ВАРТО ЗАМИСЛИТИСЯ
Повсюдне поширення куріння вивело цю проблему на міжнародний рівень. Нікотинова залежність зі шкідливої звички перетворилася на бич сучасного суспільства, чуму XX і XXI століть. Численні дослідження під твердили, що куріння завдає людському організму непоправної шкоди. Статистика, яку має Всесвітня організація охорони здоров’я, свідчить — більше п’ятої частини від усієї кількості смертей в промислово розвинених країнах мають своєю причиною безпосередньо куріння. Неймовірно, але факт: куріння губить людей у багато разів більше, ніж автомобільні катастрофи.
За даними ВОЗ кожні 6,5 секунд у світі через споживання тютюну вмирає одна людина. Дослідження показують, що люди, які починають курити в юні роки (що трапляються у 70% із них) і продовжують близько двох десятиріч і довше, помирають на 25 років раніше, ніж ті, хто не курив. Куріння спричиняє не тільки рак легень або серцево-судинні захворювання, які призводять до серйозних проблем із здоров’ям і смерті.
Лікар загальної практики сімейної медицини Шполянського ЦПМСД Ніна ЛИНДЮК наводить приклади хвороб, до яких призводять деякі з менш відомих згубних наслідків куріння:
Псоріаз. У курців у 2—3 рази вищий ризик розвитку псоріазу, хронічного ураження шкіри, яке залишає по всьому тілу червоні плями, що сверблять та мокнуть.
Катаракта. Куріння негативно впливає на стан очей. У курців на 40% підвищений ризик катаракти (помутніння кришталика ока, яке призводить до сліпоти). Куріння спричиняє хворобу двома шляхами: подразнення очей та надходження шкідливих речовин через легені до кровоносних судин очей.
Зморшки. Куріння спричиняє передчасне старіння шкіри, оскільки знижує рівні протеїнів, що надають шкірі пружність, позбавляє її вітаміну А і погіршує надходження до шкіри крові. У курців шкіра суха і зморшкувата, особливо навколо губ та очей.
Втрата слуху. Атеросклероз кровоносних судин, що виникає внаслідок куріння, погіршує приток крові до внутрішнього вуха. Курці втрачають слух раніше, ніж ті, хто не палять, і більш схильні втрачати слух через вушні інфекції або шум. У курців також утричі вищий ризик розвитку інфекції середнього вуха, які можуть призвести до таких ускладнень, як менінгіт і параліч нервів обличчя.
Рак. Тютюновий дим містить понад 40 відомих канцерогенів. У курців у 20 разів частіше, ніж у тих, хто не палять, розвивається рак легень. Куріння спричиняє до 90% раку легень серед чоловіків та до 80% серед жінок. Як показують дослідження, чим більше людина курить, тим вищий ризик цієї та інших форм раку, та ких як: рак носової порожнини (вдвічі), слизової оболонки порожнини рота (у 4—5 разів), губи та гортані (у 10 разів), стравоходу (у 2—5 разів), шлунка (вдвічі), підшлункової залози (2—3 рази) та нирок. Нещодавні дослідження показали, що куріння підвищує ризик розвитку раку молочної залози, а припинення куріння суттєво зменшує ризик більшості зазначених вище видів раку.
Руйнування зубів. Хімічні речовини тютюнового диму спричиняють пожовтіння зубів, розвиток зубного каменю та карієсу. Курці у 1,5 рази частіше втрачають зуби.
Емфізема. Крім раку легень, куріння спричиняє емфізему, що утруднює здатність легень поглинати кисень та виділяти вуглекислий газ. Поступово зростає задуха. Будь-яке зусилля затрудняє дихання. Пацієнт стає залежним від систем підтримання життя, штучного дихання. Куріння також є причиною хронічного бронхіту, що супроводжується накопиченням гнійного слизу, хворобливим кашлем і порушенням дихання. Куріння підвищує рівень смерті від туберкульозу.
Остеопороз. Чадний газ, головний отруйний газ в автомобільних викидах і дим із сигарет, зв’язуються з кров’ю із набагато більшою готовністю, ніж кисень. У результаті у курців знижується щільність кісткової тканини, переломи трапляються частіше і на їхнє лікування іде на 80% більше часу.
Серцево-судинні хвороби. Понад 60% смертей в Україні спричинені серцево-судинними захворюваннями. Куріння є одним із головних чинників їх розвитку. Воно змушує серце битися частіше, підвищує кров’яний тиск і рівень холестерину в крові. У результаті підвищується ризик виникнення інфаркту та інсульту та смерті від них.
Виразка шлунка. Куріння знижує опір організму бактеріям, які сприяють розвитку виразки шлунка, знижує ефективність лікування виразкової хвороби і підвищує рівень ускладнень.
Рак шийки матки та викидні. Крім підвищення ризику раку шийки матки, куріння згубно впливає на вагітність і спричиняє ускладнення під час вагітності та народження дитини. Підвищує ризик народження дитини із недостатньою вагою і провокує виникнення у неї негативних наслідків на здоров’я у майбутньому. У жінок, які курять, вдвічі-втричі частіше відбуваються викидні або ж народжується мертва дитина через недостатнє надходження кисню до плоду і патологію плаценти. Синдром раптової смерті немовляти також пов’язаний із курінням.
Погіршення якості сперми. Куріння може порушувати морфологію і рухливість сперми та негативно впливати на її ДНК, що підвищує ризик дефекту плоду. Дослідження показують, що у дітей чоловіків, які курять, частіше розвивається рак. Куріння підвищує розвиток ранньої імпотенції. Безплідність також частіше поширена серед курців.
Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.