Оптимізація чи безвідповідальність або Чому антонівські школярі не чули першого дзвоника у рідній школі?

Відлунали першовересневі дзвоники і навчальний процес почав входити у свою колію. Але не для всіх… Свято знань цьогоріч оминуло Антонівський НВК. Напередодні 1 вересня батькам учнів запропонували перевести своїх дітей до інших навчальних закладів. Все – через малокомплектність школи. Крім того, на думку районних керманичів, дошкільну групу Антонівського НВК доцільніше теж перевести до Ярославківського НВК. Проте умови, які пропонують владці, шокували стурбованих батьків. Про долю Антонівського НВК та перспективи об’єднання обох шкіл дізнавалась «Шполяночка+».

У п’ятницю 30 серпня 2019 року директор Антонівського НВК Валентина Ніковська повідомила батькам про наказ Міністерства освіти №955 від 10.07.2019 «Про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах», пояснюючи батькам, що в класах не може бути менше п’яти учнів. До цього антонівські діти могли навчатись за індивідуальним планом, поєднуючи це з періодичним відвідуванням школи.

Відтепер для школярів, які проживають у селах і їхня кількість у класі закладу освіти становить менше ніж 5 осіб, може організовуватися педагогічний патронаж (пункт 1 розділу IV наказу № 8). Водночас відповідно до частини другої статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» такі здобувачі освіти можуть навчатися за іншими формами, зокрема дистанційною, сімейною (домашньою) або екстернатом.

Стислі терміни до початку навчального року не дали змоги батькам до толку розібратись в ситуації, яка змушувала їх чимшвидше перевести дітей до шкіл навколишніх сіл. Як наслідок, станом на 1 вересня Антонівська школа залишилась повністю порожньою, а діти опинились у непридатних, за словами батьків, умовах навчання.

  • 30 серпня, перед першим дзвоником, директор Антонівського НВК Валентина Ніковська повідомила про те, що нам потрібно забрати документи, оскільки в школі припиняється навчання, – розповідає мати одного з учнів Людмила Глущенко. – Кожен із батьків хоче на 1 вересня свята для своїх дітей, тож всі батьки з поспіхом позабирали документи. Хтось перевів дітей до Водянського НВК, а хтось до Ярославківського НВК. Моя дитина взагалі не потрапила на 1 вересня, і ще 2 дні знаходилась вдома.

Пані Людмила теж була змушена перевести свою дитину до Ярославківської школи. Проте, коли потрапила туди та побачила умови навчання, була шокована.

  • Там взагалі неприйнятні умови для навчання дітей. Ярославківська школа – це одноповерхове приміщення, в якому не вистачає класів, тому один клас – третій – взагалі знаходиться в іншому приміщенні, поруч з їдальнею. Те приміщення теж дуже тісне, вміщується лише 3 парти і немає навіть де розвернутися вчительці, – обурюється мати учня.

За її словами, вода до школи не підведена, воду діти п’ють з допотопного бачка: хто кран облизує, хто так набирає воду, туалет також не працює. Для учителів також немає умов – навіть учительської, там де була учительська, зробили приміщення під туалет, але його так і не підключили. Спортзалу як такого теж немає, лише невеличкий клас, де дітям тісно і немає навіть де у м’яча пограти.

  • Уявіть, щоб потрапити до їдальні, учням потрібно з одного приміщення перейти до іншого – 150 м у дощ, сніг, мороз і т. д. У аварійному стані була й майстерня, вирішили ситуацію, коли для майстерні виділили половину приміщення їдальні, – ділиться враженнями Людмила Глущенко. – Важливим фактором є й те, що для надання медичної допомоги, наша медсестра з Антонівської амбулаторії повинна їхати до Ярославківської школи, оскільки у них немає своєї медустанови. У Ярославківській школі немає де проводити лінійки, а у школі дітям навіть ніде побігати на перерві, бо там один вузький коридор. Тож і виходить, що у дітей немає ані майстерні, ані туалету, ані спортзалу і т.д. – і в таких умовах нам пропонують навчати наших дітей.

Коли батьки почали заперечувати, то владці сказали, що згодом нададуть приміщення старої амбулаторії (нова якраз будується, а стара амбулаторія теж знаходиться в аварійному стані).

– Вони або нас обманюють, або навмисно створюють такі умови, – не вірить владцям пані Людмила.

У свою чергу керівництво району збирається перевести з Антонівки до Ярославки і дитячий садочок. Зокрема про це наголосили перший заступник голови Шполянської РДА Юрій Козоріз та начальник відділу освіти Павло Вербівський, які 5 вересня були у школі і розповіли про це присутнім.

У коментарі «Шполяночці +» начальник відділу освіти Шполянської РДА Павло Вербівський обґрунтовує ситуацію тим, що в Антонівському НВК бракує дітей, керуючись у своєму рішенні постановою Міністерства освіти від 20 серпня поточного року.

— У Антонівському НВК призупинено навчання у зв’язку з відсутністю дітей. Ми повинні були запропонувати батькам іншу форму навчання – домашню, дистанційну, або екстернат. Батьки почули і просто розібрали дітей. По закону вони мають право обирати навчальний заклад: частина пішли в Ярославківський НВК, частина у Водянський. І фактично на 1 вересня у Антонівській школі не залишилось жодної дитини. На сьогодні є 5 дітей у дошкільній групі. Ми були там, запропонували їм також перейти у Ярославку, відстань між школами менше 3 кілометрів, автобус ходить щодня. Запропонували відкрити у селі ще одну дошкільну групу, бо у Ярославці 29 дітей, якщо додадуться ще цих 5 – буде 34 дитини, що нам дозволяє зробити 2 групи і запропонувати роботу вихователю дошкільної групи Антонівського НВК. Якщо це буде, ми так і зробимо. Запропонували й кухарю перейти до Ярославськівської школи – там є можливість працевлаштувати її, оскільки там більше дітей і можна вводити півтори ставки (повара і помічника повара), – каже він.

Натомість батьки антонівських дітей хочуть, щоб і до їхньої думки дослухалися і пропонують свій варіант вирішення проблеми, аби діти навчалися у прийнятних умовах і не потрапили під скорочення працівники Антонівського НВК, приміщення якого є значно пристосованішим для навчання дітей.

  • Наша школа розрахована на 250 — 300 дітей. І кращим варіантом було б об’єднання шкіл саме на базі Антонівського НВК, – вважають антонівські батьки. – Тоді ніхто з педагогів не потрапить під скорочення. Більше того, навіть працівники пенсійного віку написали заяви про звільнення і згодні надати місце молодим.

У свою чергу, педагоги Ярославківського НВК вважають умови в своєму НВК прийнятними для навчання дітей.

— Класних кімнат для навчання дітей у нас вистачає, – каже директор Ярославківського НВК Альона Кобраніцька. – Найбільше у них навчається 12 діток, у 7 класі – четверо. У їдальні вода є. Наразі ми працюємо над підключенням води до туалетів, бо коли робили свердловину, не дістали її, пішов камінь.

Виявляється, «палка на два кінці», заручником якої стали діти, батьки та вчителі, а ще Шполянська районна рада, якій, як розпоряднику майна, доведеться приймати остаточне рішення у цій справі. За словами заступника голови райради Лідії Татариної, жодної інформації про реорганізацію або закриття Антонівської школи поки не надходило. Ніяких рішень районні депутати з цього приводу не приймали. Проте, якщо батьки самі забрали дітей і школа по суті стоїть пусткою, то райрада муситиме прийняти рішення про її закриття, адже немає сенсу тримати на балансі порожнє і непотрібне приміщення.

Розуміючи всю загрозу закриття Антонівського НВК, батьки антонівських дітей просять депутатську профільну комісію перевірити стан навчальних закладів, їх побутово – матеріальний стан, санітарні норми і, вже виходячи з наявної інформації, вирішити по суті, чи є доцільність існування Антонівського НВК, чи таки ліпше залишити дітей навчатись у Ярославківській школі.

Сергій ЗУБАТОВ