Кілька слів про гру «Сокіл» («Джура»)
Всеукраїнська військово-патріотична дитячо-юнацька гра «Сокіл» («Джура») проводиться в Україні з 2003 року.
Зауважу, що «Сокіл» («Джура») — це не класична гра-спортивне змагання, скоріше — це спосіб життя, який моделює чесноти українського лицарства — козаків (не плутати з «казакамі»), адже гасло гри — «Душу — Богові, життя — Україні, честь — собі», а також клич, зображений на символі гри — «Мудрість, шляхетність, відвага», демонструють світоглядні принципи учасників гри.
Сьогодні важко переоцінити значення військово-патріотичного виховання підростаючого покоління. І для тих педагогічних колективів та батьків, які бажають виховати своїх дітей справжніми українцями, господарями своєї землі, захисниками своїх родин, а не космополітами-безхатченками, гра «Сокіл» («Джура») — готовий інструмент для досягнення цієї мети. Гра передбачає не тільки таборування — змагання (10 різнопланових етапів-конкурсів), а, перш за все, впровадження козацького самоврядування в школах, як моделі традиційного для українців державного (самоврядного) устрою.
Який впроваджується гра в школах району?
Хочу зауважити, що я категорично проти примусового принципу впровадження гри «Сокіл»(«Джура») в школах району. Грою повинні «захворіти» природно, без наказів та доручень зверху, перш за все педагоги та учнівська молодь шкіл району. Щодо поширення гри, то слід відзначити, що в класичному вигляді гра впроваджується в Лебединському НВК №3 та Лебединському НВК №2. З жовтня 2013 року в Лебедині формується козацький курінь, який включає в себе три сотні (1 сотня — учні та вчителі Лебединського НВК №3, 2 сотня — учні та вчителі Лебединського НВК №2, 3 сотня — дорослі жителі с.Лебедин та випускники шкіл, які продовжують навчання в різних містах України та за кордоном). Сотні поділені на рої, які одночасно є і спортивними командами, і волонтерськими загонами, екологічними вартами, трудовими десантами, мистецькими колективами тощо. Цікавим є досвід впровадження гри в Сигнаївці, де козацькі принципи «Джури» гармонійно поєднуються з моделлю школи-родини. Перші, але впевнені кроки зроблені колективами Шполянської ЗОШ №5 та Капустинського НВК. Звичайно, за на звами шкіл району стоять люди — справжні професіонали, які формують простір гри. Це, в першу чергу директори шкіл, адже від їхньої позиції залежить відповідь на ключове питання — бути грі в Шполянському районі, чи не бути? І дуже добре, що є Лідія Осаула, Людмила Свердел, Світлана Сотник, Володимир Кисіль, які вже встигли стати справжніми фанатами гри. Окремі слова подяки хочеться висловити вчителям-виховникам роїв — Світлані Кравченко, Аллі Рудяк, Галині Король, Івану Живолупу, Майі Голубєвій, Олександру Жовніру, Ірині Федоровій, Андрію Каландирцю, Галині Седик, Володимиру Гончаренку, Віктору Павловському, Івану Сверделу, Євгену Бесарабу. Це ті вчителі, які неформально, я б сказав, креативно, здійснюють виховання молоді.
А що ж влада?
У нинішньому році вперше 12—13 травня вдалося провести таборове змагання — І (районний) етап Всеукраїнської військово-патріотичної дитячо-юнацької гри «Сокіл»(«Джура») на базі Лебединського НВК №3.
Звичайно, це було б неможливо без підтримки влади району. Голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко своїм розпорядженням передбачив створення штабу гри. Постійно опікувався ходом гри голова Шполянської районної ради Олександр Кузуб, до суддівства були залучені заступник голови районної ради Лідія Татарина, начальник відділу освіти РДА Павло Вербівський, очільник відділу культури Анатолій Лозовий, голова районного товариства Червоного Хреста Тетяна Тимошенко, працівники Шполянського військомату, служби надзвичайних ситуацій, поліції, первинної медицини та ін. Особливу подяку слід висловити методисту райметодкабінету відділу освіти Зої Ложковій, яка координувала підготовку та проведення таборового змагання; депутату Черкаської обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Анатолію Ткаченку за фінансування екс-курсійної поїздки для всіх джур цього змагання до м. Батурина — гетьманської столиці Івана Мазепи; приватним підприємцям та фермерам с. Лебедин Олегу Темненку, Миколі Карасюку, Леоніду Пелиху, Людмилі Жовнір, Віктору Пухлію, Ніні Крисько, Володимиру Колотилу за допомогу в екіпіруванні та харчуванні джур.
Як проходили таборові змагання
Ще раз зазначу, що змагання в грі «Джура» — не головне. Важливе саме втілення в життя дітей козацького самоврядування та щоденна кропітка робота педагогічного колективу з впровадження виховних принципів гри.
Але змагальний козацький вишкіл — це цікаво, це не шаблонно, це креативно, це подобається дітям. Згідно з положенням про Всеукраїнську військово-патріотичну дитячо-юнацьку гру «Сокіл»(«Джура») змагання проводяться на шкільному, районному, обласному та всеукраїнському рівнях в десяти конкурсах-змаганзмаганнях: добре діло козака; конкурс строю та пісні «Впоряд»; конкурс організації наметового табору «Козацький бівак»; стрільба; спортивно-туристична смуга перешкод з козацькою легендою; гра розвідників «Пластун» — квест; мистецький конкурс «Ватра»; силовий конкурс «Перетягування линви» або боротьба «навхрест»; змагання з долікарської допомоги «Рятівник»; конкурс знавців історії «Відун». В І-му районному етапі гри «Джура» взяли участь рої п’яти шкіл району: «Гайдамаки» Лебединського НВК №3 (ройовий — Таміла Лифар), «Молода Січ» — Лебединського НВК №2 (ройовий — Дмитро Пелих), «Тризуб» — Капустинського НВК (ройовий — Даша Колісник), «Сигнаївський» Сигнаївського НВК (ройовий — Кирило Годунок), «Варта» Шполянської ЗОШ №5 (ройовий — Юлія Кулаженко) та поза конкурсом — рій «Сокіл» Лебединського НВК №3 (ройовий — Андрій Погасій). Всі учасники гри отримали індивідуальні та колективні нагороди.
Четверті у рейтингу серед 22-х районів Черкащини
Так вийшло, що честь району на ІІ-му обласному етапі гри випало захищати (вже втретє) рою «Гайдамаки» Лебединського НВК №3. Змагальний вишкіл проходив у Дахнівській Січі с. Свидівок Черкаського району. Рій виступив достойно, зайнявши 4-те загальне підсумкове місце (знову ж таки втретє поспіль) з 22 роїв області. При цьому рій блискуче виграв найпрестижнішу гру розвідників «Пластун-квест» (другий рік поспіль). Хотілося б відзначити перш за все ройового — Тамілу Лифар, яка була єдиною серед учасників гри, хто три роки поспіль змагався в ІІ обласному етапі гри; Олександра Рака, який був лідером рою в переможному квесті «Пластун»; Максима Торохтія, який став справжньою зіркою після мистецького конкурсу «Ватра»; Вікторію Шевчик, яка є найкращим знавцем історії; Максима Хоменка — як найсильнішого джуру рою; Олександра Терещенка — як найкращого снайпера рою; Данила Кохна та Анастасію Іваненко — як найтехнічніших джур на етапі «Смуга перешкод». Всі вони молодці!
Насамкінець хочеться запросити педагогічні та дитячі колективи шкіл району долучатися до гри «Джура»!
Сергій ОСАУЛА, директор Лебединського навчально-виховного комплексу №3.