хліборобською працею. З 1963 року Іван Медя­ник трудився в Лебединському колгоспі імені Петровського. Коли закінчив курси трактористів, йому довірили трактор КДП-35. Це був його перший трактор, на яко­му тоді ще молодий механізатор працював п’ять років. Потім ― на колісному МТЗ-5, згодом пересів на новенького ЮМЗ-6. Оснастив­ши його «фуражиром», різав со­лому на січку. Ще пізніше ― пра­цював на молочнотоварній фермі. Дбав про годівлю худоби, завозив у кормоцех корми, засипав їх у змішувач, підвозив готовий корм на робочі місця доярок.

Так і життя пролетіло в кол­госпних клопотах... Своїми руками збудував будинок, разом із дружиною виховував трьох дітей. Діти виросли, дружина померла. Не склалося якось життя з іншою жінкою. Так і залишився у свої 80 наодинці зі своїми спогадами та думками.

Звичайно, не такої старості хотілося чоловікові. Та нічого не поробиш. Він на життя не скар­житься. Не хоче бути нікому тяга­рем. Чотири роки тому винайняв невеличку хатинку в Лебедині пря­мо біля кладовища. Облаштував її. Його маленьке домашнє госпо­дарство дуже скромне, але чоловік тримає його у порядку, сам зовсім не вживає спиртного і не палить. В маленькій кімнаті будиночку го­подаря зігріває його душу ― як нагадування про минулі заслуги ― великий портрет ― саме той, що колись був на районній Дошці Пошани... Подивиться на нього ― і згадає чудові роки, коли ще був мо­лодий та бадьорий.

...У довгі літні дні час для Івана Григоровича тягнеться повільно. Вийде надвір, сяде на лавці, по­гляне у ясне високе небо і порине у спогади...

― Моя мати померла, коли мені було 7 років. Батько тоді по­кинув матір. І мене хотіли віддати в інтернат. Та материна сестра не дозволила. Замінила мені неньку, хоча у самої було двоє дочок, ― розповідає він .― В школу пішов переростком. В 14 років вже пра­цював у колгоспі― канавки копав, був їздовим на конях.

Згадується Івану Григоровичу, як бігав у кузню до свого батька. Вчився у його напарника ― Олексія Масла ковальській справі.

― Можливо, згодом став би я ковалем, та кум мій, який працю­вав трактористом, запросив ре­монтувати трактори. Погодився, ― каже чоловік. ― Отак все життя в колгоспі, на тракторі, у полі. Зрання і до смеркання. Коли вдома треба було щось зробити, вставав у три години ночі і до ранку косив, по­ рався, ремонтував. Себе не шко­дував. Треба на базар абрикоси завезти, навантажу ящики на ве­лосипед ― і на Шполу. Треба до дочки в Нечаєве ― знову на вело­сипед і за 40 км вже на місці…

Іван Григорович приносить ко­робку, в якій дуже бережно зберігає всі свої нагороди, грамоти, подяки за сумлінну і віддану працю.

― В 60 років пішов на пенсію. Призначили мені тоді пенсію мен­шу, аніж у сапальниці, ― згадує він. ― Пам ’ятаю, що приїхав у соцзабез до начальника і розказав йому усе. «Їдьте додому, ми все вирішимо»,― сказав той. І правда, наступного місяця отримав пенсію аж на 800 грн. більшу. Як і всі мої хлопці з бригади. Таки раніше було життя кращим... Дружили ми всі, ріднилися, свята разом зустрічали. Мабуть-таки, головне у житті за всіх часів ― залишатися людяними, добрими один до одно­го.

Ностальгія за минулим жит­тям виливається у все нові і нові спогади. Як то воно в житті трапляється... Отак стараєшся, намагаєшся багато встигнути, щоб усе зробити, прагнеш бути кращим серед усіх, чогось досяг­ти. Біжиш, падаєш, встаєш, знову підіймаєшся і ― вперед... Тебе визнають і відзначають. Життя перегортається в прискореному темпі ― сторінка за сторінкою… І тут ніби в одну мить все обри-вається. «Ой де ж ви, де, мої роки молодії...» ― хочеться зу­пинити час і повернути назад, бо ти вже нікуди поспішаєш, і важко усвідомити, що вже відпрацював, віджнивував, відкохав, віддав все, що мав... І ці нагороди твої нібито вже нічого й не варті. І навіть держави тієї вже немає, яка виз­навала твої заслуги. І взагалі жи­веш уже зовсім в іншому вимірі... Що з тобою залишається нині? Лише те твоє духовне надбання, яке маєш всередині себе, у своїй душі, найближчі люди, друзі, твоя сім’я... ― і добре, якщо ти потрібен їм... Ти піднімаєш високо голову і підбадьорюєш себе, що таки вий­шов із усіх цих життєвих перипетій, не здався і залишився просто лю­диною на своїй землі…

Лариса БАЧИНСЬКА (фото автора).