Наприкінці серпня протягом трьох днів, вивчаючи досвід Полтавщини у впровадженні в дію Закону України «Про співробітництво територіальних громад», у складі делегації з Черкащини я мала нагоду відвідати найбільш успішні громади Полтавської області:
Омельницьку, Пришибську, Піщанську та лідера рейтингу фінансової спроможності об'єднаних громад України — Шишацьку.
Полтавщина є гарним прикладом щодо темпів створення об’єднання територіальних громад. Зараз область нараховує 36 ОТГ, 13 створили вже цього року. У 2015 році було створено 6 громад-першопрохідців, досвід яких ліг в основу розробки деяких законодавчих актів України. В області у сфері міжмуніципального співробітництва та ОТГ укладено 35 угод про співпрацю.
Серед них не лише ті, що мають за мету реалізацію спільних цілей у сфері інфраструктури, ТПВ та транспорту, а й ініціативи, орієнтовані на соціальні сфери: відпочинку, реабілітації та санаторно-курортного відпочинку, навчання тощо.
Наразі всі згадані громади займають лідируючі позиції серед багатьох інших громад країни. У чому ж секрет успіху, ми розпитували у керівництва громад, представників освіти та медицини, пересічних мешканців. Кожна громада особлива по-своєму, має свою родзинку, проте за два роки самостійності стали схожими завдяки реалізації спільних проблем.
Назву основні досягнення. Відремонтовані й утеплені навчальні заклади не лише в адміністративних центрах громад, а й в інших населених пунктах (до речі, у відвіданих громадах не закрито жодної школи). Деякі вже оснащені сучасною технікою та лабораторіями для дослідів. Створено опорні школи. Відремонтовані й утеплені сімейні амбулаторії та ФАПи. Створено для декількох громад спільні комунальні підприємства з надання первинної медико-санітарної допомоги за договорами про співробітництво громад. Завдяки такому кроку кожна громада має детальний звіт про використання делегованих коштів та безпосередньо бере участь у розподілі їх за потребами.
Також відремонтовані й утеплені заклади культури та бібліотеки, які позиціонують себе «публічними зонами громадського простору» та максимально популяризуються серед населення. З’явилися якісні дороги в межах населених пунктів та поза ними.
Попри всі наявні досягнення, громади продовжують роботу з удосконалення інфраструктури населених пунктів та задоволення потреб громадян якісними послугами. Як і в більшості новостворених громадах України, простежується конфронтація з районними радами або РДА, в деяких із обома разом. У цьому сенсі найбільше вразила Шишацька ОТГ, до якої із 64 сіл району увійшли 62, але районна рада та РДА продовжують функціонувати в повному складі, хоча повністю дублюють роботу виконавчих органів селищної ради. Прикро, що не тільки існують, а шкодять своїми діями жителям громади. Зі слів першого заступника голови громади, районна рада не передала в комунальну власність приміщення для розміщення відділення дитячої реабілітації для дітей-інвалідів, кошти на створення якого було виділено субвенцією з державного бюджету. Найстрашнішим проявом цинізму є те, що в сім’ї голови райради, який активно чинив супротив передачі, є дитина–інвалід. Усупереч перешкодам керівництво громади досягло поставленої мети — днями відбудеться офіційне відкриття відділення дитячої реабілітації в Територіальному центрі.
Приємно, що колеги, які вже пройшли перші кроки децентралізації, відверто діляться напрацюваннями, розповідають, де помилялись, а де мали успіх. І це не тільки представники громад, до яких ми завітали, а й члени делегацій з Харківської, Сумської, Чернігівської, Чернівецької, Хмельницької, Івано-Франківської областей.
Згадуючи плідну роботу щодо обміну досвідом з полтавськими громадівцями, бажаю всім учасникам форуму «Співробітництво територіальних громад — інноваційний інструмент розвитку місцевого самоврядування» залишатися й надалі такими відданими своїм громадам. Завдяки активним, освіченим, а найголовніше — небайдужим лідерам-патріотам громад — наслідки децентралізації будуть позитивними, а жителі громад щасливішими!
Наталія КОВАЛЬ
Організатори форуму — Програма U-Lead з Європою