Нині Україна переживає важкі часи. Складна економічна та політична ситуація, анексія Криму, війна на Донбасі не могли не позначитись на настроях у суспільстві, яке відчуло на собі всі наслідки так званої гібридної війни, розв’язаної Росією. Брехлива пропаганда та імперські амбіції північно-східної сусідки поставили під загрозу існування української держави, її незалежності. Саме тому питання патріотичного виховання молоді є надзвичайно актуальним, адже патріотизм сьогодні є нагальною потребою і для людей, і для держави, оскільки високий рівень патріотизму громадян забезпечить повноцінний гармонійний розвиток як особистості в державі, так і сус-пільства в цілому.
В березні 2014 року в Матусівському НВК №1 було започатковано проект «Єдина країна», який включає в себе різноманітні заходи, спрямовані на виховання в учнів любові до рідної землі, поваги до державних символів, формування духовних цінностей громадянина. Так, 16 лютого 2015 року було проведено урок мужності «Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була...», присвячений черговій річниці визволення Матусова від німецько-фашистських загарбників, виведенню радянських військ із Афганістану та 46-ій річниці з дня народження капітана прикордонної служби України Сергія Івановича Лифаря, який загинув, захищаючи східні кордони нашої держави. На захід були запрошені волонтери Галина Лоцман, Лілія Усик та учасник АТО Михайло Вітів. Волонтери представили фотозвіт про поїздки на Донбас та закликали учнів не бути байдужими до чужої біди.
8 травня 2015 року в НВК було проведено урок мужності «Пісні, обпалені війною», присвячений 70-ій річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. На заході лунали безсмертні пісні, написані у тяжкий воєнний час: «Катюша», «Смуглянка», «Журавлі». Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих воїнів, які віддали своє життя за рідну землю 70 років тому і продовжують гинути зараз на полях Донбасу. Наприкінці заходу діти виконали пісню «Ми — за мир», в якій висловили надію на те, що війна нарешті закінчиться і на багатостраждальну українську землю прийде мир.
Постійно проводяться загальношкільні тематичні лінійки, єдині години інформування, єдині дні профілактики правопорушень на відповідну тематику, зустрічі з учасниками АТО. Так, у грудні 2015 року було проведено зустріч представника районного військомату, старшого лейтенанта Анатолія Бойка, учасників АТО лейтенанта Андрія Собеннікова та солдата Михайла Вітіва. Анатолій Іванович ознайомив учнів із змінами до законодавства щодо термінів проходження військової служби громадянами, а Андрій Юрійович та Михайло Васильович поділились своїми спогадами про час, проведений в зоні АТО. З особливим теплом вони згадували дитячі листи, що додавали їм сил і наснаги боронити рідну землю від загарбників.
Велика увага приділяється організації волонтерської роботи. В НВК було проведено ряд волонтерських акцій, які спрямовані на виховання в дітей співчуття, небайдужості до чужої біди, вміння підтримати іншу людину, яка потрапила у складну життєву ситуацію: «Голуб миру», «Лист пораненому», «Оберіг захиснику», «Я тобі, Україно, бажаю...», «Великодній кошик», «Подарунок Святого Миколая», «Мішечок щастя», «Пам’ять жива». Плануємо і надалі проводити такі акції.
В НВК проводиться робота з увіковічення пам’яті воїнів, які загинули, захищаючи Україну. Колективом школи було виготовлено стенди, присвячені Героям Небесної Сотні та Сергію Лифарю, планується відкрити музейну кімнату, присвячену воїнам АТО.
Для учнів школи було організовано дві екскурсійні поїздки до Оршанецького навчального центру Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота. Учасники екскурсії подарували працівникам музею дембельський альбом Сергія Івановича та компакт-диск із роботою учнів школи Яна Полтавця і Івана Тарана «Сергій Іванович Лифар. Герої не вмирають...», яка була написана в рамках Інтернет-проекту Ліги старшокласників «Ми — патріоти Черкащини» (підпроект «Мій ідеал громадянина-патріота»). Хотілося б відзначити, що за участь у цьому підпроекті Шполянський район у 2014 році виборов друге місце в області і учні, які брали у ньому участь, були нагороджені грамотами відділу освіти. Ми продовжуємо активну роботу в цьому проекті. Так, впродовж листопада учнями та педагогами школи було написано три творчі роботи: «Народжений захищати Батьківщину: Ігор Федорович Момот», «Ігор Федорович Момот — справжній генерал-солдат» (підпроект «Мій ідеал громадянина-патріота»), «Черкащина — земля моїх батьків» (підпроект «Пишаюся тобою, рідний краю»).
Хочеться вірити, що зернятка добра, посіяні в душах наших дітей, почнуть проростати і молоде покоління виросте справжніми патріотами своєї держави.
Людмила ДЕНИСЕНКО, директор Матусівського навчально-виховного комплексу №1.