ПЕНСІОНЕРИ ЦІКАВЛЯТЬСЯ СТАЖЕМ

«З 19 лютого 2014 року, у віці 42 років, мене визнано інвалідом ІІ групи від загального захворювання. Маю загального страхового стажу 6 років. Чи правомірно мені відмовлено у призначенні пенсії за наявним стажем?» запитує Володимир Косарчук м. Шпола. Відповідає провідний спеціаліст відділу з призначення пенсій Таміла Нецвітна:

— Згідно із абзацом дев'ятим частини першої статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними з 01 жовтня 2011 року, особи, визнані інвалідами ІІ групи у віці від 41 років до досягнення 43 років включно, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу — 7 років. Таким чином, права на призначення пенсії по інвалідності в органах Пенсійного фонду Ви не маєте, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 7 років.Додатково повідомляємо, що при відсутності необхідного страхового стажу Ви маєте право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тобто укласти договір про добровільну участь та здійснити одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди, згідно зі статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

***

Існує ряд життєвих обставин, за яких людина, пропрацювавши весь вік, може втратити трудову книжку через халатність роботодавця, або й через власну неуважність. Що ж робити в такому випадку, як підтвердити свій стаж, щоб у майбутньому отримати пенсію?

Починаючи з липня 2000 року в Пенсійному фонді ведеться реєстр застрахованих осіб, тож підтвердити стаж за цей період легше, а як же бути зі стажем до 2000 року? Розповідає головний спеціаліст управління Пенсійного фонду в Шполянському районіЛілія Шершень:

— Згідно з Постановою КМУ від 12.08.1993 р. № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи, або містяться неправильні, неточні записи про періоди роботи, — для підтвердження трудового стажу приймають довідки, виписки з наказів, особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Ці документи можна отримати за місцем роботи, служби, навчання або в архіві, якщо підприємство було ліквідовано. За відсутності цих документів приймають членські квитки профспілок. Якщо жодних документів про стаж не збереглося внаслідок стихійного лиха чи бойових дій, стаж може підтверджуватися показаннями свідків згідно ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Слід пам'ятати, що підтвердження стажу деяких категорій працівників має свої особливості. Так, для підтвердження пільгового стажу необхідно надати уточнюючу довідку з підприємства. У довідці мають бути вказані періоди, які зараховують до спеціального стажу, професія або посада, характер роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, в які включають ці періоди роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано довідку.