Минулої п’ятниці близько п’ятидесяти пайовиків сигнаївського господарства «Шпола-Агро-Індустрі» уже вкотре прийшли до контори господарства , аби поставити вимогу до його керівництва щодо негайного розрахунку за орендовані ними землі.
Упродовж години вони очікували на те, що хтось із керівників господарства вийде до них , а потім вирушили до прохідної зерноскладів з намірами перекрити дорогу для виїзду автомобілів із зерном.
—Нам конкретно нічого не кажуть, — обурюється жителька села і пайовик Тамара Миколаївна Загородня.— Все годують обіцянками. Почекайте, мовляв, ось зберемо урожай, і тоді побачимо…А вагони з зерном вантажаться і вивозяться. Чому ж про нас думають в останню чергу? У попередній рік видавали на пай по 500 кг пшениці та ячменю, 800кг кукурудзи, 35 кг соняшника та 20 кг цукру. А цього року кажуть, що пшениці взагалі не даватимуть. Кожен же на щось розраховує. Я, наприклад, тримаю птицю. Що маю їй давати? Так само й інші люди…Он сигнаївські фермери вже видали людям зерно… Деякі люди, як і я, налаштовані наймати адвоката і розривати угоди.
Селяни обурювались також, що розрахунок за паї у натуральній формі не відповідає грошовому еквіваленту вартості товарів на ринку цього року, що у Носачевому, де цей власник теж орендує землі, з пайовиками він уже розрахувався, що там виділяють техніку для обробітку городів тощо.
Атмосфера все розпалювалася. Жінки та чоловіки перекрили велосипедами виїзд транспорту із території елеватора, перешкоджаючи виїзду авто.
За півгодини до людей прийшла секретар сільської ради Людмила Кучковська, яка почала заспокоювати натовп, а згодом під’їхав і керівник господарства Олександр Кисельов.
Олександр Борисович роз’яснив, що з 15 серпня на кожного пайовика господарства буде відкрито рахунок і кошти у розрахунку на один пай у сумі 5 тисяч 77 грн. перераховуватимуться на цей рахунок. Пайовик же зможе на складі господарства на цю суму (нижчу, аніж ринкова) отримати сільгосппродукцію.
—Щоправда, на зерно пшениці цього року не варто розраховувати,— сказав він,— оскільки ще у травні її майбутній урожай було продано. Натомість вони зможуть отримати борошно. Термінів щодо розрахунку за паї ми не порушуємо і, як зазначено в угоді, частково розрахуємося до 15 серпня і повністю — до кінця грудня цього року.
Але все ж, наприкінці розмови селянам-таки пообіцяли , окрім іншого, по 250 кг пшениці…
Вони не полишають надії, що свої обіцянки керівництво виконає.
Сергій Холодний