ПРИКЛАД УСПІШНОЇ ПРАЦІ НА БЛАГО ЛЮДЯМ

У переддень професійного свята працівників соціальної сфери вкотре побувала у колективі управління Пенсійного фонду України Шполянського району. Як завжди мене зустріла надзвичайно затишна і комфортна атмосфера, в якій кожен мешканець нашого району позбавляється будь-якої внутрішньої психологічної напруги. Більш ніж десятилітньою традицією цього районного державного органу є особливий розпорядок роботи, впроваджений за власними методиками, направленими назустріч інтересам відвідувачів. Тут ніколи не запримітиш черг, на всі питання чемно і люб’язно відповідає черговий спеціаліст, котрий допомагає швидко і зручно отримати потрібну послугу, в управлінні система прийому громадян продумана до дрібних деталей, аби людина могла отримати найвичерпнішу відповідь на свої запити. Згідно розроблених графіків спеціалісти постійно відвідують сільське населення за місцем проживання.

У Шполянському районі обслуговується нині 15 тис. пенсіонерів, щорічно призначається 750 нових пенсій і проводиться близько 500 перерахунків.

«Напередодні виборів часто-густо можна було почути виступи деяких кандидатів по Україні, які кажуть про те, що сьогодні в людей заморожені пенсії. Але це не є дійсністю, — розповідає начальник управління Борис Курінний. — Якщо в східних областях країни, де територію контролюють терористи, є проблеми з виплатою пенсій, то на решті територій поки що кризових ситуацій не існує. Зокрема, у нашому районі спостерігається навіть краща ситуація із своєчасною виплатою, аніж була рік-два тому. До 25 числа кожного місяця вже повністю здійснюються нарахування. Буває, що пошта не встигає справлятися зі своїми обов’язками, запізнюється на один-два дні, але це пов’язано з тим, що відділення знаходиться у сусідній Смілі. Щомісяця ми виплачуємо шполянським пенсіонерам 20 млн. грн.»

Злагоджено, зокрема, працює відділ реєстру застрахованих осіб (персоніфікації). Що цікаво — з 2016 року довідки при виході на пенсію людині вже не потрібно буде збирати. З роками впроваджена система ПФУ стане системою майбутнього, а трудова книжка поступово втратить своє значення.

За словами Бориса Леонтійовича, пенсія поки що не зростає, але вона індексується (12% пенсіонерів району отримують індексацію). Близько 78% шполян-пенсіонерів мають виплати не більше 1300 грн., більше 1500 грн. — 15%. Захмарних розмірів пенсій у нашому районі немає, однак високі пенсії отримують ті пенсіонери, котрі сплачували великі внески до Пенсійного фонду. Передусім, це — колишні працівники заводу запасних частин — найбільшого донедавна бюджетонаповнювача (щомісяця йшли надходження до ПФ у сумі 600 тис. грн.). А оскільки наш район переважно сільськогосподарський, то колишні працівники, які мали невеликі зарплати, мають й невеликі пенсії.

Цікавий екскурс в історію пенсійної справи

Тим, хто цікавиться і захоплюється історією, є нагода поспілкуватися про це з Борисом Курінним, у кабінеті якого облаштована справжня музейна експозиція про історію пенсійної справи. Ось трудові книжки із сумнозвісними паличками-трудоднями, а далі — ще з глибших западин історії — особові справи державних службовців царської Росії, яким призначалося пенсійне утримання, на пожовклих від часу папірцях виписана повна інформація про діяльність чиновника за час його служби. На робочому столі — старовинні канцелярські речі, великий чорний «смольнівський» телефон (котрий, до речі, працює), конторська лампа і навіть первісний варіант камери відеоспостереження.

Створити такий наглядний експрес-екскурс у минуле спонукала проведена два роки тому ревізія в архівних приміщеннях на предмет знищення застарілої документації. Увагу допитливих працівників привернули старовинні документи, особові справи, які свідчили про існування пенсійного механізму ще столітньої давності. Так у творчого керівника, повністю відданого своїй роботі, з’явився задум не лише зберегти всі реліквії, а й оприлюднити їх через музейну виставку, примножити їх ряд. Свій власний кабінет обрав невипадково, бо в окрему кімнату рідко б заходили відвідувачі. Борис Леонтійович так захопився збором експонатів, що не зогледівся, як перетворив своє робоче місце на креативну машину часу, в якій можна відслідкувати весь розвиток пенсійного процесу з глибин віків і до сучасних днів. Робота над удосконаленням експозиції постійно продовжується, навіть всеукраїнське видання «Вісник Пенсійного фонду України» розміщує на своїх глянцевих сторінках матеріали з історії пенсійної справи, висвітлені Шполянським управлінням та продемонстровані його музейною експозицією.  

Переселенцям без перешкод переведено пенсії

Наразі в Шполянському районі проживає 132 переселенці, яким виплачується пенсія. Працівниками Пенсійного фонду кожному з них було надано всю необхідну допомогу з переведення отримання пенсійних виплат в нашому районі. Відтак потреба району у коштах за останні місяці зросла на 350 тис. грн. Слід сказати, що розмір пенсій у жителів східного регіону значно вищі. Це пов’язано з їх трудовим стажем у шахтарському краї. Незважаючи на збільшену потребу, всі пенсіонери Шполянщини на даний час вчасно отримують пенсії і про їх замороження зовсім не йдеться. Зберігаючи практику добрих стосунків з клієнтами установи, працівники управління, які заслуговують на відзнаку за їх успішну роботу у день професійного свята, щиро сподіваються на подальше благополуччя у нашій державі, яке дозволить перейти рубіж криз і негараздів та дійти досягнень зразка передових країн у забезпеченні високих соціальних стандартів.

Наталія ДАВИДЕНКО