Пенсіонерам підказали, як збільшити основний розмір пенсії

Пенсіонери можуть самостійно збільшити розмір своєї пенсії. У Пенсійному фонді розповіли, хто і як це зможе зробити.

Йдеться про пізніший вихід на пенсію. Пенсіонери, які після досягнення 60 років та за наявності необхідної кількості стажу ухвалять рішення відмовитися від пенсії та продовжувати працювати, то при виході на пенсію їм буде встановлено надбавку за наднормативний стаж.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за пізнішого призначення пенсії її основний розмір збільшується:

-на 0,5% – за кожен повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, що настає за місяцем досягнення пенсійного віку при відстроченні виходу на пенсію на строк до п’яти років;

-на 0,75% – за кожен повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку, якщо відстрочка становить понад п’ять років.

Майте на увазі, що враховуються лише повні місяці, підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не провадиться.

Таким чином, відстрочення пенсії на рік дає збільшення до пенсії у розмірі 6%, на два роки – 12% і так далі. Якщо ж відстрочка, наприклад, на 6 років, то основний розмір пенсії зросте на 54% порівняно з тим, який міг би бути спочатку.

Тобто якщо ви після 60 років ще пропрацюєте хоча б 6 років, то основний розмір пенсії збільшиться на 54%.

Звичайно, для того, щоб продовжувати працювати пенсіонеру, потрібно не лише бажання, а й здоров’я. Ну, і найголовніше – місце роботи. Наразі складно працевлаштуватися тим, кому до пенсії ще працювати та працювати, а що говорити про пенсіонерів. Багато компаній взагалі відмовляються приймати на роботу людей віком від 60 років.

Та й надбавка за надстаж у грошовому еквіваленті може виявитися мізерною, якщо у пенсіонера основний розмір пенсії невеликий.

У цьому випадку кожен вибирає, що йому вигідніше і краще.

Через яку причину можуть відмовити в оформленні пенсії за віком

 Через війну не всі українці можуть звернутися особисто до Пенсійного фонду для оформлення пенсії за віком. Але є автоматичне оформлення пенсії, хоча скористатися ним можуть не всі.

Пенсія за віком може призначатися автоматично, якщо у реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, придбаний до 2004 року (роботодавцем або застрахованою особою було подано на переведення в електронний вигляд трудової книжки).

Якщо стажу у реєстрі застрахованих осіб недостатньо, то пенсію буде призначено за заявою, яку можна подати через сервісний центр Пенсійного фонду України або веб-портал електронних послуг ПФУ.

Виходить так, якщо в системі персоніфікованого обліку немає відомостей про необхідну кількість страхового стажу – пенсія за віком не призначається. Якщо додаткові документи не надані протягом трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, вважається, що людина виявила бажання отримувати пенсію з пізнішого віку.

Змінено правила підтвердження пільгового стажу для пенсії: що потрібно знати

 Підтвердження пільгового стажу для пенсії відбуватиметься по-новому. Як передає «Соціальна інформаційна платформа», документом для підтвердження стажу є не тільки паперова трудова книжка (до січня 2004 року, після цього дані з реєстру застрахованих осіб про сплату страхових внесків), але й електронні документи.

Три важливі нововведення щодо пільгового стажу

1) Як відомо, пільговий стаж підтверджується не лише трудовою книжкою, а й документами, що уточнюють особливий характер роботи. В оновленому Порядку зазначено, що тепер для цього можна використовувати не лише довідки, видані на підставі первинних документів, а й складені на основі даних, що є в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

2) Офіційно дозволено підтверджувати пільговий стаж даними з реєстру застрахованих осіб у разі, якщо підприємство перебуває не лише у Донецьку, Луганську чи Криму, а й на інших територіях, захоплених після 24.02.2022. Раніше така норма діяла лише для територій, тимчасово окупованих у 2014 році.

3) Відомо, що при ліквідації підприємства без визначення правонаступника, пільговий стаж може підтверджуватись на спеціальних комісіях. Тепер аналогічним чином його мають підтверджувати і у разі знищення архівів підприємств у зв’язку із бойовими діями. 

Принаймні окремий порядок підтвердження пільгового стажу у разі ліквідації підприємства вже давно існує. Зважаючи на все, тепер Пенсійний фонд має його доопрацювати спільно з Мінсоцполітикою та Мінфіном.

Коли догляд за немічною людиною зараховується до страхового стажу?

 Періоди догляду за особами з інвалідністю або за людьми похилого віку, які не здатні до самообслуговування, зараховуються у страховий стаж, але за певних умов. Про це нагадали у Пенсійному фонді України.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до страхового стажу зараховують періоди догляду за: особою з інвалідністю І групи; за дитиною з інвалідністю; людиною, яка досягла пенсійного віку і потребує стороннього догляду.

Періоди такого догляду у страховий стаж зараховують за таких умов: людина працездатна; людина не працювала у такий період; людина отримувала в органах соцзахисту населення допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.

Саме завдяки отриманню допомоги або компенсації за догляд людина і застрахована – страхувальником є відповідний орган соцзахисту.

Вихід на пенсію за віком у 2023 році: нові вимоги

Вийти на пенсію за віком в Україні можна лише за наявності необхідного стажу. Тому якщо немає стажу, то, відповідно, і немає пенсії.

При цьому у 2023 році умови виходу на пенсію зміняться. Про це йдеться в законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У 2022 році для виходу на пенсію потрібно мати не менше 29 років стажу, але вже з 1 січня 2023 року необхідний стаж збільшиться на рік – до 30 років.

Якщо немає достатньої кількості стажу для виходу на пенсію у 60 років, можна розраховувати на заслужений відпочинок у 63 чи 65 років. Але вимоги до стажу і в цьому віці ніхто не скасовує.

Щоб вийти на пенсію в іншому віці, також необхідно мати певний законом страховий стаж, а саме:

у 63 роки – від 20 до 30 років у 2023 році (у 2022 році від 19 до 29 років);

у 65 років – від 15 до 20 років у 2023 році (у 2022 році від 15 до 19 років).

Крім того, особа, яка на момент досягнення нею пенсійного віку не має необхідної кількості трудового стажу, має право на призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі.

Загальний підпис до всіх м-лів рубрики

 Підготовлено за матеріалами видання «На пенсії»