Про майбутню пенсію дбайте заздалегідь

― Чому мені не збільшили пенсію, я ж працювала... ― обурюється жінка, щойно завітавши до пенсійної установи.
Як з’ясувалося, наша від-відувачка не мала нормативного пенсійного стажу. Правда була в тому, що людина дійсно працювала, проте її робота була нелегальною.
І таких випадків досить багато. 16 відсотків пенсіонерів нашого району не мають необхідного стажу. Нагадаю, що повний пенсійний стаж до жовтня 2011 року рахується ― 25 років у чоловіків і 20 ― у жінок. А після цієї дати і донині повний трудовий стаж складає відповідно 35 і 30 років.
За розрахунками, близько 40 відсотків громадян нашого району працюють нелегально або ж частину своїх заробітків отримують у конвертах. 879 працівників, а це кожен шос-тий, отримують зарплату на рівні мінімальної і нижче (це вже офіційні дані, підтверджені звітами самих же роботодавців).
Небезпека тіньової зарплати, як і тіньової зайнятості, полягає не стільки у тому, що бюджет недоотримає коштів, що не сплачуються відрахування до Пенсійного фонду, скільки в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка від-повідає рівню їхньої реальної заробітної плати.
За три останніх роки кількість застрахованих осіб у нашому районі, тобто тих, які офіційно працюють, зменшилася на 1149. За підрахунками фахівців, у 2020 році 38 відсотків пра-цівників не матимуть стажу навіть на мінімальну пенсію, адже працювали нелегально, або ж значну частину заробітків отримували в конвертах.
Зрозуміло, що люди погоджуються на такі умови, бо вибір працевлаштування у них невеликий, можна роками стояти на біржі праці і не знайти роботи. Роботодавець, маючи значні статки, аж ніяк не переймається долею працівника, який на нього працює і йому ж приносить прибуток.
Все це має місце, але по-трібно розуміти, що працюючи нелегально або отримуючи частину зарплати в конверті, працівник втрачає будь-який соціальний захист у разі скрутних життєвих обставин, а саме:
- при досягненні пенсійного віку ― на трудову пенсію, а при роботі без належного оформлення ― весь трудовий стаж;
- відпускні за час щорічної відпустки і, відповідно, саму відпустку;
- допомогу з тимчасової не-працездатності у випадку хвороби, а жінки ― у сумі допомоги за вагітністю і пологами;
- суму індексації заробітної плати у зв'язку із зростанням цін;
- щомісячну компенсацію збитку у випадку трудового каліцтва;
- вихідну допомогу при звільненні через скорочення штатів;
- допомогу з безробіття.
Крім того, у разі витрат на придбання житла, навчання або лікування громадяни, що отримують зарплату «в конверті», не зможуть отримати кредити, або отримають зовсім інші суми, набагато скромніші.
Отже, «тіньова» зайнятість по суті спрямована і проти держави і проти людини.
Працівники мають вимагати від роботодавця, хоч це і непросто, легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до суду або ж до правоохоронних органів про порушення трудових прав.
Тож дбайте про майбутню пенсію заздалегідь.
Зазначу, що найбільшу пенсію отримуватимуть працівники ПрАТ «Шполатехагро»: середня сума соціального внеску — 1779 гривень (наголошую внеску, а не зарплати), Шполянського РЕМу ― 1523 гривні, СТОВ «Україна» ― 1280 гривень, ПрАТ імені Шевченка ― 1370 гривень.
Борис КУРІННИЙ,
начальник управління Пенсійного фонду України
в Шполянському районі.