Альтернативним покаранням позбавленню права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт та виправних робіт, що виконує кримінально-виконавча інспекція, є звільнення від відбування покарання у вигляді позбавлення чи обмеження волі з випробуванням з іспитовим строком.
Призначаючи засудженому покарання у вигляді позбавлення чи обмеження волі, суд на підставі ст. 75 кримінального кодексу України може прийняти рішення про звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням. Суд звільняє засудженого від відбування призначеного покарання у вигляді позбавлення/обмеження волі, якщо він протягом визначеного судом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього судом обов’язки. Іспитовий строк встановлюється судом тривалістю від одного до трьох років з покладенням на засудженого певних обов’язків перерахованих в ст. 76 КК України.
У разі ухилення засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням, від виконання обов’язків, які покладені на нього судом, або порушення громадського порядку, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності, що свідчить про небажання засудженого стати на шлях виправлення, — кримінально-виконавча інспекція вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого до місць позбавлення/обмеження волі для відбування призначеного покарання.
Невиконанням обов’язків вважається таке, коли засуджений не виконав хоч один з обов’язків, які було покладено на нього судом, а систематичним вчиненням правопорушень вважається вчинення засудженим трьох і більше правопорушень, за які його було притягнуто до адміністративної відповідальності (ст. 166 КВК України).
Так, в минулому році за поданням кримінально-виконавчої інспекції Шполянського району Шполянським районним судом двом засудженим особам нашого району було скасовано іспитовий строк та направлено їх до місць позбавлення волі для відбуття призначеного вироком суду покарання у вигляді позбавлення волі. Одного з них — за систематичне вчинення правопорушень (насильство в сім’ї), а іншого — за невиконання обов’язку суду (періодично з’являтися для реєстрації). Спільним для даних громадян було зловживання алкогольними напоями та ведення ними аморального способу життя. Хотілося б зазначити, що неправильним було б вважати, що якщо до засудженого судом застосовано звільнення від відбування покарання з випробуванням, навіть якщо на засудженого не покладалися обов’язки, передбачені ст. 76 КК України, то контроль за поведінкою засудженого не здійснюється. Така особа може порушувати громадський порядок та не з’являтися до кримінально-виконавчої інспекції за викликами і це може призвести до негативних наслідків для засудженого з випробуванням.
Іспитовий строк дисциплінує засудженого, привчає його до додержання законів, нагадує йому, що він не виправданий, а проходить випробування, від результату якого залежить його подальша доля — звільнення від відбування призначеної основної міри покарання або реальне її відбування в місцях позбавлення чи обмеження волі.
Іван ТКАЧЕНКО, інспектор Шполянського РП Шполянського МРВ КВІ.
Тел.: №(04741) 5-24-69