Освіта під час війни: як навчаються шполянські школярі та що нового пропонують у Міністерстві

Майже двісті днів Україна живе в умовах повномасштабної війни з росією. Призвичаюватися до життя під звуки постійних повітряних тривог змушена була і Черкащина. Кажуть, що діти найпершими адаптуються до нових реалій та умов. Водночас і потерпають від війни вони найбільше. Як почали новий «воєнний» навчальний рік шполянські школярі, чи додалося учнів  у громаді та в якому вони форматі навчаються нині – «Шполяночка+» розпитувала у заступниці міського голови Шполянської ОТГ Оксани Курінної.

Яку форму навчання обрали в громаді

  Цьогоріч через воєнний стан в країні форму навчання обирали залежно від наявності та стану захисних споруд, пояснила пані Оксана. 

– Враховуючи безпекову ситуацію, було прийняте рішення, що у закладах освіти нашої громади навчання відбуватиметься за змішаною або дистанційною формою. Про дистанційне навчання чули всі. Щодо змішаного: це формат, який передбачає поєднання очної та дистанційної форм, тобто учні засвоюють частину матеріалу онлайн і при цьому мають можливість самостійно керувати своїм часом. Завдяки такому підходу вони отримують цілісний навчальний досвід, – розповіла вона.

Примушувати дітей до тієї або іншої форми навчання не будуть, додала заступниця. Таке рішення залишають за батьками. Вони самі обиратимуть для своїх дітей будь-яку форму навчання: змішану чи дистанційну. Не буде і єдиного шаблону для всіх шкіл громади.

– На сьогодні 58% учнів у 19 закладах освіти обрали змішаний формат навчання, решта надала перевагу дистанційному. У чотирьох школах у зв’язку з відсутністю найпростіших укриттів буде лише дистанційне навчання. Найбільше, 80%, учні 1-х класів; 48% – учні 5-х класів та 43% – учні 11-х класів – нині навчаються у змішаному форматі. Проте ці цифри можуть змінюватися, наголосила Оксана Миколаївна.

Серед цьогорічних школярів 76 дітей-переселенців. Це діти із Києва, Харкова, Краматорська, Маріуполя та інших населених пунктів. Водночас долучаються до освітнього процесу і школярі, які знаходяться за кордоном. На сьогодні це 192 учні зі шкіл Шполянської громади.

Як проходить адаптація

Як каже керівниця, адаптація до нового режиму роботи відбувається безпосередньо під час освітнього процесу.

Учитель має академічну свободу й може самостійно визначати кількість   роботи, подавати свої ідеї та пропозиції, спілкуватися з колегами. Діти ж, як відомо, найшвидше адаптуються до нових умов. Тим паче, що вони вже мають досвід дистанційного навчання.

Поряд із цим, попередній досвід онлайн-навчання виявив, що школярі стикаються з певними труднощами. Серед найпоширеніших проблем – поганий або відсутній інтернет-зв'язок, складний емоційний стан та психологічні проблеми дітей, відсутність бажання вчитися, відсутність або нестача ґаджетів для онлайн-навчання. 

Навчання у школах громади традиційно розпочалося 1 вересня. Оскільки на час дії воєнного стану призупиняється положення Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо тривалості освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти не менше 175 навчальних днів, то заклади освіти громади прийняли спільне рішення, що останнім днем навчання буде 31 травня 2023 року, додала Оксана Курінна.

«Тривожне» навчання

Для тих, хто все ж ходить на уроки до школи, потрібні особливі наплічники на випадок тривоги. Тож у них варто знайти місце не лише для зошитів та книжок, а й для переліку певних предметів, пояснили у Патрульній поліції.

Там рекомендують подбати, щоб у наплічнику вашої дитини були:

- пляшка чистої води;

- поживні батончики, снеки;

- нотатка, у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси);

- телефон (за можливості) + зарядний пристрій + павербанк;

- індивідуальний набір необхідних ліків (запас на кілька днів);

- комплект змінної білизни та одягу;

- улюблена іграшка або річ.

Все інше (їжа, вода, засоби гігієни, ковдри, ліхтарики, універсальна аптечка тощо) має заздалегідь підготувати і забезпечити заклад освіти. Тож поспілкуйтесь з представником закладу і уточніть наявність необхідних предметів.

Важливо не перевантажувати наплічник школяра та зберігати у школі те, що дозволяє адміністрація.

Поряд із цим, Центр протидії дезінформації спростував основні фейки про «тривожний рюкзак» дитини.

Фейк:

Рюкзак для укриття потрібно збирати лише тим дітям, які навчаються в школі.

Правда:

Ні. Якщо дитина навчатиметься офлайн, відвідуватиме садок та різні гуртки, під час можливої евакуації чи спуску до укриття, вона повинна брати з собою рюкзак.

Фейк:

Головне, щоб у дитини в рюкзаку був смартфон. Все інше є в школі.

Правда:

Ні. Подбайте, щоб у наплічнику вашої дитини обов’язково були речі, які забезпечують життєдіяльність дитини у разі завалу укриття. Наприклад, індивідуальний набір ліків в разі наявності хронічної хвороби дитини. 

Фейк:

Школа повинна забезпечити дітей наплічниками зі всім необхідним.

Правда:

Ні. Це обов’язок батьків. А заклад освіти заздалегідь готує запас їжі, води, засобів гігієни, ковдр, ліхтариків, універсальних аптечок тощо.

Нові часи – нові підручники

У час, коли більшість матеріалу учні все ж засвоюють дистанційно, через екрани комп’ютерів, або якщо вони за потреби спускаються до укриття, як ніколи актуальним є питання про електронні підручники.

Міністерство освіти і науки повідомляє, що на порталі Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» розміщено електронну бібліотеку, яка налічує 1 335 підручників і посібників. Зокрема, це електронні версії підручників для закладів загальної середньої освіти з 1-го до 11-го класу з усіх предметів, різних видань, для корінних народів, національних меншин та осіб з особливими освітніми потребами тощо.

Завдяки QR-коду вчителі та учні можуть за лічені секунди знайти необхідні підручники.

Також до вирішення актуальних питань сфери освіти, зокрема забезпечення підручниками, активно долучається бізнес. Видавництво «Ранок» за сприяння МОН і міжнародних партнерів прагне підтримати учнів, які мають право здобувати якісну системну освіту. Учням і педагогам видавництво надає відкритий доступ до електронних підручників для 1-5 класів з усіх предметів. 

Незалежно від місця перебування здобувачів освіти та вчителів, вони можуть вільно використовувати унікальний контент. Безоплатний доступ до підручників можна отримати на сайті: https://d-learning.com.ua/.

Освітня компанія «EdPro» відкрила безоплатний доступ до електронних підручників до кінця року. На цей термін буде також надано безкоштовний доступ до інших посібників компанії та підручників, розміщених на сервері.

Крім того, на сайті Всеукраїнської школи онлайн розміщено відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів для дистанційного та змішаного навчання учнів 5-11 класів та методичної підтримки вчителів.

Шкільні канікули 2022-2023

Дали у Міністерстві освіти і відповідь на  питання, яке завжди чи не найбільше турбує школярів – коли будуть канікули. Там спланували більш-менш класичний календар на навчальний рік, попри умови війни. Проте певні зміни все ж можливі.

Семестрова система включає в себе чотири чверті, об’єднані в два семестри.

Як і завжди, школярів чекає чотири періоди канікул:

осінні канікули – з 24 по 30 жовтня 2022 року;

зимові канікули – з 25 грудня 2021 до 8 січня 2023 року;

весняні канікули – з 27 березня по 2 квітня 2023 року;

літні канікули – з 25 травня по 31 серпня 2023 року.

У школах з триместровою системою навчання календар канікул такий:

перші осінні канікули – від 3 до 9 жовтня;

другі осінні канікули – від 21 до 27 листопада;

різдвяні або новорічні канікули – від 25 грудня 2022 року до 8 січня 2023 року;

лютневі канікули – від 10 до 19 лютого;

весняні канікули – від 3 до 9 квітня;

літні канікули – від 25 травня до 1 вересня.

Підготував Сергій Зубатов