Уже другий рік поспіль пандемія коронавірусу змінює плани випускників освітніх закладів. За інформацією міністра охорони здоров'я Максима Степанова, карантинні обмеження в Україні триватимуть до кінця 2021 року, а тому учні випускних класів вимушені знову організувати прощання зі школою з дотриманням усіх карантинних норм. Наразі школярі саме визначаються, якими будуть їхні останній дзвоник та випускний вечір. Діти кажуть, що постійне дистанційне навчання їм неабияк набридло. За цей час вони скучили за живим спілкуванням з однокласниками та вчителями. Що про це кажуть у Міністерстві освіти і науки та яка позиція керівництва Шполянської ОТГ - в матеріалі «Шполяночки+».
Яка офіційна позиція МОН та шкіл щодо закінчення навчального року?
МОН уже надіслало рекомендації школам із приводу проведення випускних вечорів. Там нагадали, що робота освітніх закладів триває в умовах карантинних обмежень, тому на широкий загал ніяких святкових заходів та випускних цього року не буде.
Начальник головного управління шкільної освіти Міністерства Юрій Кононенко повідомив засобам масової інформації, що формат останнього дзвоника і випускного вечора залежатиме від регіону і дати, коли ці заходи плануються. Кононенко зазначив, що в такому вигляді, як раніше, масові заходи проводитися більше не можуть.
«Остаточне рішення приймає директор школи залежно від обмежень, які будуть встановлені на той період у конкретному регіоні», — пояснив начальник головного управління шкільної освіти.
«Згідно з нинішніми обмеженнями адаптивного карантину, останній дзвоник не зможуть відвідати учні шкіл, які перебувають у регіонах, віднесених до червоної зони. У таких школах проведення останнього дзвоника можливе лише віддалено. На цей час у «червоній» зоні карантину не залишилося жодної області. Останньою вийшла з червоної зони Сумщина, це сталося 8 травня.
«Але у нас є школи, особливо в західних регіонах України, де часто з’являлися надзвичайні ситуації та продовжувалися канікули. Тому, можливо, саме там буде необхідність продовжити навчання у червні. Але це може стосуватися й інших регіонів. Рішення про це є прерогативою школи, це вирішує керівництво», — сказав чиновник.
Заступник міського голови Шполянської територіальної громади Оксана Курінна розповідає, що з датами «останнього дзвоника» школи вже визначились. Проте це не буде єдиний день для всіх. Дати його відзначення варіюються з 27 травня по 14 червня, як визначили керівники зазначених закладів.
«Зараз усі області у «жовтій» зоні. Проте це теж тимчасове явище, оскільки Міністерство охорони здоров’я щоденно моніторить ситуацію та змінює індикаторні показники. Ми зараз керуємося Постановою Кабінету міністрів України, якою адаптивний карантин продовжено до 30 червня. З урахуванням цього заклади загальної середньої освіти керуються Постановою Головного державного санітарного лікаря України, якою затверджено відповідні обмежувальні заходи, серед яких є пункт, що передбачає заборону проведення масових заходів у закритих приміщеннях», – розповідає чиновниця.
Проте, за її словами, відсутня заборона щодо організації заходів на свіжому повітрі. Тому кожен заклад самостійно визначає для себе коли проводити свято «останнього дзвоника» та коли закінчуватиметься навчальний рік. Усе це в межах організаційної автономії, яку дає школам Закон України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту».
«По суті єдиного свята «останнього дзвоника», як це було раніше, вже не буде. Кожна школа проводитиме його індивідуально, – каже Оксана Миколаївна. – На сьогодні усі 23 школи громади вже визначились з датами. У всіх вони будуть різними, як і свято. Ці дати різняться. От, наприклад, закінчення навчального року розкидано у часі з 27 травня по 14 червня. У той час як свято останнього дзвоника відзначатимуть з 9 по 14 червня. Свідоцтво про повну загальну середню освіту буде видано випускникам 11 класів 30 червня».
Директор Шполянського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеню №2 – ліцей» Олександр Гончар у коментарі розповів, що «останній дзвоник» вони проводитимуть лише для 11 класів 27 травня, інші класи святкуватимуть 9 червня. Саме тоді планують і завершити навчальний рік.
– Для 11 класів проведемо «останній дзвоник» 27 травня. У нас їх усього два. Для них будемо і робити, на вулиці, на шкільному подвір’ї. Запросимо батьків. Вже 30 червня вже використаємо досвід минулого року та у фойє викликатимемо по одному, вручатимемо сертифікати. Все робитимемо у межах допустимого, без порушення карантинних норм», – каже освітянин.
Аналогічно відзначатимуть кінець навчального року і у Шполянській ЗОШ І-ІІІ ст.
– Ми святкуватимемо «останній дзвоник» 27 травня. Якщо дозволить рівень карантинної зони, то проведемо для всіх класів. У випадку, якщо Черкаська область лишатиметься у «помаранчевій» зоні, проведемо лише для перших та одинадцятих класів. Спеціально батьків не запрошуватимемо, проте якщо прийдуть, то звісно розставимо їх із дотриманням санітарних вимог», –розповідає директор школи Валентина Осадча.
Поділились із редакцією власним баченням щодо кінця навчального року та «останнього дзвоника» випускники і їхні батьки. Одиннадцятикласниця Настя розповідає, що заходів зі святкування не буде, проте, варто було б відзначити урочисто вже випускні.
– Після «останнього дзвоника» ми одразу здаємо ЗНО, тому якихось заходів із відзначення не плануємо. А от після здачі всіх іспитів хотілося б, аби всі заходи, пов’язані з нашим випуском зі школи, відбувалися, як і для інших випускників до карантину – з усіма урочистостями, зі святковою ходою на центральну площу міста у святковому вбранні, із випускним вальсом, як і в минулі роки. Ми вже підготували собі і святкові сукні, – каже дівчина.
Про урочисте святкування закінчення школи мріє і Марія.
–Я всі шкільні роки проходила в школу у джинсах, тому хотіла б у свій випускний бути вишукано вбраною, пройтися вулицями рідного міста, щоб і мої рідні, і мої друзі могли помилуватися мною.
Батьки випускників теж погоджуються, що урочистості не завадили б, але орієнтуватимуться на більшість інших батьків.
– Цього року мій син залишить стіни рідної школи. Я вважаю, що це свято в першу чергу наших дітей, і вони самі повинні вирішувати, як вони проведуть його. Мені хотілося б, щоб це було не застілля, а якась хоча б невелика подорож, яка б запам’яталась нашим дітям, обов’язково із зустріччю сходу сонця і піснями під гітару. Але не всі батьки такої думки, тому доведеться підлаштовуватися під більшість, – коментує мати одного з випускників, шполянка Олена Степанівна.
Не до святкувань вважає ще одна жителька Шполи, мати випускника Ірина Миколаївна.
–У мене зараз всі думки про вступ моєї доньки до вишу, тому зараз мені головне, щоб вона добре здала ЗНО. Та й за час карантину відзначати свята ми якось розучилися.
Нижче, опираючись на інформацію, отриману від керівництва Шполянської ОТ,Г ми публікуємо дати закінчень навчального року та святкування дня «останнього дзвоника» у розрізі кожного навчального закладу громади:
Підготував Сергій Зубатов