Розпочалася Масляна!

Неможливо уявити собі завершення зими без традиційного масляного тижня, за який кожен справжній українець встигає з’їсти таку кількість смачних млинців, що вистачить на весь рік.

Масляна символізувала прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали «проводи зими» та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець.

Коли святкують Масляну?

Перші згадки про Масляну в календарях наших предків датуються ІV ст. н.е. (до речі, календарі із села Ромашки Київської області та із Лепесівки – сучасної Хмельницької області). Свято активно відзначалося не лише в період язичництва, а й після запровадження християнства князем Володимиром у 988 році. Зважаючи на велику популярність масничних обрядів та їхнє значення для народу, Православна Церква не відштовхнула народні традиції, а раціонально, з розумом використала.

В наш час сирна седмиця не має чіткої дати святкування, адже залежить від найголовнішого християнського свята Великодня та передує семитижневому посту. У 2018 році масничний тиждень розпочнеться 12 лютого і триватиме до 18 лютого. Сім днів поспіль дозволено вкушати масло, рибу, яйця та молочні продукти. Така їстівна розкіш відобразилася у назві свята – Масляна.

Проте в дохристиянські часи Масляну святкували в період весняного рівнодення, що підтверджують знайдені древні календарі. Та з приходом християнства у Київську Русь, частування млинцями було перенесено на більш ранній термін, поступившись своїм споконвічним місцем Великодню.

Чиє це свято?

Сьогодні в Інтернет-просторах можна зустріти дебати: Масляна є більш українським чи більш російським святом? Зважаючи на язичницьку історію походження, відповідь очевидна – перш за все, це древньослов’янське свято, зароджене на території нашої Батьківщини. А ми, українці, є спадкоємцями традицій Київської Русі. Отже Масляна – наше культурне надбання, незалежно від особистих релігійних переконань – християнських чи язичницьких. Тому абсолютно неправильне твердження, що свято це – північно-східного сусіда.

Свято щорічно відзначають в різний час. Дату Пасхи вираховують відповідно до Місячного календаря, а час проведення Масляної безпосередньо залежить від цього. Проміжок між цими подіями завжди однаковий — 56 днів (або 8 тижнів). Знаючи дату святкування Пасхи, можна без зусиль самостійно порахувати, коли буде Масляна.

Прихід весни ототожнювали із Сонцем, тому на Масляну готували обрядовий хліб у формі кола – млинець. Стародавні слов’яни вірили, що разом з круглим, рум'яним млинцем вони з'їдають частинку тепла і могутності небесного світила. На Русі млинці готувались в круглих глиняних пательнях із зубчатими краями й прокресленим по глині хрестом – знаком сонця.

Масляна чи Колодій?

Масляна – архаїчне свято, що мало безліч обрядів. Колодій — слов'янський обряд, приурочений до Масляної (Попільної середи). На масничному тижні мав місце звичай прив'язувати колодки до ніг тим, хто ще без пари. Це мало спонукати молодь замислитись про продовження роду та створення сім’ї. Така традиція була дуже популярною, тому назва обряду колодій вживалася нарівні із назвою свята Масляна, але це зовсім не означає, що дані поняття тотожні. Й взагалі, щодо обряду Колодія – продовження роду та створення сім’ї, то це надзвичайно світле й позитивне дійство, про яке не зайве думати щодня, а не лише на Масляну.

Зустріч Масляної

Зустріч Масляної відбувається в понеділок. Тобто цього року 12 лютого. Обов'язковий атрибут події — опудало з соломи, одягнене в жіночий одяг і прикріплене до палиці, виставляють посередині вулиці. Господині тим часом «чаклують» на кухні, випікаючи найніжніші млинці, адже саме на Масляну вони виходять настільки смачними, що неможливо відірватися. Перший спечений млинець ніколи не їдять — віддають жебракам або кладуть за вікно, в пам'ять про померлих. До вечора всі збираються за спільним столом, відзначаючи початок святкового тижня і складаючи план подальших заходів.

«Загравання».Відзначають у вівторок. Це день, коли мрії про другу половинку можуть здійснитися. У денний час молоді люди катаються на гірках або гойдалці, відвідують ярмарок, а ввечері їх чекають веселі танці.

«Ласунка». У середу Масляної прийнято ходити в гості до тещі. Згідно з традицією, що більше різноманітних страв на столі, то краще ставлення жінки до зятя. Увечері часто проводять кулачні бої.

«Розгуляй»: саме в четвер розпочинаються масові гуляння. Люди відкладають всі свої справи. Всі пригощають один одного ласощами, ходять у гості та співають веселі пісні.

«Тещині вечірки» відзначають у п'ятницю. Теща разом зі своїми подругами з візитом у відповідь приходить до зятя. Саме з його рук вона приймає частування, показуючи всім, який чудовий у неї зять.

«Посиденьки зовиці». У суботу невістка збирає у себе вдома всіх родичів чоловіка. Якщо дівчина незаміжня, то проводить час у колі своїх незаміжніх подруг. Всі дарують один одному подарунки і нахвалюють приготовані страви.

«Прощена неділя» — основний день свята. Люди відпускають всі прикрощі та образи, що накопичилися за рік, просять вибачення один у одного. А ввечері урочисто спалюють опудало та вітають прихід весни.

Смачного

Випікаємо млинці

Яке свято Масляної без смачних млинців! Готувати млинці можна на молоці, воді, кефірі. Начинки можуть бути різноманітними. Наприклад, із сиром, м’ясом, картопляним пюре, грибами, зеленню, рибою, ікрою, а також із варенням та ягодами. Але не менш смачно млинці на молоці їсти просто зі сметаною або з медом.

Манні млинці з бананами

Інгредієнти

1/2 ст. борошна;1/2 ст. манної крупи; 3 скл. молока; 2 жовтки; 30 г вершкового масла; олія; по дрібці солі і цукру.

Начинка:4 банана; 50 г вершкового масла; 2 ст. л. цукрової пудри; сік і цедра половини лимона.

Приготування

Скип'ятіть молоко і зваріть в ньому манну кашу. У готову кашу додайте вершкове масло, зніміть з вогню і дайте повністю охолонути.

Просійте борошно, додайте цукор, сіль, манну кашу, жовтки. Добре збийте тісто міксером.Смажте млинчики на добре розігрітій сковороді з олією протягом 1,5-2 хвилин з кожного боку.

Приготуйте начинку. Для цього розімніть банани, додайте вершкове масло, цукрову пудру, цедру і сік лимона. Перемішайте. На кожен млинець викладіть по 1-2 ст. л. начинки і заверніть трубочкою.

Перекладіть млинці в змащену маслом форму і запікайте протягом 15 хвилин при 190 градусах.

Млинці з маком

Інгредієнти

Для млинців: 200 г борошна, 0,5 л молока, 2 яйця, 1 ст. ложка цукру, 3 ст. ложки олії, щіпка солі.

Для начинки: 200 г маку, 2 ст. ложки меду, 100 мл молока, 1 ст. ложка вершкового масла, 7 г ванільного цукру.

Приготування

Приготуйте макову начинку. Запарте мак окропом, потім злийте воду. Дайте маку трохи охолонути і розітріть у блендері або в спеціальному посуді — макітрі — до білого кольору. До отриманої макової маси додайте ваніль і мед.

Приготуйте млинці. Збийте яйця з цукром, ванільним цукром і сіллю. Потім додайте молоко, олію і перемішайте. Додайте борошно і перемішайте. Тісто за консистенції має бути, як рідка сметана.

Розігріту сковороду змастіть олією. Налийте на її середину тісто і, акуратно повертаючи сковороду, рівномірно розподіліть його по всій площині.

Смажте млинець 1-2 хвилини до утворення скоринки. Потім перегорніть млинець на інший бік, смажте ще кілька секунд і знімайте млинець зі сковороди.

З одного боку на млинець рівномірно розподіліть макову начинку і загорніть кожен млинець у вигляді рулету.

Казанок змастіть олією і викладіть у нього млинці з маком, перекладаючи кожен шар шматочками вершкового масла.

Поставте млинці в попередньо розігріту до 120-150°С духовку приблизно на півгодини.

Млинці з яблуками та корицею

Інгредієнти

Для тіста:150 г борошна; 250 мл дуже гарячого молока; 2 яйця; щіпка солі; 1-2 ложки рідкого меду; 2 ст. л рому;1 ст.л ванільного цукру.

Для начинки: 2-3 яблука; кориця або коричневий цукор.

Приготування

Борошно ретельно розмішати з невеликою кількістю молока, ввести окремо збиті яйця з сіллю і медом, перемішати і додати тонкою цівкою, не перестаючи помішувати, гаряче молоко. Тісто накрити серветкою і відставити на 30 хвилин.

Вимити, очистити яблука та натерти на крупній тертці. Яблука краще не натирати все відразу, а в міру необхідності, щоб вони не потемніли.

Коли тісто буде готове до випічки, добре розігріти сковорідку, змастити її олією, посипати натертим яблуками, тут же налити тісто і пекти далі як звичайні млинці. Коли млинець підсмажиться з одного боку, перевернути, підсмажити і викласти на тарілку. Посипати ванільним цукром і корицею, скрутити конвертиком.

Млинці подавати гарячими. З млинцями можна подати розігріте вершкове масло, топлене масло, сметану або солодкий соус, наприклад ванільний.