Передача земель у власність ОТГ має завершитися до кінця 2018 року, — Прем’єр-міністр

Розпочатий Урядом України процес передачі земель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад має завершитися до кінця 2018 року, причому перші передачі земель, завдяки знайденому Кабінетом Міністрів рішенню, мають відбутися вже у лютому-березні. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час спеціальної наради, присвяченої земельним питанням.

«Ми починаємо рухатися в цьому питанні. Нам не потрібна зміна до законодавства, достатньо рішення Уряду, аби передати землі у власність ОТГ. Громади будуть володіти землею, розпоряджатися нею вільно, і ніхто цьому заважати не буде», — сказав Володимир Гройсман.

Запропонований механізм передачі земель — максимально прозорий і враховує декілька кроків: звернення в територіальний орган Державної служби з геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) із заявою про передачу землі, інвентаризації землі, ухвалення рішення і реєстрація права власності в органах юстиції. Причому, за інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, більшість земель вже проінвентаризовані, але в разі необхідності додаткова інвентаризація буде проведена в максимально швидкі терміни.

Координація всіх дій буде прописана в меморандумі, який підписуватимуть керівні органи ОТГ та органи Держгеокадастру. Підписання документів розпочнеться вже цього тижня. Допомагати в цій роботі, за пропозицією Уряду, будуть Асоціація об’єднаних територіальних громад та Асоціація міст України.

«Ми будемо моніторити виконання (меморандумів). Якщо побачимо, що хтось заважає — будемо звільняти (таких чиновників) з роботи, — підкреслив Володимир Гройсман. — Перші підсумки процесу маємо підвести вже за три тижні».

Глава Уряду звернув увагу, що наразі в Україні працюють близько 700 ОТГ. «До кінця 2018 року всі землі мають бути передані. Це буде правильна передача землі у власність. Готові фінансово допомогти громадам щодо проектів відведення землі», — сказав Прем’єр-міністр.

Довідково

Наприкінці січня Кабінет Міністрів України погодив механізми передачі у власність об’єднаним територіальним громадам землі, в тому числі землі поза межами населених пунктів. Відповідне рішення ухвалене за сприяння Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана і передбачає оформлення відповідних урядових доручень Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру. За рішенням Уряду з лютого громади можуть планувати свої території. Причому, структури Держгеокадастру вже позбавлені права одноосібно ухвалювати рішення щодо розпорядження землями поза межами населених пунктів — без згоди об’єднаних територіальних громад.

А тим часом…

5 лютого у Шполі проводила прийом громадян начальник Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області Ольга Залога.  Як повідомляє офіційна веб-сторінка Шполянської райдержадміністрації, більшість питань, які порушували мешканці району на виїзному прийомі, стосувалися виділення земельних ділянок учасникам АТО, зміни цільового призначення земель сільськогосподарського призначення, усунення накладок земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та роз’яснення порядку добровільної відмови від права користування земельною ділянкою, оформлення «відумерлої»  спадщини, процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність (розпорядження)  об’єднаних територіальних громад. 

Як розповів «Шполяночці+» в.о. старости села Кримки і учасник АТО Микола Запорожець, він побував на прийомі у пані Залоги з метою вирішити проблему отримання земельних ділянок для декількох учасників АТО села.

— Хлопці вже півтора року ходять ніби по кругу. Орендар земель держвласності Михайло Сідлецький, який розпочав оформлення права власності земель в селі, відмовився від цих земельних ділянок на користь АТОвців і надав відповідну нотаріальну угоду, — каже Микола Миколайович. — Потім, як відомо, вийшло розпорядження КМУ про проведення аукціону на ці ділянки, яке згодом відмінили. А час ішов, і це затримувало процес. щоб виготовити проекти відведення, виявилося треба взяти у районному відділі Держгеокадастру довідку 6-зем. А коли звернулися по неї, то хлопцям відмовили, мотивуючи тим, що цю землю готують до передачі ОТГ! Але ж законодавством не заборонено надавати землі учасника бойових дій, погоджуючи з Держгеокадастром і громадою, немає підстав посилатися на процес передачі земель ОТГ. Скільки ще чекати хлопцям, сьогодні ми чіткої відповіді не почули.

Залишається сподіватися, що слушні і позитивні заяви прем’єр-міністра його підлеглі виконавці на місцях належно виконають.

Наталія ДАВИДЕНКО