Поєднали два свята — Міжнародний день волонтера та День Збройних сил України

Нещодавно в навчальних закладах та осередках культури Шполянщини проходили тематичні заходи з нагоди двох актуальних в нашій державі свят — Міжнародного дня волонтера та Дня Збройних сил України. Організатори вечорів, зустрічей, спортивних перегонів керувалися в першу чергу метою виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя, духовно багатої та фізично розвиненої особистості.

Козацька педагогіка — новаторство у школі
Так, на запрошення директора Сигнаївського НВК Людмили Свердел у стінах школи-родини відбулися міжшкільні змагання дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура», в яких взяли участь учнівські рої — місцевий «Сигнаївський», «Варта» зі Шполянської ЗОШ №5, «Гайдамаки» з Лебединського НВК №3 та «Молода січ» з Лебединського НВК №2. В Сигнаївському НВК педагогічний та батьківський колективи нещодавно почали впроваджувати у навчально-виховний процес козацьку педагогіку. Цьому передувало знайомство з юними воїнами та берегинями рою «Гайдамаки» І та ІІ сотень з числа учнів Лебединських НВК №2 та №3 Лебединського козацького куреня імені Петра Дорошенка, які два роки поспіль захищають честь району в ІІ (обласному) етапі Всеукраїнської дитячої військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Педагогічний колектив у 2015/2016 навчальному році обрав козацьку педагогіку як один із основних засобів виховної роботи школи. Ідейним організатором реалізації таких педагогічних роздумів, висновків і пошуків на Шполянщині п’ять років тому став директор Лебединського НВК №3, підполковник козацтва Сергій Осаула, якого наказом Верховного отамана Міжнародної асоціації «Козацтво» Головного маршала козацтва М.Шитого №25 від 10 жовтня 2014 року призначено на посаду Головного отамана Черкаського крайового козацького товариства імені полковника Корсунського Івана Золотаренка. Педагоги Сигнаївського НВК разом із батьками та учнями під керівництвом досвідченого вчителя фізичної культури Івана Свердела шукали наукову, популярну і художню літературу про козацтво, зокрема про Запорізьку Січ, Гетьманщину, республіканський козацький лад, освіту і виховання козаків, тренувалися.

Тож для учнів, які прибули в село Сигнаївку, вони провели захід, спрямований на військово-патріотичне виховання підростаючого покоління. Шполянські, лебединські та сигнаївські джури на практиці показали сім видів змагань гри «Сокіл», зокрема проходження стройового впоряду зі стройовою піснею, стрільбу з пневматичної зброї, перетягування канату, «Спису Залізняка», мистецький вишкіл, згинання і розгинання рук на жердині, метання м’ячика. Козацькі забави відбувалися у досить напруженій атмосфері, адже кожен учасник змагань відчайдушно намагався довести, що саме він чи вона — найспритніший, найвлучніший, бо гра дозволяє не лише згуртувати дітей, а й зробити сильними тілом і духом. Дивувало — деякі дівчатка, а саме — Марина Байкер із рою «Сигнаївський», Таміла Лифар — сержант козацтва, наказний ройовий рою «Гайдамаки» Лебединського НВК №3 навіть «давали фору» хлопцям.

Безперечно, є всі підстави вважати, що козацька педагогіка, яка має віковічні традиції і щонайтісніше пов’язана з ментальністю, національним характером українців, стає в наш час однією з найефективніших систем патріотичного, національно-державницького загартування дітей і молоді.

Азам військової справи навчають в міському ліцеї
Не менш цікавим як для учнів, так і для дорослих стало військово-спортивне свято напередодні Дня Збройних сил України у міському НВК «Загальноосвітня І—ІІІ ступенів школа №2-ліцей». Як повідомив вчитель предметів фізкультури і захисту Вітчизни Василь Фуркало, адміністрація закладу запросила шанованих гостей на захід — учасників АТО Віктора Савчука, який очолює районну спілку учасників АТО, Олександра Гаврилова — випускника ліцею, Сергія Богданова, Олега Даниленка — ветерана-прикордонника із села Мар’янівка. Їм школярі на знак вдячності за героїзм у відстоюванні миру і свободи в Україні вручили пам’ятні подарунки-обереги, зроблені ними власноруч.

Три команди старших класів змагалися між собою у видах випробувань — комплексній військово-спортивній естафеті, до якої входить кульова стрільба з пневматичної рушниці, неповне розбирання і складання автомата Калашникова, біг в протигазі, лазіння по горизонтальному рукоходу та перенесення умовно поранених на ношах. Завданнями другого і третього конкурсів було підтягування на перекладині, згинання та розгинання рук в упорі лежачи на гімнастичній лаві, перетягування канату. У запеклій боротьбі першість у перегонах здобула команда 11-А класу. Всім учасникам змагань були вручені грамоти та солодощі, переможці отримали головний призтрофей — кубок. Присутні на святі отримали неабияке задоволення від неповторного і цікавого шкільного дійства.

Відзначили найкращий волонтерський загін
Слово волонтер за останні півтора року увійшов в життя українців надважливим актуальним значенням. Тому напередодні Міжнародного дня волонтера заступник голови Шполянської райдержадміністрації Ольга Шпиця, депутати районної та міської рад Володимир Пустовіт та Максим Доценко вирішили відзначити учнівський волонтерський загін «Товариш», який діє при міській гімназії №3. Під час урочистої лінійки «Зміни світ на краще» юні волонтери розповіли про свою діяльність, своє покликання допомагати людям, тваринам, природі. Велику увагу діти приділяють і підтримці воїнів АТО та своїм ровесникам із Луганщини, яким вони зібрали найбільше необхідних речей серед учнівських колективів району. Активному лідеру цього волонтерського загону одинадцятикласнику Ярославу Каландирцю було вручено грамоту за активну громадську діяльність, героїко-патріотичне виховання молоді, благодійницьку допомогу учасникам АТО в номінації «Кращий волонтер 2015 року», а також солодощі для всіх активістів.

Наталія ДАВИДЕНКО