Підсумки насиченого емоціями та багатого на події 2014-го. Найважливіше в країні і на Шполянщині

Складна ситуація в Україні не залишає байдужим нікого, щодня на наших очах будується нова історія. Зміни, що відбуваються сьогодні в країні бентежать кожного українця і навіть зачіпають громадян інших країн, які просто не можуть лишатися осторонь. «Шполяночка+» проаналізувала основні події країни та району за рік, що минає.

Революція Гідності

Новий 2014 рік розпочався з продовження протестів на Євромайдані у Києві. Події були викликані відходом політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою протидією цьому курсу. Однією з головних причин протестів стала надмірна концентрація влади в руках ПрезидентаВіктора Януковича та його «сім'ї», створення системи управління з ознаками фашизму.

Яєчна провокація

16 лютого — в час, коли події на Євромайдані добігали кульмінації, на центральній площі міста Шпола відбулася зустріч громади з народним депутатом України від партії ВО «Свобода» Ігорем Швайкою. Захід запам’ятався організованою тодішнім керівництвом району провокацією — жбурляння гусячих яєць у депутата, замовлення здійснили декілька молодиків. Про результати розслідування цієї справи досі нічого невідомо.

200-річчя з дня народження Тараса Шевченка

Незважаючи на гарячі політичні події в державі, в гуманітарному колі Шполянщини впродовж року проводились тематичні заходи, присвячені відзначенню 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка. На одному з них — у районному Будинку культури було вручено нагрудні знаки кращим представникам громади, в т. ч. — учасникам Євромайдану.

Криваві події на Євромайдані. Втеча Януковича

У результаті кривавого зіткнення між майданівцями та бійцями спецвійськ загинуло, за різними даними, від 70 до 100 людей. 22 лютого Верховна Рада звільнила Януковича з посади Президента України, після чого він зник, парламент прийняв закон, що дозволив звільнити Юлію Тимошенко, а також провів масову заміну кдрів у владі.

Шполянський Майдан і місцева самооборона

20 лютого, коли на Майдані в Києві загинула найбільша кількість протестувальників, на площі зібралося біля сотні шполян на мітинг-протест. У результаті — керівники покинули свої кабінети, а мітингарі організувались у загони самооборони, створили декілька блок-постів у різних напрямках виїзду зі Шполи та зайняли приміщення районної ради. Самооборонівці свої дії почали координувати з міліціонерами. Представник народного депутата України Геннадія Бобова Юрій Плосконос зачитав звернення народного обранця до виборців району, у якому повідомлялося про його вихід з фракції Партії регіонів.

Відставка районного керівництва, демонтаж пам’ятника Леніну та площа Героїв Майдану

22 лютого відбулася позачергова сесія Шполянської районної ради на вимогу третини від кількості депутатів. Біля вхідних дверей райдержадміністрації — траурні вінки з написами «Полеглим Героям Майдану», на сходах —свічки пам’яті, живі квіти. На трибуні — списки полеглих Героїв Небесної Сотні. Депутати проголосували за підтримку офіційного звернення Шполянської районної ради до українського парламенту з вимогою зупинити братовбивчу війну, проголосили недовіру голові Шполянської райдержадміністрації Олександру Черевку та відправили у відставку голову райради Тимошенка. Депутат Борис Фоменко повідомив про розпуск фракції ПР. Проголосували також за рекомендацію міській раді негайно демонтувати пам’ятник Леніну на центральній площі Шполи. Відразу ж було зібрано позачергову сесію міськради, на якій прийнято рішення демонтувати пам’ятник протягом 24 годин, що було виконано відразу по закінченні сесії. Площу Леніна в Шполі офіційно перейменовано на Героїв Майдану. Секретар міськради Олександр Тимошенко оголосив про розпуск фракції ПР у міськраді та на вимогу громади написав заяву про свою відставку.

Межигір’я як туристична мекка

22 лютого всі бажаючі змогли потрапити на територію президентської резиденції Віктора Януковича в Межигір’ї, в якій виявилася колекція ретроавтомобілів, корабель і зоопарк, знайшли кілограмову золоту монету з профілем Віктора Януковича, подаровану йому на ювілей і золоті злитки у вигляді 500-гривневих купюр.

Зміна влади

21-23 лютого в Україні ознаменувалися зміною всієї вертикалі владиспікером парламенту був обранийОлександр Турчинов, на якого покладено обов'язки Президента України.Арсена Авакова призначили виконуючим обов'язки міністра внутрішніх справ. Остаточно скасовані закони, прийняті 16 січня. Народні депутати стали масово залишати фракцію Партії регіонів.Головою Черкаської обласної ради обрано Валентину Коваленко, громадського діяча, члена спілки письменників України. Згодом головою Черкаської облдержадміністрації призначено бізнесмена Юрія Ткаченка. Колишній голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб зник у невідомому напрямку. Головою Шполянської районної ради у березні було обрано «батьківщинівця» Івана Скорика, посада ж голови Шполянської райдержадміністрації впродовж року лишається вакантною, виконує обов’язки — перший заступник голови Ірина Береза.

Пам’ятний знак Героям Небесної Сотні і спроба перейменувати центральну вулицю міста

Силами громадських активістів Шполянського району на місці колишнього пам’ятника Леніну встановлено стелу пам’яті «Героям Небесної Сотні» та державний прапор України. Озвучену на народному віче ініціативу молоді перейменувати центральну вулицю Шполи на Героїв Небесної сотні не вдалося реалізувати через недостатню кількість депутатів міської ради, які підтримують цю ідею.

Феномени року: Правий сектор, українські «кіборги»

Правий сектор, як новостворений під час Євромайдану громадський рух, об'єднав активістів українських радикальних організацій, здебільшого націоналістичних та крайніх правих, які виступили за усунення «режиму внутрішньої окупації» та звершення української національної революції. Політична сила, яка найбільш жахає і дратує росіян, зокрема, президента РФ Путіна, неодноразово ставала в основі міфологічних сюжетів російських ЗМІ.

«Українські кіборги» — так називають поміж собою окупанти продовжувачів роду козаків-характерників, які відбивають наймасовіші атаки на донецьке летовище. Відважні оборонці донецького аеропорту — військові 3-го полку спецпризначення та 93-ї механізованої бригади протягом кількох місяців під найщільнішим вогнем успішно утримують об'єкт.

Нові громадські рухи в Шполянському районі

Після перезавантаження державної влади в Україні в Шполі відбулося декілька народних віче, під час яких було обрано Народну раду Шполянського району, покликану втілювати в життя ідеї та вимоги Євромайдану. Представниками бізнесу району теж утворено нову громадську організацію — Громадську раду Шполянського району. Також зареєстровано ще два об’єднання: міське громадське формування «Оберіг» та «Самооборона Майдану».

Зміни в керівництві районних силових структур

Після неодноразових зустрічей шполянських громадських активістів з керівництвом обласної прокуратури було узгоджено нову кандидатуру на посаду районного прокурора, на яку призначено Сергія Кравченка. Відбулися зміни і в керівництві РВ УМВС, яке очолив Вадим Кутовий.

Окупація Криму, російсько-терористична війна на сході України

У березні українців шокувала реакція на перемогу Майдану в Україні президента Росії Путіна — анексія Криму. У квітні президент РФ визнав, що у Криму знаходились російські регулярні війська, а перед тим категорично заперечував наявність своїх солдатів на півострові. Біля кордонів з Україною Росія зосередила понад 30 тисяч військових та чимало техніки, збільшила свою військову присутність у Курській, Бєлгородській та Ростовській областях.

Новоутворення українських силових органів — Національна гвардія, відроджена на основі дискредитованих подіями на Майдані Внутрішніх військ, — направлена на визволення від терористів, які захопили міста і села в Донецькій та Луганських областях. Російська пропаганда дала їй назву-ярлик — «карателі». 17 березня був прийнятий Указ Президента № 303 «Про часткову мобілізацію».Зі Шполянщини відбули нести службу близько 100 мобілізованих та добровольців-земляків. Із перших днів перебувають у зоні АТО Олег Вихренко, Тарас Дашко, Олександр Савінов, Василь Сорокін, Михайло Вітів та багато інших. Отримали поранення в боях Ігор Ворожбицький, Віктор Савчук. Загинув героїчною смертю Сергій Лифар з Матусова, а також два солдати, родичі яких проживають у селах Лебедин та Веселий Кут.

Слава Україні! Героям Слава! І хто такий Путін

Навесні українське суспільство усвідомило: в країні розгорається справжня війна — жорстока і підступна. Але Путін її офіційно не оголошує, а керівництво України не вводить військовий стан. Військові дії отримують назву «Антитерористична операція». Головний ворог — сусідня держава, від колонізації якої намагаються звільнитися українці. Історичне пророцтво Степана Бандери справджується за лічену хвилю: «І настане час, коли один скаже: «Слава Україні!» — мільйони відповідатимуть: «Героям Слава!» На Путіна звалюється безліч непристойних слів за військову агресію, підтримку терористів, відверту брехню і посягання на територіальну цілісність України. Українці гуртуються для об’єднання сил у допомозі українським воїнам.При Шполянській райдержадміністрації утворено районний координаційний центр із забезпечення бійців, які несуть службу в зоні антитерористичної операції.

Брехня російських ЗМІ

Російські ЗМІ, які міцно тримає у своїх руках держава, за рік створили «нову Україну», у якій процвітає фашизм, нацизм, бідність, голод, звірства та інші жахи для зазомбованих телебаченням мешканців РФ. Для створення пропагандистських витворів йдуть будь-які методи — постановочні зйомки, підтасування фактів, «монтажні фейки», використання кадрів з фільмів і відео про інші подій у інших країнах, які видаються за українські реалії.

Розбрат між народами України та Росії

Під впливом кремлівської пропаганди росіяни масово ображають і обвинувачують українців у соцмережах. На підтримку Путіна у його війні з Україною виступають і діячі культури, однак не всі. Радянська зірка Армен Джигарханян заявив, що не розуміє, як росіяни і українці можуть ворогувати між собою і розкритикував агресивні дії Росії щодо України. Джигарханян своє ставлення до ситуації описав вірменським прислів'ям: «Один дурень кинув камінь у воду, 100 розумних витягнути не можуть». Також Україну підтримали Андрій Макаревич, Лія Ахеджакова, Олег Басілашвілі, Ельдар Рязанов, Юрій Шевчук, Борис Гребенщіков, Валентин Гафт, Андрій Мягков, Михайло Жванецький та багато інших.

Резонансна катастрофа «Боїнга 777» під Донецьком

Розслідування триває й досі. Хоч неофіційно вже давно відомо, що пасажирський літак був збитий проросійськими бойовиками, проте офіційна версія все ще відсутня.

Санкції Заходу проти РФ

За анексію Криму і військову агресію на сході України західні країни ввели санкції проти РФ. Путін цинічно розповідає своїм громадянам, що падіння курсу рубля — це великий плюс для російської економіки, адже в бюджеті стає більше рублів. Про те, що на ці величезні купи рублів можна придбати все менше і менше продуктів, голова держави мовчить.Путін підписав указ про заборону ввезення до Росії товарів сільського господарства з країн, що ввели санкції проти РФ. За майже піврокудо всіх бід росіян додалися ще здутий рубль, падіння цін на нафту та крах економіки.

Рік проведення виборів

Разом із резонансним розвитком політичних подій в Україні поточний рік ввійде в історію як рік проведення виборів — президентських у травні, коли українці вперше вибрали Президента Петра Порошенка в першому турі, та парламентських, коли вперше сформувалася проукраїнська конституційна більшість. Але попри помітну зміну свідомості в суспільстві Черкащина обрала в мажоритарних округах 4-х депутатів ВРУ, які голосували 16 січня за антинародні закони. На території Шполянщини відбулися ще й вибори сільських голів — у Мар’янівці обрали Олексія Вареника, у Матусові — Олександра Кожіна, у Надточаївці — Миколу Шевченка. Лишаються вакантними до цього часу посади сільських голів у Кавунівці та Терешках.

Закон «Про очищення влади»

16 вересня ВРУ прийняла Закон «Про очищення влади», який регламентує проведення люстрації в Україні. Однак експерти називають його недосконалим, у країні частішають випадки так званої народної люстрації, коли народ власноруч викидає корупціонерів у смітники. Подібна акція відбулася і в Черкасах. Бак для сміття із написами «Люстрація» стояв і біля Шполянського районного суду під час мітингу шполян 1 жовтня.

Викриття підпільного грального бару в Шполі

У ніч з 1 на 2 квітня активістами з Народної ради було викрито підпільний гральний бар у Шполі (бар «У кума» біля магазину «Європа» по вул. Піонерській). У результаті бійки і стрілянини з газового пістолета важко травмовано активіста. Нарядом міліції було опечатано 8 ігрових автоматів, вилучено з них гроші та вивезено до райвідділу. Громадськість досі не поінформовано про результати розслідування цієї справи.

«Розблокування» казначейської служби

За роки правління Януковича місцевим радам було нелегко виконувати свої функції через спустошену казну і неможливість державною казначейською службою здійснити оплату всіх платіжних доручень. Кошти йшли лише на захищені статті. А великий перелік господарських планів було відкладено в скриню на невизначений період.З 28 серпня відбулося перше «розблокування» — були проплачені всі наявні платежі по району, в тому числі — погашення кредиторської заборгованості минулого бюджетного періоду. Почали відновлюватись роботи з ремонту доріг, освітлення вулиць, ремонтів закладів соцсфери тощо.

Наступ на Шполянський завод запасних частин

Із початком війни Росії проти України розпочалися і спроби дискредитувати Шполянський завод запасних частин, звинувативши його керівництво у виготовленні деталей для російської військової техніки, яка вбиває українців. У результаті — втрата 200 робочих місць, значних надходжень до місцевого бюджету та Пенсійного фонду. Попри дії зловмисників виробництво на заводі повністю не зупинено, працівники допомагають волонтерам у виготовленні буржуйок для українських бійців. Не втрачається надія на отримання замовлень для вітчизняного ринку.

Газифіковано три села на Шполянщині

Перед парламентськими виборами урочисто відкрито новозбудовані газопроводи у селах Іскрене, Надточаївка та Капустине.

У Шполі встановлено стелу пам’яті загиблим воїнам-інтернаціоналістам

Свою ідею реалізували влітку активісти районної спілки ветеранів Афганістану — встановили та урочисто відкрили стелу пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів біля бойової машини в міському парку Слави.

На храм Святої Трійці здійняли освячений купол

18 вересня 2014 року було звершеноосвяченняхрестатакупола, який встановили на Свято-Троїцький храм УПЦ КП у Шполі. Освячення звершив митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан.

Сучасне виробництво насіння сільськогосподарських культур в Лебедині

Розпочато пусконалагоджувальні роботи на новозбудованому сучасному заводі по виробництву насіння сільськогосподарських культур у Лебедині. Дмитро Кравченко продовжує трудові традиції Лебединського насіннєвого заводу. Новозбудовані приміщення виробництва оснащені найсучаснішим обладнанням, яке отримало високу оцінку зарубіжних експертів у галузі виробництва насіння . Десятки місцевих жителів отримали робочі місця з гідною заробітною платою.

Новий спортивно-розважальний комплекс у Шполі

Мікрорайон цукрозаводу у Шполі ожив з відкриттям нового спортивно-розважального комплексу «Спорт+», який збудував приватний підприємець Павло Мальчик. У привабливо оформленому місці своє дозвілля проводять і діти, і молодь, і дорослі, для яких діють спортивні секції, дитячий майданчик, танцмайданчик, кафе, міні-маркет.

Шполянщина увійшла в третю фазу проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»

Шполянщина братиме участь у третій фазі Спільного Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН в Україні «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який презентували  21 листопада координатори проекту на ЧеркащиніГанна Бабкова та Людмила Страшна. Головна мета проекту — сприяння соціально-економічного розвитку на місцевому рівні шляхом посилення спільного управління та заохочення громадських ініціатив. Триває наразі відбір 4-х громад-учасників в районі.

Презентовано фільм Олександра Жовни «Мої милі українці»

У пам'ять про видатного земляка — українського інженера-мостобудівника, автошляховика, публіциста, літературознавця, мовознавця, громадського діяча, активного учасника дисидентського руху опору, борця за культурно-духовні та політичні права українського народу — Степана Демидовича Кожум’яку письменником і кіносценаристом Олександром Жовною знято художній фільм  під назвою «Мої милі українці». Стрічку було презентовано в м.Новомиргороді та Шполі — містах, де по сюжету розвивалися події.

Все для фронту! Все для Перемоги! Волонтерський рух єднає небайдужих

У Шполянському районі небайдужі активісти організовуються у волонтерські осередки, які збирають необхідні речі для українських воїнів та відвозять їх в зону АТО. Найактивніші волонтери — Лілія Усик, Галина Лоцман, Сергій Коваль, Ігор Зачепа, Дмитро Тищенко, Сергій Кепша, Василь Білецький, Сергій Поперечний та інші. Школярі — найщиріші вболівальники за долю України! Патріотичний рух охоплює суспільне життя, шполяни все частіше вбираються в національний одяг, а найпривабливіші кольори для кожного — синьо-жовті.

ПОТРІБНО ВІРИТИ В ПЕРЕМОГУ ТА СПРАВЖНІЙ РОЗКВІТ УКРАЇНИ! ЄДНАЙМОСЯ, ЩОБ ВИСТОЯТИ! СЛАВА УКРАЇНІ! СЛАВА ГЕРОЯМ! УКРАЇНА — ПОНАД УСЕ!

Підготували Наталія СТОРЧАК та Віктор КРАВЧЕНКО