ПОСИЛЕНО ЗАХОДИ З НЕДОПУЩЕННЯ ПОШИРЕННЯ «АФРИКАНКИ» НА ТЕРИТОРІЮ ШПОЛЯНСЬКОГО РАЙОНУ

НЕБЕЗПЕКА ТРИВАЄ

У зв’язку з тим, що випадок захворювання на африканську чуму свиней вже зареєстровано у м. Черкаси, минулої п’ятниці голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко провів оперативне засідання комісії ТЕБ НС. Питання стосувалося здійснення оперативного контролю, керівництва та координації діяльності органів виконавчої влади, державних служб, підприємств, установ, організацій щодо ліквідації та недопущення поширення збудника африканської чуми свиней (АЧС) на території району. Прийнято рішення щодо посилення державного ветеринарно-санітарного контролю (нагляду) за АЧС, обов’язкового переведення роботи суб’єктів господарювання на «закритий» режим роботи, проведення роз’яснювальної роботи серед населення та власників тварин про небезпеку АЧС та заходи біологічного захисту в приватних господарствах громадян та під-приємствах, діяльність яких пов’язана з обігом свиней.

Рекомендації власникам свиногосподарств

Для запобігання АЧС власникам свиногосподарств рекомендується:

1. Встановити двоконтурну огорожу навколо свиноферм, провести дератизацію (боротьба із гризунами) та відлякувати птахів.

2. Унеможливити доступ на територію ферм бродячих тварин та сторонніх осіб. Сторожові собаки мають бути зареєстровані та мати відмітку в паспорті про щеплення проти сказу та інші обробки, повинні перебувати у вольєрах та постійно знаходитися лише на території господарства.

3. Перевірити та налагодити роботу дезбар’єрів та санпропускників. При вході в приміщення (секцію, блок, кормоцех) встановити дезванночки чи дезкилимки, зволожені дезрозчином.

4. Заборонити персоналу господарства утримання свиней в особистих домогосподарствах.

5. Контролювати дотримання правил особистої гігієни персоналом господарства та заборонити приносити харчові продукти на територію господарства.

6. Вхід у виробничу зону свиногосподарства, дозволяти лише через ветсанпропускник, а в’їзд транспорту — через постійно діючий дезінфекційний бар’єр (дезінфекційний блок). На ветсанпропускнику запровадити журнали: виходу на роботу персоналу, відвідування господарства особами з дозволу керівника, рух транспорту та проведення дезінфекції, витрати дезінфектантів та заправки дезбар’єрів, прання та знезараження спецодягу. Всі інші входи у виробничу зону тримати закритими.

7. Звести до мінімуму виробничі контакти та пересування персоналу між виробничими дільницями на території господарства (закріпивши персонал за відповідною виробничою ділянкою). Чітко окреслити «брудні» та «чисті» зони в підприємстві. Не допускати пересування персоналу в іншу зону, без зміни спецодягу та знезараження взуття.

8. Забезпечити обслуговуючий персонал подвійним комплектом спецодягу та взуття й організувати централізоване його знезараження та прання. Промаркувати та закріпити обладнання, інвентар, спецодяг, взуття та інші предмети догляду, за виробничими ділянками, без права передачі цих засобів на іншу ділянку без попереднього знезараження.

9. Для забезпечення технологічного процесу у виробничій зоні виділити спеціальний внутрішньогосподарський транспорт та розділити транспортні шляхи на території господарства, уникаючи їх перетинання на «чисті» (підвезення кормів, тварин) та «брудні» (вивезення гною, загиблих тварин, відходів забою).

10. Завантаження тварин проводити з рамп, розміщених на лінії демаркації господарства, без в’їзду транспорту на територію. Перевіряти ступінь очищення та відмітки про дезінфекцію транспорту, який приходить на підприємство, ферму.

11. Тварини, що підлягають вимушеному та внутрішньогосподарському забою, перевозять на забійно-санітарний пункт (забійний майданчик) спеціальним транспортом, що уне-можливлює розсіювання біоматеріалу.

12. Заборонити водіям транспортних засобів (при завезенні/вивезенні кормів, відходів, тощо) залишати кабіну на території ферми, без крайньої необхідності (пломбувати кабіну водія, не дозволяти вихід на територію ферми).

13. Вживати заходів щодо знезараження гною, гноївки тощо. Мати постійний запас дезінфікуючих засобів:
• розчин формаліну з умістом 1,5% формальдегіду;
• 1,5% розчин параформу, приготовлений на 0,5% розчині їдкого натру;
• 3% розчин парасоди або фоспару;
• 5% розчин хлораміну;
• сухе хлорне вапно з вмістом не менше як 25% активного хлору;
• розчини хлорного вапна з умістом 4% активного хлору;
• 3% (гарячий) розчин їдкого натру;
• хлорантоїн у вигляді 2% водного розчину, експозиція 3 години;
• біоклін 1,5% розчин, експозиція 1 година;
• зоостерил з умістом 0,5% надоцтової кислоти;
• кристал 900, кристал 1000, інші засоби, які відповідно до настанов з їх застосування є активними до збудника АЧС.

14. За можливості встановити параформалінову камеру для знезараження спецодягу та утилізатор для утилізації відходів тваринного походження.

15. Згодовувати свиням лише термічно оброблений корм.

16. Не купувати живих свиней і корми в зонах неблагополучних з АЧС.

17. Мінімізувати поїздки на неблагополучні з АЧС території.

18. Сформувати, за можливості, буферну зону (викупивши свиней в приватному секторі в радіусі 3—30 км навколо ферми чи комплексу.

Памятайте: лихо легше застерегти, ніж побороти!
При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів! Телефони для отримання інформації: №№5-25-51, 5-24-27.

Володимир ОВЧАРЕНКО, головний державний ветеринарний інспектор району.