Останні опікунки Івана Франка

ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ

ПОДЗВІННЕ ФРАНКОВІ:
НЕКРОЛОГ
Після похорон І.Я. Франка, медсе­стра Софія й далі трудиться в шпиталі січовиків. 1918 року записується в Галицьку армію, а в листопаді 1918- го входить до складу перших загонів Української галицької армії (УГА), яка виступила проти нападу польсь­ких військ на Галичину. Разом з УГА Софія Монджейовська дійшла до Києва. Особливо жорстокий бій, в якому вона брала активну участь, відбувся в середині липня 1919 року поблизу міста Біла Церква Київської губернії, де УГА потрапила в оточен­ня. Там відважна медсестра винес­ла з поля бою, перев’язала, надала необхідну медичну допомогу не одній сотні поранених бійців, врятувала життя сотнику Степану Гончару, який згодом став її обранцем на все жит­тя. Там, під Білою Церквою, особливу мужність і вміння діяти оперативно, з найбільшою вигодою для справи мед­сестру Софію Монджейовську осо­бливо відзначив Голова Директорії УНР Симон Петлюра. Він знайшов її на полі бою і вручив бойову нагороду від імені уряду УНР за врятовані жит­тя бійців та командирів.

Після війни УНР проти Радянської Росії, Софія Монджейовська та Сте­пан Гончар повертаються в Галичину. Заводять сім’ю, в них народжується двоє дітей — Христина і Лідія. В роки Другої світової війни мужня Зоня стає зв’язковою УПА, потайки від німців, а потім і від злочинців з НКВС і КДБ лікує повстанців, перев’язує навіть рани «Тарасу Чупринці» — легендар­ному Роману Шухевичу. Сотник УПА Степан Гончар, чоловік знаменитої медсестри Зоні, помер 1962 року. Софія Монджейовська відійшла за світи 8 червня 1975 року.

6 червня 1993 року у Львові, в Музеї Івана Франка, у рамках відзначення роковин смерті Великого Каменяра, відбулося вшанування двох славних українок — завідувачки захисту (шпи­талю) Українських січових стрільців Ірини/Ірени Домбчевської та медсе­стри притулку и реабілітації вояків Софії Моджейовської. Вони, наскіль- ки змогли, продовжили земне життя геніального Творця й мислителя: під їхньою недремною опікою Іван Яко­вич зумів ще Написати ряд блискучих поезій.

ПРОЩАЛЬНІ ВІРШІ
ІВАНА ФРАНКА
Під пошановком Ірини Домбчевської та Софії Монджейовської Іван Франко 8 лютого 1916 року творить вірша, який має назву «Приємний вид». Він починається словами: «Коли війна нелюдяна кривава на Мир переміняється...». В ледве живому, тремтливому тілі Івана Франка бур­лить, явориться непереборне бажан­ня припинення світової бійні. Тоді ж (3 лютого 1916 року, в шпиталі січових стрільців) народжується і поезія-присвята «Зоні Юзичинській». Критики кажуть, що цей вірш своєрідний те­стамент, себто заповіт Каменяра мо­лодим. Цілком ймовірно, що пружи­ною для його створення стало якраз ім’я Зоня, яким усі уславляли моло­деньку медсестру, котра повсякчас турботливо опікувалася побіля поета. Аби не приписали посвяту цієї поезії саме Зоні Моджейовській, завбач­ливо зазначу, що Зоня Юзичинсь­ка — подружка дочки Івана Франка Ганни, з якою він часто спілкувався в яскраві дні безклопітного щасливого сімейного життя.

З тих трепетних часів опікунства Ірини Домбчевської та Софії Можейовської за Іваном Франком у шпиталі Українських січових стрільців початку 1916 року залишилася ось ця рідкісна світлина. У центрі столу сидить хворобливий Іван Якович, по­руч з ним (по праву руку) управитель­ка притулком Ірина Домбчевська, а Софійка Монджейовська стоїть за спиною в керуючої шпиталем. Вона в білій, низько нап’ятій на обличчя хустині. Дівчина соромилася свого шраму на обличчі від ворожої шашки, поранення, яке отримала при обороні гори Маківки.

Олександр ГОРОБЕЦЬ, письменник.

(Закінчення. Початок в №34).