Нещодавня негода принесла для багатьох людей чимало проблем: хтось загруз на трасі своєю автівкою, хтось не зміг дістатися на ранок понеділка до роботи, дітям довелося лишатися вдома і вчитися в режимі онлайн. Неабияких проблем сніг та потужний вітер «підкинув» і комунальним службам, правоохоронцям, рятувальникам та енергетикам.
«Шполяночка+» дізнавалася, як Шполянщина зустріла негоду та як долала її наслідки.
Всі необхідні служби почали працювати ще у неділю, 26 листопада, коли за доволі короткий проміжок часу випало багато снігу. Також спецтехніка громади допомагала впоратися із заметами на трасах.
– Працювали ще з неділі. У понеділок негода стихла, але далося в знаки те, що вона лютувала цілу добу і завдала чимало проблем, – розповідає заступник міського голови Шполянської ОТГ Віталій Плетінь. – Те, що в межах громади, ми справлялися без особливих проблем. А от на дорогах державного та обласного значення таки виникали складні моменти. Ці дороги не наші, але ми працювали спільно з іншими службами, бо в них не вистачало техніки. Просили у наших соціальних партнерів, таких як Група компаній «ЛНЗ», з с. Капустиного та інших, і вони надавали техніку. Ще була проблемна дорога від Шполи до Катеринополя, через с. Скотареве. Але й там справилися. Нічого зовсім критичного не було.
По всій країні на дорогах застрягали приватні автомобілі, пасажирські автобуси та вантажівки. Аби допомогти людям, влада Шполянської громади попіклувалася, аби напоїти їх гарячим чаєм, нагодувати та поселити у готель.
– У кого була потреба, допомагали з чаєм, харчуванням, – продовжує заступник. – Також, за необхідності, мали змогу розмістити людей у готелі. Наприклад, їхала одна жінка в с. Кримки, але не доїхала і ми її повернули в Шполу, аби вона перечекала годинку. Планували її заселити в готель, але вона не захотіла і вирішила так почекати. Також в напрямку м. Новомиргорода стояли автобуси та автівки. У напрямку на с. Скотареве так само деякі автомобілі застрягли. Всім їм допомогли. До кінця понеділка вже було розчищено близько 90 відсотків доріг.
Утім, погодні умови і в самій громаді підкинули певних неприємностей.
– Діти не пішли до школи, також рейсовий наш автобус не вийшов на маршрут, бо не зміг дістатися до населених пунктів, – говорить Віталій Плетінь. – Там дороги належать не нам і вони не були прочищені. З вівторка процес вже нормалізувався. Ми подбали, зокрема, аби біля дитсадків та шкіл все було почищено, аби відновився навчальний процес. Зі світлом проблем майже не було. Особисто до мене зверталися із с.Василькова, але електропостачання там оперативно відновили. Ще в напрямку с.Терешок була пошкоджена лінія, наскільки я знаю. Найбільші проблеми були через сніг саме на трасах. У громаді, на щастя, обійшлося без зірваних дахів та інших неприємностей через сильний вітер.
Негода не стала якоюсь несподіванкою, каже Віталій Володимирович. Раніше таке вже було, а іноді навіть і гірше.
– Ця негода не стала чимось таким, чого раніше ми не бачили і не знали, що робити, – пояснює заступник. – Це минулого року снігу майже не було і, відповідно, не було проблем. А от у 2020, якщо не помиляюсь, так само була негода і також добу лютувала. Пам’ятаю, ми сніг чистимо, а за годину-дві знову все намітає. Тоді не просто були перемети, а ще й крига зверху. Ми її збивали спеціальними ножами. Та й у 2018 було щось схоже. Та все одно ми справляємося. Було б приємно, якби люди не тільки критикували, а й могли висловити вдячність, коли нам все вдається.
Матусівській громаді, як і в більшості випадків, найбільше дошкуляв саме сніг.
– У нас все було під контролем, – коментує голова Матусівської громади Леся Шаповал. – На деяких вулицях були пошкоджені лінії електропередач, але аварійні бригади досить швидко усували неполадки. Також перший час дошкуляли перемети з полів. Ми готувалися до негоди, але ж всього не передбачиш. Цілу ніч працювала комунальна техніка, потім підключилися наші фермерські господарства і так впоралися зі снігом на дорогах. Також маю відзначити наших людей, які з розумінням поставилися до цих проблем.
Очільниця громади визнає, що техніки, яка допомагає боротися із подібними наслідками негоди, не вистачає. Під час таких ситуацій виручають представники бізнесу, надаючи свою спецтехніку.