Пенсії за кордоном: у яких країнах українці можуть отримувати виплати?

 Багато українців якийсь час працювали і зараз продовжують працювати за кордоном. Як оформити пенсію в тій чи іншій країні, і чи буде зараховано стаж, набутий на території нашої держави?

Призначення та виплата пенсій громадянам України, у тому числі які проживають та працюють за межами, здійснюється відповідно до пенсійного законодавства України, наприклад, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері соціального (пенсійного) забезпечення.

З якими країнами підписано договори

Україна підписала багатосторонню Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р., зобов'язання за якою прийняли також держави-учасниці СНД: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, РФ, Таджикистан, Туркменістан.

Також Україна уклала двосторонні міжнародні договори про пенсійне забезпечення з Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою, Болгарією, Естонією, Латвією, Литвою, Іспанією, Чехією, Словаччиною, Португалією, Польщею.

Україна продовжує виконувати зобов'язання колишнього СРСР за міжнародними договорами, укладеними з Монголією, Румунією та Угорщиною.

Договори, укладені з Ізраїлем та Німеччиною, поки що не ратифіковані.

Механізм призначення пенсії

Міждержавними угодами визначено механізм призначення пенсій за кордоном із урахуванням українського стажу та, навпаки, призначення їх в Україні з урахуванням закордонного стажу. Якщо українець офіційно працював (тобто сплачував страхові внески до місцевого пенсійного фонду) в одній із країн, з якою Україна уклала договір про соціальне (пенсійне) забезпечення, це врахується для отримання права виходу на пенсію після досягнення пенсійного віку.

У деяких випадках всю пенсію на підставі українського та іноземного страхового стажу виплачуватиме та країна, в якій пенсіонер звернувся з приводу призначення пенсії, і братиме до уваги зарплату, отриману за кордоном. В інших – отриманий за кордоном стаж дає лише право на пенсію в іншій країні та можливість претендувати на виплати з пенсійних фондів обох держав.

Різний вік виходу на пенсію

Проте слід зазначити, що вік виходу на пенсію в інших країнах не завжди збігається з українським. Наприклад, в Україні він становить 60 років, у Польщі – 65, Естонії – 64.

Перш ніж їхати на роботу за кордон, дізнайтесь скільки страхового стажу вже є в Україні, а також поцікавтеся, чи підписано угоду з тією країною, куди ви їдете, і які умови пенсійного забезпечення передбачені в ній. І пам'ятайте, що виплата пенсії за кордон можлива лише за наявності укладеного двостороннього договору (угоди) про соціальне забезпечення між Україною та державою, до якої пенсіонер виїжджає на постійне проживання.