Минулого тижня жителі Скотареве ледь не лишились мальовничого куточка свого села, де могли спокійно відпочити, милуючись природою та скупнутись у спектону погоду.
Все через те, що невідомі особи посеред білого дня почали розкопувати дамбу місцевого ставка, не маючи на це жодних дозволів.
Як з’ясувалось пізніше, причетним до цього акту вандалізму, через який ставок міг зовсім зникнути, виявились ніхто інші, як представники місцевого «феодала» — СПОП «Відродження», яке вже давно на Шполянщині позначило себе скандальними подіями, пов’язаними з махінаціями навколо паїв, самозахватом сільськогосподарських угідь.
Як відомо, позаминулої суботи у селі Скотареве відбулися громадські слухання щодо рішення села приєднатись до Шполянської об’єднаної територіальної громади, за яке проголосувала майже абсолютна більшість селян, присутніх на зустрічі. Саме під час цих слухань перед громадою виступив заступник міського голови Шполянської ОТГ Сергій Заєць, який наголосив, що після того, як село остаточно увійде до складу Шполянської громади, усі наявні ресурси — земля, ставки, посадки будуть інвентаризовані та віддаватимуться в оренду в першу чергу тим претендентам, які будуть найбільш раціонально їх використовувати та запропонують найвищу орендну плату — бо це одне з основних джерел наповнення місцевого бюджету.
Хтозна, чи саме ці слова Сергія Петровича, чи якісь інші причини спонукали активізуватись керівників місцевого підприємства СПОП «Відродження» та вже наступного дня на одному із ставків у селі було вирито траншею на дамбі, що стало загрозою спуску води без можливості повернення її назад. Не інакше, як чиясь помста.
Як розповіли «Шполяночці+» самі жителі Скотаревого, того дня на ставку, який місцеві жителі називають любительським, адже саме тут мають єдину можливість відпочити на пісочному пляжі та порибалити, їх насторожили копачі, які завзято розкопували дамбу. Негайно повідомили сільського голову Андрія Запісецького, депутатів сільської і районної ради, викликали на місце події поліцію та службу МНС.
Почали з’ясовувати, хто ж дозволив собі без попереджень сільської ради та відповідних дозволів проводити такі роботи?
За словами начальника Шполянського відділу поліції Вадима Кутового, оперативна група миттєво зреагувала на виклик та зафіксувала факт проведення двома невідомими особами земельних робіт на дамбі скотарівського ставка. Чоловіків доставлено до відділку, де було встановлено факт відсутності у них будь-яких відповідних дозвільних документів на проведення робіт.
— Подальші дії поліції — звернення до екологічної інспекції з метою підготовки матеріалів по цьому факту, — зазначив Вадим Кутовий.
З’ясувалося, що керував цим процесом робіт на ставку не хто інший, як директор Шполянської меблевої фабрики Михайло Шандрук, якого делегувало на проведення робіт керівництво СПОП «Відродження».
Обурюючись такими самоправними діями так званих «господарів» ставка, на засідання сесії сільської ради, яка відбулася 10 липня, запросили пана Шандрука, юриста СПОП «Відродження» Олександра Пфунта та головного спеціаліста відділу Держгеокадастру у Шполянському районі Віталія Пуховського, аби розібратися в ситуації та не допустити негативних наслідків самовільного розкопування дамби, що може призвести до надзвичайної ситуації не лише у Скотаревому, а й Капустиному.
Присутніми на сесії були також і міський голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко та депутат Шполянської районної ради Андрій Ващенко.
Захищаючи свої інтереси, Михайло Шандрук зазначив, що мав лише благі наміри окультурити ставок, який йому дуже сподобався своєю мальовничістю і чистою водою, а це, мовляв, його влаштовує як бджоляра. Тож і вирішив розпочати наводити лад на цій території. В першу чергу задумав замінити в ньому гідротехнічну споруду і розпорядився розпочати роботи. При цьому депутати так і не змогли допитатись у відповідача навіщо ж було при цьому розривати дамбу? Адже ставок після спуску води неможливо буде відновити!
— Ледь не вистачило до точки прориву! — наголошували депутати. – Крім того, на проведення земельних робіт чи реконструкцію потрібні відповідні дозволи контролюючих органів, проектно-технічна документація тощо, якої у вас немає!
Не змогли депутати допитатись у пана Шандрука і в якості кого він почав хазяйнувати на ставку?
Як пояснив Віталій Пуховський, договір оренди на цей ставок був укладений зі СПОП «Відродження» ще в 2003 році та термін дії його закінчився ще у 2011-му. Розпорядженням Шполянської райдержадміністрації від 22.12.2010 №677 угоду було продовжено до 2021 року. Але у п.2 було чітко обумовлено, що СПОП «Відродження» має до 24.12.2010 укласти та зареєструвати, в установленому порядку, додаткову угоду до договору оренди землі. А цієї умови виконано так і не було, отже і вказане розпорядження давно втратило свою чинність.
На захист СПОП «Відродження» висловився пан Пфунт, який підтвердив, що договір дійсно не зареєстрований, але СПОП «Відродження» має таки намір виготовити технічну документацію на цей ставок. (Згідно законодавства України, особа, яка не має зареєстрованого договору оренди не вважається орендарем. — ред). А підставою вважатися орендарями ставка вважає регулярну сплату до сільського бюджету орендної плати.
За інформацією секретаря сільради Алли Чепіги, дійсно, щорічно сільська «скарбниця» отримує від СПОП «Відродження» 6139 грн. за оренду цього ставка, площею 3,5 га. Шляхом не складних математичних підрахунків — щомісячний внесок за оренду становить лише близько 150 грн. за 1 га.
— Хіба це гроші — це символічна плата! — відповів депутат Віктор Новосільський. — Крім того, ми не хочемо, щоб у нас хазяйнували такі «господарі», які не знають, що потрібно в першу чергу робити.
Вся ця ситуація ще більше дивує і сільського голову Скотареве Андрія Запісецького, який повідомив, що напередодні в розмові з паном Шандруком про окультурення ставка, чітко поставив умову — не спускати воду, адже це може призвести до повного знищення ставка.
— Я й дав вказівку найнятим працівникам не спускати воду! Вийшло непорозуміння, прошу вже вибачити такі гріхи, — оправдовувався пан Михайло та пообіцяв вже наступного дня зарити траншею.
Та чим може відгукнутись ця справа скота рівцям, спрогнозувати важко. Чи втримуватиме і надалі воду розпушена копанням земля? І як поведе себе розкопана дамба у разі злив?
Нагадаємо, що перед цим у Скотревому спалахнув скандал навколо іншого ставка, який директор СПОП «Відродження» Юрій Ляшенко віддавав у суборенду жителю села, багатодітному батьку Віктору Рисаку (теж, до речі, не маючи при цьому жодних повноважень прав). Один із синів пана Віктора має інвалідність з дитинства. Він сумлінно доглядав об’єкт багато років, вкладав у нього кошти сімейного бюджету та мав який не який дохід для утримання сім’ї. Але пан Ляшенко відібрав у нього ставок, у чому депутати емоційно докоряли і висловлювали образу представнику підприємства Олександру Пфунту. Це означає, що інтереси простих скотарівців враховувати ці «орендарі» не збираються.
Тож залишається лише сподіватися, що заїжджий «господар», як і запевняє, якісно ліквідує траншею на дамбі, а вірогідним зливам не під силу буде скористатися розритою ямою та знищити улюблене місце для відпочинку селян. А ще більші надії скотарівці покладають на майбутні перспективи об’єднання із Шполянської ОТГ, в якій, як наголошував Сергій Заєць, орендарі виграватимуть конкурси оренди за умови раціонального використання ресурсів, які належать громаді.
Від автора: А ми сподіваємось, що так поступово настане край неврегульованій системі із використанням природних ресурсів у нашій державі та самоуправству деяких самовпевнених хазяїв, а громада навчиться сама ефективно керувати на своїй землі.
Наталія СТОРЧАК