Посадові пристрасті по-шполянськи, або Історія одного звільнення

Трохи менше року тягнуться «емоційно-юридичні» розбірки між Шполянською РДА в особі її голови Наталії Коваль та екскерівником сектору культури райдержадміністрації Анатолієм Лозовим. Минулого року він був звільнений, однак вважав таке рішення незаконним і почав судитися. Черкаський суд своїм рішенням поновив його на посаді, проте буквально минулого місяця це ж рішення скасував суд вищої інстанції – київський апеляційний. Таким чином адміністрація довела, що чиновник був звільнений законно. Натомість сам він стверджує, що це ще не кінець і він боротиметься далі.

У чому ж суть протистояння? 1-го червня 2020 року пан Лозовий, який на той час очолював сектор культури і туризму Шполянської РДА, отримав від голови адміністрації Наталії Коваль доручення підготувати пакет документів для здачі в оренду приміщення телевізійного центру. Воно перебувало на балансі Шполянської райради, проте за призначенням вже давно не використовувалось.

Камінь спотикання: приміщення Шполянської телерадіокомпанії

Цього ж дня Анатолій Лозовий на своїй сторінці у фейсбуці, а наступного – в найбільш чисельній районній групі в соцмережі «Підслухано в Шполі» розмістив оголошення про те, що 03.07.2020 відбудеться конкурс на оренду приміщення колишньої Шполянської телерадіокомпанії. При цьому того ж 1-го червня він направляє листа голові районної ради Лідії Татариній з проханням надати дозвіл на оренду приміщення. 3-го червня з цього приводу зібралась комісія і дала дозвіл. 

Ось тут і найшла коса на камінь. Вже 4-го червня на засіданні сесії районної ради депутати поставили запитання тодішнім керівникам району Наталії Коваль та Лідії Татариної щодо правомірності дій завідувача сектору культури. У діях Лозового районна влада побачила перевищення службових повноважень. Для прийняття організаційних висновків скликали дисциплінарну комісію, де йшлося про те, що чиновник порушив процедуру здачі приміщення в оренду.

– Він прийняв самовільне рішення про проведення конкурсу на оренду комунального приміщення, власником якого є районна рада, та розмістив оголошення про його проведення в соціальних мережах та в ЗМІ. Крім того, ним було порушено інструкції з діловодства та норми законодавства про оренду державного та комунального майна. Це грубе перевищення службових повноважень, – пояснила свою позицію в коментарі «Шполяночці+» голова РДА.

Саме це, за її словами, і стало підставою для звільнення Анатолія Лозового. Пізніше з’ясувалося, що чиновник  умисно хотів провести процедуру здачі в оренду за старими правилами для надання переваги одному з учасників торгів – шполянському підприємцю.

- Ми бачили, що Анатолій Іванович (Лозовий – ред.) мав вибіркове ставлення до потенційних орендарів. Про це свідчить його листування з одним із підприємців та розмова, під час якої сам чиновник при свідках зазначав, чиї інтереси лобіює, – розповідає Наталія Коваль, – на жаль, не зафіксували цей факт на відео- або аудіозапис. Інакше було б легше показати справжню сутність службовця.

Лозовий категорично відкинув усі звинувачення та подав позов до Черкаського окружного адміністративного суду. Паралельно він розв’язав справжню інформаційну війну проти голови РДА, використовуючи у ній громадських активістів та одне з місцевих видань. 

Розглянувши справу, черкаська Феміда винесла рішення на користь звільненого, скасувала розпорядження Шполянської  РДА та поновила його на посаді. Крім того, Анатолію Лозовому за час вимушеного прогулу було компенсовано середню заробітну плату за чотири місяці в розмірі трохи більше 29 тисяч гривень.

Вважаючи свої дії цілком законними, Наталія Коваль звернулася до апеляційного суду м. Києва. Але поки справу почали розглядати, Лозовий встиг поновитися на посаді та отримати передбачену компенсацію у повному обсязі. 

Далі почалися незрозумілі рухи самого чиновника. 

– Після поновлення службовця на посаді нами були враховані побажання суду і доручення йому почали надавати письмово з термінами виконання. І вже з другого робочого дня почалась метушня з оформленням на лікарняний, в нього була підозра на коронавірус. Три дні він пробув на самоізоляції, але тести хворобу не підтвердили. Потім він, не пропрацювавши й тижня, намагався піти у довгострокову відпустку за власний рахунок. А потім найцікавіше: через тиждень він просить його знову звільнити, проте вже за згодою сторін. Звісно, з нашого боку заперечень не було. Після поновлення пропрацював півтора тижня, з яких три дні був на лікарняному, один день відпросився за сімейними обставинами, три у відпустці, – розповідає голова РДА. 

Чиновник звільнився і все нібито затихло, але у лютому цього року ця історія отримала логічне продовження. Суд нарешті відреагував на позов Наталії Коваль і задовольнив його. Своїм рішенням від 16-го лютого суд скасував попереднє рішення, фактично визнавши дії районної влади улітку 2020 року законними.

У коментарі «Шполяночці+» Наталія Коваль зазначила, що хоча Анатолій Лозовий звільнився, апеляцію треба було довести до кінця, адже на кону стояла її ділова репутація та імідж районної влади. Після рішення суду зрозуміло, що вона діяла в межах чинного законодавства.

– Мені було важливо довести, що ми приймали обґрунтовані і правильні рішення, – каже чиновниця.

Редакція намагалась поспілкуватися з Анатолієм Лозовим, аби викласти і його думку щодо цієї ситуації, та він відмовив у коментарі нашим журналістам.

– Я ніякого коментаря не даю. Поки що відмовляюсь. Побачимо, що буде далі. Крапка в цій справі ще не поставлена. Я буду оскаржувати рішення суду. Я не визнаю розпорядження, яким Наталія Миколаївна (Коваль – ред.) мене звільнила. Більше нічого додати не можу, – зазначив Анатолій Іванович у телефонній розмові з журналістом видання. 

Як бачимо, не виключено, що ця історія і надалі матиме продовження, а нам лишатиметься лише спостерігати за перебігом подій і ламанням списів. 

Підготував Сергій Зубатов