Президент України Петро ПОРОШЕНКО: «ЧУЖИНЦІ З МОСКВИ НАПАЛИ НА ЗОЛОТОВЕРХИЙ КИЇВ»

Президент України Петро Порошенко закликав українські церкви дати чітку оцінку подіям на Донбасі і молитися за вигнання чужинців. При цьому глава держави зазначив, що категорично не сприймає паліативні форми як-то абстрактний «збройний конфлікт» або «збройне протистояння». Про це він заявив під час урочистих заходів до Дня хрещення Київської Русі-України в четвер.

«Два з половиною роки тому Москва розв’язала війну проти золотоверхого Києва. І речі треба називати своїми іменами. Те, що відбувається на сході України — називається «нашестям чужинців». Думаю, що цьому українському словосполученню не складно знайти аналог церковнослов’янською мовою», — зазначив Порошенко, виступаючи перед ієрархами релігійних організацій України на Володимирській гірці в Києві.

На думку глави держави, коли лунають слова про «збройне протистояння», то «це оцінки з чужого, неукраїнського голосу». Петро Порошенко подякував тим церквам і релігійним організаціям, які твердо стали на захист України, а також підтримують «Божим словом, молитвою і гуманітарною допомогою наші Збройні сили, всіх захисників України».

Порошенко закликав усіх і надалі «молитися за воїнів, нащадків Володимирової дружини, які поклали своє життя, боронячи незалежність нашої Вітчизни». «Також закликаю помолитися за тих героїчних солдат та офіцерів, які зараз несуть службу і захищають нас. Щоб визволитися нам, українцям, від нашестя чужинців, молимось до Тебе, Владико миру i спокою нашого, щоб як щезає дим, так нехай щезнуть вороги нашi; i як порох розсипається вiд вiтру, так нехай розвiються їхнi злi задуми знищити державу нашу Українську», — проголосив слова спільної молитви за вигнання чужинців Президент Петро Порошенко.

Зауважимо, що в церковносло-в’янських текстах є два чітких визначення щодо збройних конфліктів: «міжусобна брань», або «крамола» (тобто громадянська війна, внутрішні заворушення) та «нашестя іноплеменних», або чужинців (тобто зовнішня агресія).

Під час хресної ходи, організованої УПЦ Московського патріархату, хрестоходці у своїй спільній молитві за мир жодного разу не згадують Україну, а також «нашестя чужинців». У тексті молитви йдеться про «міжусобну брань» та про те, що не варто «підіймати руку на брата свого». Тоді як у храмах УПЦ Київського патріархату з весни 2014 року моляться за «визволення від нашестя чужинців».

«Православна церква в Україні вкрай потребує нагальної уваги з боку Вселенського Константинопольського престолу. Він єдиний, хто здатний допомогти православним України об’єднатися і врегулювати канонічний статус Української церкви у структурі світового православ’я», — заявив глава держави. За даними Порошенка, соціологічні опитування показують, що «все більша кількість православних громадян України хочуть мати, як це прийнято в усьому православному світі і більшості православних країн, єдину, помісну, автокефальну церкву».

Президент пояснив, що йдеться про «церкву молитовно об’єднану, але адміністративно незалежну від інших церковних юрисдикцій».

Відтак, Петро Порошенко розраховує на допомогу Вселенського патріарха Варфоломея у створенні єдиної Помісної Української пра-вославної церкви. Глава держави додав, що «патріарх Варфоломей молиться за Україну й думає над тим, як допомогти їй у цьому питанні».

«Саме Константинопольська церква для нас була, є і буде Церквою-матір’ю, до якої ми, її чада, зверталися і звертатимемося по допомогу, — в тому числі у подоланні розділення, яке сьогодні болить православним українцям» — підкреслив Президент, натякаючи на те, що українське православ’я має бути повністю незалежним від Московського патріархату.

Водночас, патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет заявив, що «зараз створилися сприятливі умови для створення помісної церкви в Україні».

«Без єдиної православної церкви не буде єдиної української держави», — зазначив патріарх Філарет і закликав усіх докладати зусиль до набуття українською церквою автокефалії.

Нагадаємо, що 20 червня Верховна Рада більшістю голосів ухвалила проект постанови про звернення до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію Православній церкві в Україні.

А вже 15 липня Священний синод Вселенського патріархату передав звернення Ради про надання автокефалії УПЦ КП на розгляд Синодальної комісії. Зазначимо, що голова інформаційного управління Київської патріархії Євстратій Зоря заявив, що це рішення Вселенського патріархату формалізує питання надання автокефалії Української православної церкви Київського патріархату