«Коли ми йшли на пенсію, при її розрахунку враховувався оклад з премією в розмірі 25%. Але з 2008 року цю премію урізали до 15% і з тих пір не підвищували. Це було рішення місцевого самоврядування чи постанова Кабінету Міністрів? І чи є воно правомірним?»;
«Автоматично деяких громадян без заяв перевели з пенсії держслужбовців на звичайну пенсію за віком. Чому для таких людей не враховується стаж роботи за новою формулою для держслужбовців?»;
«Чому категорія держслужбовців взагалі випала з реформи уряду?»…
Ці питання цікавлять багатьох пенсіонерів, які свого часу перебували на державній службі або працювали в органах самоврядування. На них відповідає незалежний консультант Сергій Коробкін.
Хто визначає розмір премії?
Питання оплати праці держслужбовцям і службовцям органів місцевого самоврядування регулюється різними постановами Кабінету Міністрів. При цьому ніякими постановами не встановлені конкретні розміри премій. Наприклад, в Постанові Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці працівників органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів» №1295 від 24 жовтня 1996 року йдеться, що керівники органів місцевого самоврядування мають право преміювати працівників апарату в межах фонду преміювання. При цьому джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет. Це передбачено Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Тобто остаточне рішення з питання розміру премій лягає на місцеву владу. При цьому варто розуміти, що при розрахунку пенсії в Пенсійному фонді керуються насамперед довідками про розмір зарплати державного службовця або службовця органів місцевого самоврядування, які видаються відповідними органами.
Про законопроект щодо збільшення коефіцієнта стажу
Не цілком зрозуміло, про яку саме формулу йдеться. Можливо, мається на увазі проект, згідно з яким при розрахунку звичайних пенсій за віком держслужбовцям хочуть збільшити коефіцієнт стажу, оскільки з їхніх зарплат утримувалися внески за підвищеною ставкою. Але це лише законопроект, який був ініційований Міністерством соціальної політики минулого року. На цей момент не відомо, коли така ініціатива буде затверджена і чи буде цей законопроект прийнятий в принципі.
Чому переводять на пенсію за віком?
Що стосується пенсій держслужбовців взагалі, то, як вже не раз зазначалось, їхнє зростання було заморожене ще в 2015 році. При цьому з травня 2016 року пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» вже фактично не призначаються (виняток зроблено для тих, хто на момент вступу в силу оновленого закону вже мав необхідний стаж держслужби). Держслужбовців поступово переводять на звичайні пенсії за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Такий вид пенсії так чи інакше періодично підвищується. Очевидно, в цьому і є частина логіки пенсійної реформи: уніфікувати пенсійне законодавство і зробити формулу розрахунку пенсій для всіх однаковою.