ОБЛАСНИЙ ПРЕС-ТУР ПО РЕФОРМОВАНИХ МІСЦЯХ
Вже третій рік поспіль в Україні не лише обговорюють необхідність децентралізації, а й на законодавчому рівні здійснюють конкретні кроки. Головною причиною уповільнення процесу втілення змін безпосередньо на місяцях є нестача інформації і детальних роз’яснень у провінції, де мало не з жахом сприймають будь-яке нововведення, а також неспроможність управлінців встигати за змінами на національному рівні.
Закладена недовіра до реформ через численні кризи, обман і розчарування не дозволяє оптимізму брати верх, а головне — почати діяти, вникати і вчитись. Але є в Україні такі першопрохідці, показовий успіх яких може дати стрімкий поштовх до масштабних перетворень у найкращому прояві попередніх задумів.
Слід зауважити, що питаннями децентралізації в Україні займається не лише уряд. Йому сприяють громадські організації за підтримки іноземних фондів, покликаних допомогти нашій країні успішно реалізувати реформи. Так, у Черкаській області нещодавно був обраний за конкурсом на посаду керівника регіонального офісу реформ з децентралізації та розвитку в Черкаській області громадський діяч, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна громада» у Черкасах Сергій Слинько.
Молодий активіст постійно вдосконалює свої знання у цій сфері з метою доступно розповісти, навіщо потрібна реформа і які якісні зміни за нею настануть.
Керівник регіонального офісу реформ з децентралізації та розвитку в Черкаській області Сергій СЛИНЬКО.
На початку вересня 2016 року Департамент регіонального розвитку Черкаської облдержадміністрації спільно із партнерами — громадськими організаціями Всеукраїнська ініціатива «Активна громада», «Київський діалог», «Інститут республіка» та «Молода Черкащина» організували журналістам всієї області поїздку до трьох об’єднаних територіальних громад Черкащини, аби на власні очі пересвідчитися і почути з перших вуст про результати об’єднання.
Якщо враховувати те, що на Шполянщині досі не утворилося жодної ОТГ і взагалі цей процес розвивається занадто повільно, то кореспонденту «Шполяночки+» дуже хотілося поцікавитися в авангардівців, чи варто брати з них приклад. Основні висновки позначалися в записнику.
Впродовж вересневого прес-туру, починаючи з Білозірської і завершуючи надвечір Мокрокалигірською ОТГ, я «приміряла» всі показові результати на свій Шполянський район.
Перша позначка — необхідність призначення в районі координатора з питань децентралізації. Але ця людина має бути з кола активних, грамотних і прогресивних діячів, із великим бажанням змінювати якість життя громадян, уміти ефективно надати роз’яснення. Бо маємо нині лише ситуацію, коли міфи на кшталт «села не буде», «школу знищать», «закриють лікарню» повністю блокують усі шанси розвиватися далі за дієвим зразком.
Голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук — саме з тих людей, які характеризуються не лише багатим інтелектуальним потенціалом, а й великим ентузіазмом, перед яким відступають будь-які складнощі. Вивчивши закон «від А до Я», розпочав діяти. Роз’яснював односельцям не під час зборів громадян, на які зазвичай збирається невелика кількість зацікавлених, а приходив мало не в кожен двір, щоб розповісти землякам про майбутні перспективи.
Зважаючи на авторитет Володимира Павловича, білозірці повірили не лише в нього, а й у себе. Так, їх ОТГ із 159 громад потрапила до числа 22 для написання стратегії розвитку. Ознайомитися із польською моделлю адмінсистеми Володимир Міцук (до речі, має диплом магістра державного управління) вирушив безпосередньо до Польщі, і нині поляки-партнери пишуть стратегію розвитку для Білозірської громади на 5 років. Це означає, що надійдуть інвестиції, будуть утворені робочі місця. Нині ж до пана Міцука їдуть за досвідом з усієї України, він за останній рік прийняв 15 делегацій, але й сам відвідує інші області, де утворилися ОТГ. Запозичає все, що є в них цікавого і корисного.
Окремо про Польщу. Там реформа тривала 10 років, і перші результати були мало не провальними. Як пише черкаська журналістка Ірина Коваль, яка побувала з робочою поїздкою у польських гмінах (адміністративно-територіальні одиниці Польщі), більшість поляків спочатку зустріли реформи масовими протестами, і лише через 25 років потужний ефект від децентралізації відчули всі.
Володимир МІЦУК: «Аніскільки не шкодую про створення ОТГ!»
При зустрічі в сільському закладі культури пан Міцук відкрив багато граней новоутвореного об’єднання із трьох сіл, кількість населення якого складає 9238 жителів (на думку Володимира Павловича, оптимальна кількість населення однієї громади — до 18 тисяч, якщо вона сягає до 30 тисяч, то це «важка громада»).
Білозірська ОТГ була утворена в жовтні 2015 року внаслідок об’єднання двох сільських рад: Білозірської та Ірдинської. Відтепер усі потреби і завдання для їх забезпечення визначають самі, а це — утримання чималої кількості соціальних закладів: чотирьох шкіл, двох дитсадків, амбулаторії, поліклініки, семи закладів культури (клуби, бібліотеки, музей), двох комунальних підприємств.
В одному з класів Білозірської опорної школи.
Вирішують самостійно, як нарощувати ресурс для того, щоб не лише вдавалося утримувати ці заклади, а й розвивати, оновлювати матеріально-технічну та методичну базу. Переконатися в цьому вдалося після відвідання однієї з опорних шкіл. Окрім суттєвого оснащення, приємно було відзначити велику кількість дітей у класах.
Білозір’я здавна мало славу багатого села, що й самі Черкаси затьмарювало (у анекдотах-переказах йшлося: «Черкаси? А, та це десь під Білозір’ям!»). Тож перед утворенням ОТГ ретельно порахували всі наявні джерела податків-надходжень до спільної каси: 28 магазинів, 3 аптек, 4 підприємств сільськогосподарського виробництва, 25 підприємств з обслуговування населення (обробка деревини, перукарні, ритуальні послуги, СТО, ремонт взуття, пошив одягу, виробництво меблів), плюс скільки надійде із Державного фонду регіонального розвитку і плюс залучення грантів. Абсолютно прозоро отримали 7 млн. грн. на підтримку. Як розподіляти такі значні суми, вирішували усі разом — на ремонти доріг, освітлення, оновлення приміщень соціальних закладів тощо. І розподіл коштів по селах іде з розрахунку на одну особу. Послуги людям надаються безпосередньо в селі, де працює староста. До речі, одним із міфів про реформу є те, що сільські голови втратять свою «булаву», і є першими противниками об’єднань.
Тож слід зазначити, що повноважень у старости не поменшало. За словами Володимира Міцука, за рік до Білозір’я за адмінпослугами приїхало лише 3 особи, всі питання вирішуються на місцях за системою «єдине вікно».
Креативним фахівцям — достойна зарплата
За словами Володимира Павловича, потрібно, щоб люди розуміли для чого слід об’єднуватися: у них на місцях залишатимуться і повноваження, і заробіток, і кошти підтримки з держфонду регіонального розвитку. Структура адміністративних послуг будується, виходячи з необхідності. В ОТГ відтепер функціонують лише ті відділи, яких потребує населення, і зарплатню встановлюють з міркувань, наскільки штатна одиниця є затребуваною, навіть премії виділяють за ті чи інші заслуги. Кадри підбираються на конкурсній основі. До прикладу, у відділі економіки працюють чотири фахівці, які готують проекти для подання у Мінрегіон задля отримання фінансування з держбюджету (мозковий центр!). Ці люди мають не лише відповідну освіту, а й талант, хист до креативних підходів, творчий потенціал, комунікабельність. Із 16-ти 15 їхніх проектів успішно пройшли всі етапи затвердження, і ОТГ отримала значні суми для розвитку місцевої інфраструктури. Але завзяття білозірських економістів на цьому не вичерпується, вони продовжують створювати проекти на отримання грантів. Це взагалі безмежно розширює можливості.
Зокрема, плекають амбітні задуми виграти грант на встановлення сонячних батарей.
Вивчити базовий закон, вдало підібрати кадри, впевнено торувати шлях
— Перед тим, як вдатися до конкретних дій, я дуже уважно прочитав закон від початку й до кінця, — розповів пан Міцук. — Якщо не уявляти цієї системи, структури бюджету, то успіху не буде.
І справді, перед кожною дією будь-яка людина замислюється: а що я отримаю від цього собі на користь? Головною мотивацією, як вважає пан Міцук, є отримання допоміжних засобів для самостійного господарювання у своїй громаді. У цьому за перший рік функціонування ОТГ він сповна переконався. Чи існують труднощі, перешкоди, провали? Аякже! Без цього не обходиться жоден процес. Ще чекають на удосконалення важливих законів, які б чітко регулювали земельні питання, оформлення спадщини на місцях тощо.
У разі повної децентралізації держава відповідатиме за питання національної безпеки і оборони, визначатиме основні засади у економічній, культурно-духовній, освітніх сферах, а, виконуючи положення чинного законодавства, люди самі облаштовуватимуть комфорт на своїх територіях, втілюватимуть власні ідеї в догоду інтересів громади і матимуть для цього всі необхідні ресурси. А при вмінні й бажанні — ще й примножуватимуть їх. Це як дизайн у різних хатах і садибах — у кожного особливий, в залежності від таланту і дбайливості господаря.
Друга важлива позначка у моєму нотатнику: хто ж підтримував і забезпечував юридично-методичний супровід тим, хто не побоялися стати першим? Виявилося, що це зовсім не райдержадміністрації, які, навпаки, зацікавленості не проявили. Активісти напряму спілкуються з представниками Мінрегіону, які охоче і безперешкодно надають відповіді на всі питання, завжди погоджуються допомагати. Тому Інтернет-зв'язок у цьому є важливим посібником.
— Розібратися в цьому зовсім не важко, — каже Володимир Павлович. — Складних ребусів немає, а Мінрегіон дуже якісно консультує тих, хто має бажання об’єднуватися і рахувати свій бюджет.
Для довідки:
- Перший староста в Україні був обраний 17 січня 2016 року в селі Ірдинь Білозірської ОТГ.
- Білозірці самі створили відділи адмінпослуг, які вважають потрібними: освіти, соціального захисту, культури, економіки, архітектурний, державний реєстратор, реєстраційна служба. Планують за зразком івано-франківських колег, з якими постійно обмінюються досвідом, створити посаду інспектора з благоустрою, а з 1 січня 2017 року — відділ субсидій.
- У 2016 році Білозірська ОТГ освоїла 1 мільйон 800 тисяч гривень на перебудову школи під житло лікарям (три квартири і дві кімнати для дітей-сиріт). У школі облаштували прибудинкову територію, тротуарні доріжки, замінили вікна, обладнали кабінети, повністю поміняли меблі у всіх класах для дітей (цікаво, що замовлення виконала Шполянська меблева фабрика!), закуплено нове сучасне обладнання. На це держава виділила 2,6 мільйона гривень.
І в небагатих ОТГ є вагомі результати
Отже, з першим висновком я не помилилася, коли поспілкувалася з головами Єрківської та Мокрокалигірської ОТГ.
У цих селах інфраструктура помітно відрізняється від заможного Білозір’я, чимось нагадуючи типові поселення радянського періоду. Але прагнення в людей до європейського рівня життя тут зовсім не менші, аніж у білозірців. Це й стало причиною того, що саме вони увійшли в історію як перші ОТГ Черкащини.
Голова Єрківської ОТГ Леонід ПОЛЬОВИЙ.
Голови цих громад Леонід Польовий та Вікторія Пипа теж беззастережно запевняють: не шкодуємо про цей крок і радимо й іншим слідувати нашому прикладу. Якщо до об’єднання не вистачало коштів на жодні ремонти закладів соцсфери чи оновлення доріг, то за рік їм вдалося зробити вагомі зрушення, що додало ще більше наснаги на створення проектів.
Не обходиться, звичайно, без труднощів. Мокрокалигірська громада, наприклад, має в складі 6 сіл, які потребують, насамперед, транспортного сполучення. А ще — не вистачає лікарів, така ж проблема існує і в Єрках. Але все ж тут готові надати зручне житло для спеціалістів та створити інші мотиваційні умови. А поки що послуги надають фахівці райлікарні. Що ж, все тепер залежить від самих жителів громади.
Вікторія Пипа вперше обрана на керівну посаду місцевого самоврядування, але всі «іспити» на ній складає з гідністю. І головна запорука успіху — оптимізм і відсутність страху перед роботою. Тож її праця і увінчалася дієвим результатом, коли пані Вікторія все ж переконала людей 6-ти сіл стати на новий шлях життя.
Ризикнули і відразу зробили висновок: дороги назад не буде, це справжній шанс. Бо бюджет громади помітно зріс, а гроші й справді спрямовують, куди вважають за потрібне, ніхто не диктує згори. Ясна річ, передусім — на заклади освіти, які ніколи не ремонтувалися, підвезення учнів до школи. У парку з трьохсотлітніми дубами, що в центрі Мокрої Калигірки, облаштували сцену і лавочки, інші споруди в стилі українського побуту, де цьогоріч проходили заходи з нагоди Дня села.
У селі Єрки, яке завжди називали промисловим центром Катеринопільщини і де існувала реверсна дотація в держбюджет, теж раніше не вдавалося масштабно розвивати соціальну сферу і капітально ремонтувати дороги.
Капітальний ремонт дороги у селі Залізнячка Єрківської ОТГ.
Лише після об’єднання в ОТГ отримали можливість за декілька місяців вкласти у розвиток інфраструктури до 3,5 мільйона гривень. Реформу втілювали командою однодумців. І без допомоги райдержадміністрації, з якою, на жаль, співпраці немає. Голова Єрківської ОТГ Леонід Польовий теж запевняє, що обрали правильну дорогу, яка приведе до омріяного життя кожного земляка. А поки що роботи в громади дуже багато і витрачати гроші є на що. У цьому допомагає і наявний соціально-відповідальний бізнес.
В оновленому приміщенні Єрківської ради ми зустрілися з місцевими активістами. Андрій Чумак — депутат сільської ради всіх скликань, учасник акцій за незалежність України, починаючи з періоду кінця 80-х, а також Революції Гідності. Цікавимось у нього, які настрої у місцевого населення після реформування. — Ви ж знаєте, що Майдан вимагав від нової влади якісних змін, це не секрет. Ми ж усі хотіли міняти країну? То я скажу, що саме ця реформа і є виконанням вимог Майдану, бо веде до перезавантаження системи і людської свідомості. А головне, що отримані можливості наша громада повністю використовує, беручи на себе відповідальність, і має великі дивіденди.
А Шполянщина має ще більші перспективи!
І третя позначка в нотатнику підсумовує мою поїздку по реформованих місцях. Неважливо, на якому рівні перебуває соціально-економічний ресурс населеного пункту, головне — бути готовими змінювати спосіб життя і мислення і, згідно із сформованим у 2015 році законодавством у сфері регіонального розвитку, — втілити кращі європейські практики у себе вдома. Бути готовими до прозорого отримання та витрачання державних коштів під конкретні проекти, які треба навчитися створювати.
Шполянщина вже має чималий досвід у цьому, адже нині триває вже третя фаза проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який допоміг навіть у малих селах реалізувати створені самими селянами міні-проекти (ремонти та заходи з енергозбереження у приміщеннях закладів охорони здоров’я та освіти). Цей практичний урок суттєво допоміг відкрити очі на власну спроможність і розвіяти нарешті порожні надії на «доброго царя зверху», який завезе блага на таці в кожне село. Тож Шполянський район, де набула поширення формула співпраці «влада-бізнес-громада», практикується соціальне партнерство, де за останні 10 років проведено сотні євроремонтів приміщень соціальної сфери, куди їдуть оглянути ці об’єкти із сусідніх районів та областей, — має колосальну платформу для нових можливостей, якщо піде шляхом ОТГ.
Колись у телегрі «Що? Де? Коли?» знавці мали за хвилину віднайти правильну відповідь на таке питання. В одній країні «Н» жителі не знали своїх правителів в обличчя і жодного прізвища. Як вони жили: добре чи погано? Правильна відповідь — добре, адже ті правителі так мудро керували, що щасливі жителі країни «Н» їх просто не помічали. Так от, впроваджувана нині в Україні реформа матиме на виході приблизно такий же результат: коли люди житимуть своїми інтересами, маючи можливість самим облаштовувати свій дім, всебічно розвиватися і укріпляти національну систему цінностей, при тому слідувати державним пріоритетам. А культ доброго чи злого правителя нехай собі залишається в історії.
Що дасть для людей об’єднання громад?
1. Бюджети об’єднаних громад переводяться на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Ці громади вже не залежатимуть ні від району, ні від міста, ні від області. Фінансування стане прямим: від держави — безпосередньо громаді.
2. Самостійне планування розвитку об’єднаної громади, формування бюджету та використання коштів.
3. Об’єднані громади самостійно планують та вирішують наступні питання:
- економічний розвиток, залучення інвестицій, розвиток підприємництва;
- розвиток та утримання інфраструктури, утримання та будівництво доріг, водо-, тепло-, газопостачання і водовідведення та благоустрій територій;
- управління земельними ресурсами, надання дозволів на будівництво;
- виплата субсидій, пенсій, забезпечення пільгами;
- надання житлово-комунальних послуг (теплопостачання і водовідведення, управління відходами, утримання об’єктів комунальної власності);
- управління та організація роботи центрів соціальної допомоги, первинної охорони здоров’я та швидкої медичної допомоги, середньої, дошкільної та позашкільної освіти, будинків культури, клубів, бібліотек, стадіонів, спортивних майданчиків;
- казначейське обслуговування; реєстрація акту цивільного стану; контроль санітарного та епізоотичного стану; охорона правопорядку (муніципальна варта); управління пасажирськими перевезеннями на території громади і т.д
4. Можливість отримати на місцях без бюрократичної тяганини адміністративні та соціальні послуги: зареєструвати бізнес та майно, отримати дозволи, ліцензії, довідки, паспорт, одержати субсидію, соціальні виплати і т.д.
Наталія СТОРЧАК.