Відбулися громадські слухання щодо проекту розрахунків нових тарифів на житлово-комунальні послуги у місті

7 листопада 2014 року в рамках засідан-ня Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації відбулися громадські слухання щодо проекту розрахунків нових тарифів на житлово-комунальні послуги у місті Шпола. Автори розрахунків — КП «Комунальник-сервіс», яке обслуговує 38 багатоквартирних будинків міста в частині вивезення твердих та рідких відходів, а також водопостачання. У громадському обговоренні взяли участь міський голова Віктор Заскалета, його заступник Віталій Плетінь, директор КП «Комунальник-сервіс» Василь Пластун, головний бухгалтер підприємства Світлана Дерев’янко, працівники структурних підрозділів Шполянської райдерж-адміністрації, старші багатоквартирних будинків міста, вуличкоми, інші представники громадськості.

Автори розрахунків ознайомили громадян з проектом нових тарифів, розрахованих на основі матеріальних витрат, витрат з оплати праці, загальновиробничих витрат тощо. Діючі тарифи не переглядалися з 2007 року і на сьогодні відшкодовують лише близько 50% планових економічно обґрунтованих тарифів і вже не можуть виконувати свого економічного призначення і повертати підприємству кошти на надання послуг. Збільшення вартості послуг зумовлене значним зростанням вартості паливно-мастильних матеріалів, запасних частин, підвищенням мінімальної заробітної платні (порівняно з її розміром у 2007 році). Представники КП «Комунальник-сервіс» змушені були констатувати те, що без підняття цін на послуги підприємство не зможе далі функціонувати. Потрібно оновлювати техніку, встановлювати гідну зарплатню працівникам, котрі б якісно виконували свої функції. Під час обговорення громадяни наголошували саме на недостатній якості надання послуг підприємством, якості води тощо. Якщо платити за послугу, то потрібно, щоб було за що платити. Існує також ряд проблем, котрі стосуються організації вивезення твердих відходів. Наприклад, у багатоповерховому будинку в центрі міста, де проживають переважно пенсіонери, в контейнери зносять сміття з усіх торгових точок, а тому вони змушені платити не за 4 контейнери на місяць, а за в шість разів більше. Отож було б не зайвим вивчити закордонний досвід. Наприклад, у Польщі контейнери біля будинків встановлені в окремих загородах із сітками, до яких доступ мають лише мешканці будинків. Заступник голови Громадської ради Сергій Осаула вніс пропозицію міській раді розглянути можливість участі у міжнародних проектах з метою модернізації системи надання комунальних послуг. А член Громадської ради Борис Кулик наголосив на необхідності проведення детального аналізу проведених підприємством робіт, а також повернутися до питання добудови очисних споруд у місті.

Старший будинку по вулиці Таранця Борис Курінний запропонував, враховуючи те, що пенсії і зарплати в людей не зростають, порадитись з людьми щодо підвищення для них тарифів лише на декілька гривень, а решту покласти на міський бюджет, а також затверджувати їх на відкритому засіданні виконкому за присутності громади і депутатів міської ради (*згідно чинного законодавства тарифи на житлово-комунальні послуги затверджуються не на сесії міськради, а на засіданні виконкому).

Озвучено було також і інше бачення — чому міський бюджет повинен компенсувати власникам квартир комунальні послуги, а власникам будинків — ні? Адже останні також платять за вивезення рідких відходів, або за електроенергію, витрачену на водозабезпечення. Як кажуть, палиця з двома кінцями.

Міський голова Віктор Заскалета, розуміючи складність питання, сказав наступне: «Питання надзвичайно болюче, адже з одного боку потрібно рятувати стан комунального підприємства, а з іншого — не допустити фінансового навантаження на мешканців будинків. Міська рада ніколи не піде на те, щоб забирати останні копійки у населення. Ми виважено підійдемо до вирішення цього питання — разом з людьми. Не виключаю можливість, в рамках розумного, перекласти долю компенсації за тарифи на міський бюджет. Мої колеги з інших міст це питання намагаються зовсім не зачіпати у зв’язку з соціальною напругою, але ми нічого приховувати не збираємось: маємо непросте завдання, тож будемо шукати шляхи для його розв’язання. Це не останнє обговорення, ми ще будемо проводити консультації, круглі столи, зустрічі з громадськістю».

Наталія СТОРЧАК.